Лікарі вимагають від влади підвищення умов праці, а пацієнти – якості лікування
13-14 тис. медиків щороку йдуть з професії або їдуть працювати в інші країни. Від цього страждає якість медпослуг, від цього українська медицина повільно помирає. Нещодавнє опитування Соціологічної групи “Рейтинг” показало – лише до 4% українців оцінюють рівень якості послуг у медзакладах на відмінно. І зараз Верховна Рада має зробити все від неї залежне, щоб повернути цей процес у зворотній бік.
Для цього депутати мають створити сприятливі умови для лікаря – не тільки робоче місце чи гідну зарплату, а дати можливість самому вибирати як краще лікувати, визначити правила роботи, розробляти стандарти і протоколи лікування, допускати до заняття професійною діяльністю своїх колег, визначати порядок підвищення кваліфікації та забезпечення професійного зростання, вирішувати професійні конфлікти, контролювати виконання етичних і професійних норм, розслідувати випадки їхнього порушення і скарги пацієнтів на некваліфіковані дії своїх колег і ще багато чого іншого.
Одним словом – дати можливість управляти своєю професією, створити нарешті професійне самоврядування. Медик має лікувати, а не бути і прибиральницею, і завгоспом, і архівістом. Коли його не відволікатимуть сторонні фактори, він зможе зосередитися на процесі лікування!
Зробити це можна, прийнявши відповідний законопроект. Нещодавно у Раді їх було чотири – останні тижні ми з експертами під час робочих груп при Комітеті з питань здоров’я нації якраз дискутували навколо них.
Та підготувати рішення у турборежимі виявилось неможливим – було багато "сирих" положень в основному законопроекті, у той же час деякі пункти альтернативних законопроектів мали раціональне зерно. Тож цієї середи комітет ухвалив зважене рішення – рекомендувати Верховній Раді відхилити всі чотири поданих законопроекти, щоб почати спільну розробку нового – консенсусного.
І тут вже не про швидкість, тут про якість. Тому ми вирішили, що він буде основуватися на кращих напрацюваннях, які були у попередніх, а до обговорення ми залучимо широке коло експертів і медичних стейкхолдерів. Я наполягатиму на включенні їх до дискусії, адже якщо законопроект виписати правильно і він влаштує всі сторони – він може зупинити виїзд медиків за кордон.
Але це можливо тільки в тому випадку, якщо лікарське самоврядування буде дійсно ефективним і незалежним від держави.
Зараз я запрошую всіх охочих долучитися до розробки нового законопроекту – тільки так ми зможемо гарантувати, що це не буде черговий, спущений згори законопроект. Наша фракція “Батьківщини” слідкуватиме, щоб ці умови були дотримані. Ми вважаємо, що саме медики мають визначати для себе комфортні умови для роботи, стандарти, формувати держзамовлення в учбових закладах, надавати своїм колегам право на практику, вирішувати конфлікти і так далі. Маю надію, результат цієї роботи відчує кожен українець на собі, коли після вступу закону у дію зайде до будь-якого медзакладу країни.
Читайте: Чим загрожує бюджет медицини, сформований без розрахунків
Валерий Дубиль, народный депутат Украины, фракция “Батькивщина”