Громадський бюджет - інструмент для активних батьків
Вперше про громадський бюджет я прочитав у стрічці друзів на Facebook у 2016 році, коли цей проект і був започаткований. Ще тоді ця ідея видалась мені досі цікавою.
В 2017 році майже встиг подати свій проект, але не уважно читав про терміни та не встиг підготувати графічні матеріали. І нарешті у 2018 році мрія прийняти участь у цьому процесі здійснилась.
Суть громадського бюджету або як його по іншому називають бюджету участі - реалізація проектів громадян місцевими органами влади, які мешканці міст та об’єднаних територіальних громад підтримують голосами найбільше. Обсяг громадського бюджету визначають місцеві депутати.
Розмір загального бюджету, яке виділяє місто для громадських проектів, за три роки збільшився з 50 до 150 млн гривень. За цей час реалізовано більше 60 проектів: фітнес-парк “Озеро Лебедине”, скейт-парк на березі Дніпра, кімната відпочинку для донорів міського центру крові та багато інших чудових проектів.
Для батьків, в першу чергу, цікаві проекти, спрямовані на дітей - спортивні та ігрові майданчики, футбольні поля або баскетбольні чи волейбольні арени тощо.
Одним з найболючіших питань для мене, як батька, це існуючі дитячі майданчики.
Ці майданчики побудовані більше 30 рокі тому, фізично та морально застарілі і вже не в змозі забезпечити розвиток дітей. Більш того, деякі деякі їх елементи вже небезпечні.
Так виник проект №165 “Створення сучасних Дитячих оздоровчо-розважальних ансамблів на пр. Академіка Глушкова” - ДОРА. За суттю, це створення на базі старих трьох нових дитячих майданчиків з розширеними можливостями.
Проект ДОРА - це декілька сегментів в кожному майданчику для дітей різних вікових груп (2-7 років, 7-13 років, старше 13 років). Передбачено створення на кожній ДОРА окремого сегменту з вуличними тренажерами для батьків, які доглядають за дітьми і не хочуть гаяти свій час. Також передбачено безпечне гумове покриття та сучасні ігрові та спортивні комплекси.
У Києві громадський проект може подати громадянин (громадяни) України, іноземець (іноземці) та особа (особи) без громадянства, який (-і) має (-ють) дозвіл на постійне проживання на території України та на момент подання проекту досяг (досягли) 16-річного віку. Мінімальна вартість - 50 тис. гривень, максимальна - 3 млн гривень.
Процес складається з наступних етапів:
-
Подання, у визначені терміни, громадського проекту на сайт громадського бюджету.
-
Збір підписів підтримки серед киян - протягом 20 днів після подання проекту (для проектів до 1000 тис. гривень - 10 голосів; 10 голосів підтримки на кожні наступні 100 тис. гривень запланованого обсягу бюджетних видатків на проект).
-
Розгляд проекту відповідними виконавчими органами місцевої ради.
-
Голосування киян за найкращі проекти.
-
Визначення проектів-переможців.
-
Реалізація проекту.
Збір підписів та голосування відбувається серед киян за допомогою електронного цифрового підпису, а також банківських карток ПриватБанка та Ощадбанка. Кожна особа може проголосувати за 5 проектів.
Мінімально необхідна кількість голосів підтримки, яку необхідно набрати проекту для включення до переліку проектів, з яких визначаються проекти переможці: для проектів до 100 тис. гривень - 100 голосів; до 500 тис. гривень - 100 голосів на кожні наступні 100 тис. гривень запланованого обсягу бюджетних видатків на проект, враховуючи обов'язковий резерв (з заокругленням до сотень тисяч з надлишком); понад 500 тис. гривень - 50 голосів на кожні наступні 100 тис. гривень запланованого обсягу бюджетних видатків на проект, враховуючи обов'язковий резерв (з заокругленням до сотень тисяч з надлишком).
На етапі голосування переможуть ті проекти у яких буде найвищий рейтинг, який визначається по такій формулі: Р=КГ/Б, де: Р - рейтинг проекту; КГ - кількість голосів, які віддані за проект; Б - сума бюджетних коштів, необхідна для реалізації проекту.
Відповідно, чим більше голосів, тим вище рейтинг, а з ним шансів перемогти та втілити проект у життя.
Корисні посилання:
-
Положення про громадський бюджет Києва
Читайте: Громадський Бюджет - все не так складно
Оганес Мартиросян, киевлянин