Детоксикація оренди державного майна
Реалії сьогодення свідчать про те, що оренда державного майна сприймається суспільством виключно токсичною, корумпованою, та такою, що не піддається реформуванню.
Моя мета – змінити цю ситуацію.
Наразі, по місту Києву укладено та діють 2045 договорів оренди державного майна. Це означає, що понад дві тисячі об'єктів у столиці, які є власністю держави, перебувають в користуванні фізичних та юридичних осіб.
Цю тему можна умовно розділити на дві частини: процес укладання угод оренди та дотримання умов договорів під час використання об'єктів орендарями.
Почнемо з першого. Загальновідомо, що заключення договорів оренди державного майна часто відбувалось не за законом. Це був закритий процес, "для своїх". Договори укладались не в інтересах держави та громади, а в інтересах окремих чиновників і “нечистих на руку” ділків.
Чи потрібно змінювати ситуацію? Однозначно так. Як змінювати? Виключно через зміну правил гри.
Тож держава, в особі Фонду державного майна України, ініціювала таке рішення.
Завдяки ухваленому Закону про оренду державного та комунального майна, з 1 лютого 2020 року процес укладання договорів відбувається виключно через відкриті аукціони. Відтепер не чиновник вирішує "кому віддати приміщення", а змагальний процес визначає переможця по кожному об'єкту оренди.
Таким чином процес укладання договорів оренди переходить у відкриту площину. Як результат: держава отримує за об'єкти ринкову вартість оренди – кожен може взяти участь у торгах та заплатити максимальну ціну; суспільство отримує повну компенсацію від оренди об'єктів через бюджет (замість раніше сплачених у державну казну копійок і основної частини суми корупціонерам); чиновники позбуваються корупційних можливостей.
Стосовно другої частини – дотримання умов укладених договорів.
Угоди між державою та фізичними і юридичними особами укладаються з чітко прописаними в них умовами використання об'єктів. Такі умови безпосередньо впливають як на розмір орендної ставки (кількість коштів, яку отримує держава та суспільство), так і на безпеку для здоров'я і життя громадян.
Обов'язок контролю дотримання таких умов покладено на Фонд державного майна України та його регіональні відділення. З цією метою уповноважені працівники Фонду проводять планові перевірки та позапланові обстеження за заявами і скаргами громадян.
Наслідки таких перевірок різні – там де порушення не виявлені, орендарі продовжують використовувати об'єкти без жодних перешкод від представників держави. Там, де виявлені порушення – частина орендарів добровільно їх усувають, а певна частина, мабуть, звикла до незаконних методів домовлятись з чиновниками, і тому відмовляється виконувати взяті на себе зобов'язання.
Насправді, держава вже зробила перший крок до чесних і прозорих правил гри, а тому "тут чесно, а тут як раніше" не буде.
Звичайно, було би наївно сподіватися на відсутність опору зі сторони порушників, які звикли десятиріччями використовувати майно на ексклюзивних умовах, завдяки хабарям та корупційним зв'язкам з чиновниками. Тому не дивуюся агресивній реакції таких осіб.
Тож варто розуміти і пам'ятати одну важливу річ – Фонд опікується виключно об'єктами, які знаходяться у державній власності, а отже, у власності суспільства і платників податків. Це означає, що представники держави, які вимагають від орендарів дотримання правил, діють в інтересах громадян. Держава позбавила чиновників можливості відбирати приміщення в одних і передавати іншим – аукціон унеможливлює такі схеми. Тому усі протиставлення держави суспільству, які використовуються в брудних інформаційних кампаніях, є не більше ніж маніпуляцією громадською думкою з метою уникнення відповідальності та залишення статус-кво.
Разом із тим, моя принципова позиція щодо приведення сфери управління державним майном до ладу залишиться незмінною. Тому, маю погані новини для порушників – кошти на брудні інформаційні кампанії витрачено даремно.
І хороші новини для суспільства – порядок в управлінні державним майном буде наведено, і кожна копійка від оренди об'єктів державної власності працюватиме на користь громади.
Яна Матієва, виконуюча обов'язки начальника Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву