середа, 22 січня 2025 г.
Детоксикація оренди державного майна

Детоксикація оренди державного майна

Яна Матієва

В.о. начальника регіонального відділення ФДМУ по Києву

Реалії сьогодення свідчать про те, що оренда державного майна сприймається суспільством виключно токсичною, корумпованою, та такою, що не піддається реформуванню. 

Моя мета змінити цю ситуацію.

Наразі, по місту Києву укладено та діють 2045 договорів оренди державного майна. Це означає, що понад дві тисячі об'єктів у столиці, які є власністю держави, перебувають в користуванні фізичних та юридичних осіб.

Цю тему можна умовно розділити на дві частини: процес укладання угод оренди та дотримання умов договорів під час використання об'єктів орендарями.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Почнемо з першого. Загальновідомо, що заключення договорів оренди державного майна часто відбувалось не за законом. Це був закритий процес, "для своїх". Договори укладались не в інтересах держави та громади, а в інтересах окремих чиновників і “нечистих на руку” ділків.

Чи потрібно змінювати ситуацію? Однозначно так. Як змінювати? Виключно через зміну правил гри. 

Тож держава, в особі Фонду державного майна України, ініціювала таке рішення. 

Завдяки ухваленому Закону про оренду державного та комунального майна, з 1 лютого 2020 року процес укладання договорів відбувається виключно через відкриті аукціони. Відтепер не чиновник вирішує "кому віддати приміщення", а змагальний процес визначає переможця по кожному об'єкту оренди.

Таким чином процес укладання договорів оренди переходить у відкриту площину. Як результат: держава отримує за об'єкти ринкову вартість оренди кожен може взяти участь у торгах та заплатити максимальну ціну; суспільство отримує повну компенсацію від оренди об'єктів через бюджет (замість раніше сплачених у державну казну копійок і основної частини суми корупціонерам); чиновники позбуваються корупційних можливостей.

Стосовно другої частини дотримання умов укладених договорів. 

Угоди між державою та фізичними і юридичними особами укладаються з чітко прописаними в них умовами використання об'єктів. Такі умови безпосередньо впливають як на розмір орендної ставки (кількість коштів, яку отримує держава та суспільство), так і на безпеку для здоров'я і життя громадян.

Обов'язок контролю дотримання таких умов покладено на Фонд державного майна України та його регіональні відділення. З цією метою уповноважені працівники Фонду проводять планові перевірки та позапланові обстеження за заявами і скаргами громадян.

Наслідки таких перевірок різні там де порушення не виявлені, орендарі продовжують використовувати об'єкти без жодних перешкод від представників держави. Там, де виявлені порушення частина орендарів добровільно їх усувають, а певна частина, мабуть, звикла до незаконних методів домовлятись з чиновниками, і тому відмовляється виконувати взяті на себе зобов'язання.

Насправді, держава вже зробила перший крок до чесних і прозорих правил гри, а тому "тут чесно, а тут як раніше" не буде. 

Звичайно, було би наївно сподіватися на відсутність опору зі сторони порушників, які звикли десятиріччями використовувати майно на ексклюзивних умовах, завдяки хабарям та корупційним зв'язкам з чиновниками. Тому не дивуюся агресивній реакції таких осіб.

Тож варто розуміти і пам'ятати одну важливу річ Фонд опікується виключно об'єктами, які знаходяться у державній власності, а отже, у власності суспільства і платників податків. Це означає, що представники держави, які вимагають від орендарів дотримання правил, діють в інтересах громадян. Держава позбавила чиновників можливості відбирати приміщення в одних і передавати іншим аукціон унеможливлює такі схеми. Тому усі протиставлення держави суспільству, які використовуються в брудних інформаційних кампаніях, є не більше ніж маніпуляцією громадською думкою з метою уникнення відповідальності та залишення статус-кво.

Разом із тим, моя принципова позиція щодо приведення сфери управління державним майном до ладу залишиться незмінною. Тому, маю погані новини для порушників кошти на брудні інформаційні кампанії витрачено даремно. 

І хороші новини для суспільства порядок в управлінні державним майном буде наведено, і кожна копійка від оренди об'єктів державної власності працюватиме на користь громади.

Яна Матієва, виконуюча обов'язки начальника Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву

КиевVласть

Теги: новости киева, киев, аренда, фонд госимущества, фонд державного майна, аренда госимущества, Яна Матієва, закон про аренду

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.