п'ятниця, 10 січня 2025 г.
Навіщо “Київгаз” та “Київгазенерджи” підштовхують до банкрутства?

Навіщо “Київгаз” та “Київгазенерджи” підштовхують до банкрутства?

Юрій Лебедєв

Заступник голови правління ПАТ "Київгаз"

Більше року тому Вищий адміністративний суд України скасував постанову Кабінету міністрів № 237 від 29 квітня 2015 року про зниження вдвічі нормативів споживання газу для домогосподарств без лічильників.

Нагадаю, що Кабінет міністрів в квітні 2015 року вдвічі знизив нормативи споживання газу для населення без лічильників. Так, раніше норматив споживання газу для домогосподарств, які використовують тільки газову плиту при наявності централізованого опалення, становив 6 куб. м/міс. на одну людину, то після зниження - 3 куб. м. Для домогосподарств з плитою і без централізованого опалення норматив був знижений з 9 куб. м до 4,5 куб. м, а з плитою та водонагрівачем - з 18 до 9 куб. м. Вірогідно, що “щедрість” уряду мала бути ложкою меду в бочці дьогтю - за місяць до цього в 5,5 разів були підвищені ціни на газ для побутових споживачів.

Але, в суді через 9 місяців було доведено, що заниження нормативу споживання було проведено урядом Яценюка незаконно.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Це рішення суду спричинило багато питань, відповіді на які можуть бути вкрай незручними.

Основне питання: що підприємства газової галузі мають робити з понаднормовими обсягами блакитного палива, яке фактично спожито громадянами в 2015 році?

Робити перерахунки, чи не робити? Лізти в кишеню споживачеві, чи вирішувати питання на державному рівні та в юридичній площині?

Прем’єр-міністр та НКРЕКП закликали не робити перерахунків та донарахувань громадянам. Деякі облгази це зробили, деякі не робили.

В Києві ПАТ "Київгаз" та ДП "Київгазенерджи" дослухались до цих закликів та донарахувань не проводило і це при тому, що мова могла б йти про стягнення з киян за 23 млн. кубів газу суми більш, ніж на 200 млн. грн.

Натомість, ПАТ "Київгаз" вважав та вважає за необхідне відкорегувати показники в звітності про споживання природного газу, та відобразити та зафіксувати, що колосальний обсяг палива, нібито підвішений в повітрі, насправді було спалено побутовими споживачами за 8 місяців 2015р.

Так в листі ПАТ "Київгаз" до ПАТ "Укратрансгаз" № 408/04 від 11 березня 2016 року ПАТ "Київгаз" пропонував:

"... дані, що … надавались ПАТ "Київгаз" про обсяги природного газу, використані споживачами у звітних періодах, а саме в 8 місяцях 2015р. (з травня 2015р. по грудень 2015р.) мають бути кориговані у відповідності до змінених норм споживання природного газу, які мали бути застосовані в період з 06.05.2015р. по 31.12.2015р.

ПАТ "Київгаз" здійснило відповідне коригування та надає з цим супровідним листом Інформацію про використання природного газу по ПАТ "Київгаз" за червень-грудень 2015 року в табличній формі на 2 арк.

Як видно з таблиці, показник споживання газу в категорії "населення/у разі використання природного газу для приготування їжі та/або підігріву води/ за відсутності газових лічильників" в результаті донарахування збільшився на 23 429 972 м куб. Звертаємо увагу на те, що у вказаному вище 8-місячному періоді 2015, дані за які підлягали коригуванню, відсутні обсяги природного газу, що обліковуються за категорією "розбалансування".

У зв’язку з вище викладеним, відповідно до наданої ПАТ "Київгаз" оновленої інформації просимо ПАТ "Укртрансгаз" переглянути та відкоригувати всі дані та складені на їх основі документи щодо використання природного газу, балансу надходження та розподілу природного газу в 2015 році."

Позиція ПАТ "Київгаз" полягає в тому, що відображення того споживання газу, яке відповідає дійсності, допоможе ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Укртрансгаз" за необхідності звернутись до суду та стягнути з Уряду України збитки, спричинені їм дією визнаного судом незаконним нормативного акту – постанови КМУ № 237 від 29.04.2015р.

Зрозуміло, що вартість 23 429 972 м куб. природного газу та послуг з їх транспортування магістральним трубопроводом має бути компенсована. Але, якщо НАК та Трансгаз недоотримали ці кошти через те, що навесні 2015р. уряд Яценюка прийняв незаконний акт, то чому компенсувати втрати мають кияни?

В статті 1175 Цивільного Кодексу України міститься просте і зрозуміле роз’яснення куди йти та до кого звертатись. Однак, з невідомих ПАТ "Київгаз" причин національні монополісти не поспішають виставляти вимоги до справжнього винуватця.

Так, для прикладу, ПАТ "Укртрансгаз" намагається стягнути вартість обсягу 7,69 млн. м куб. газу, спожитого в грудні 2015р. киянами понад "нормовані 3 куби" з ПАТ "Київгаз" у суді. Це питання на 61 мільйон гривень. Правда, Трансгаз вирішив трохи заробити, тому  "домалював" до цієї суми ще 20%, і подав позов на 73 млн. гривень. Чому він так зробив, я можу лише припускати, але менше з тим.

Зараз розгляд справи йде вже в другій інстанції, оскільки Господарський суд м. Києва задовольнив вимоги ПАТ "Укртрансгаз" повністю. Для цього суду довелось аргументувати рішення нормою права, що вступить в силу тільки 01.04.2017р., визнати неналежні докази належними, недійсний правочин дійсним, закрити очі на роз’яснення національного регулятора галузевих відносин – НКРЕКП, не помітити "зайві" 12 мільйонів гривень та купу норм права, які не на користь Трансгазу. Але таке вже воно, правосуддя… Поширена думка, що Трансгазу в судах можна більше за інших, тому, що це державна компанія. Однак, чому б тоді державі не компенсувати своїй компанії наслідки дії нечинних державних актів?

Можуть підлити олії в багаття і податківці, яким ніщо, крім здорового глузду, не завадить поставити питання наступним чином:

“Якщо норми споживання незаконні та нечинні, то реалізація газу відбулась в більшому обсязі, а це означає, що  з неї треба платити податки. Те, що ви, Київгаз та Київгазенерджі не брали плату  з населення за понаднормову частину – то ваш клопіт. А, наша, податківців, радість - донарахувати податок за весь реалізований населенню обсяг газу”.

Висновок: державні компанії та державні службовці намаганнями закрити діру, що утворилась в наслідок дії незаконної кабмінівської постанови, підштовхують Київгаз та Київгазенерджи до банкрутства чи до донарахування киянам мільйонів за 2015р.

Читайте: Кабмин снизил нормативы на потребление газа, тепла и электроэнергии

Юрій Лебедєв, заступник голови правління ПАТ "Київгаз"

КиевVласть

Теги: новости киева, суд, кабмин, киевгаз, скандал, Київгаз, нак, Київгазенерджи, постанова 237

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.