Нова влада може врятувати 270 українців, якщо пришвидшиться
Доки у країні проходить пертурбація влади, серед важкохворих пацієнтів знову організувалася “черга смерті”. 689 млн грн – рекордна сума, виділена на цей рік, за яку встигли пролікувати близько 300 пацієнтів, – закінчилася. Нині у черзі ще 270 людей. Ситуацію від минулорічної відрізняє одне – у МОЗі, здається, нарешті готові почути проблему і знайти шляхи як її вирішити. Цьому допоможе й наш парламентський комітет з питань здоров'я нації – вчора запропонував, як і минулоріч, допомогти важкохворим – віднайти кошти на цей рік, закласти достатню суму до бюджету на наступний і запустити врешті трансплантологію в Україні.
Нині лікування одного пацієнта обходиться бюджету у 2,3 млн грн, але цю суму можна зменшити в рази, коли трансплантологія буде запущена в Україні. На жаль, законопроект щодо її запуску в Україні, який ми прийняли у квітні минулого року, так і не запрацював через бездіяльність МОЗу – немає ні підзаконних актів, ні інформаційної системи. 112 мільйонів, виділених тогоріч на підготовку Закону, витратили на запуск останньої, але за 9 місяців 2019 її ще не прийняли в експлуатацію, оплачене обладнання ще не доставлене до клінік. Тож запуск Закону, ймовірно, треба буде переносити ще на рік – до 2021-го.
Що ж робити пацієнтам, які не можуть чекати?
Досвід попередніх років показує, що можна знайти кошти. І робити це потрібно двома шляхами. По-перше, знайти кошти всередині МОЗу, перерозподіливши невикористані кошти з інших напрямків. Минулоріч на початок жовтня таких залишків ми віднайшли понад 1,4 млрд грн. Цьогоріч ситуація буде схожою – з виділених на початку цього року 112 млн грн на програму з розвитку трансплантації поки не використано жодної гривні.
По-друге, виділити додаткове фінансування для лікування пацієнтів за кордоном, як це зробили у жовтні 2017 року. Як і тоді, цьогоріч формування прибуткової частини бюджету дозволяє це зробити.
До слова, вчора під час засідання парламентського комітету з питань здоров'я нації, ми розглянули звернення від ГО “Національний рух “За трансплантацію” про пошук додаткового фінансування державної програми лікування важкохворих пацієнтів за кордоном і вирішили звернутися до МОЗу, Мінфіну і бюджетного комітету парламенту. Тепер зобов’язання депутатів і відповідальних чиновників – повторити минулорічний досвід з вишукування коштів у в рази коротші терміни. Як і у 2018-му, контролюватиму цей процес.
Читайте: Перше підняття зарплат медиків може статися найближчим часом – законопроект вже у Раді
Валерий Дубиль, народный депутат Украины, фракция “Батькивщина”