вівторок, 24 грудня 2024 г.
Децентралізація: наша доля - в наших руках

Децентралізація: наша доля - в наших руках

Александр Тигов

Глава ОО “Рух территориальных громад”

Про необхідність децентралізації влади в Україні йдеться вже давно, протягом багатьох років процес потроху рухався, проте в зворотньому напрямку - росла централізація повноважень та ресурсів по вертикалі органів виконавчої влади, але така централізація не вирішувала проблем людини в конкретному селі, селищі або місті.

Виконавча влада стверджувала, що це відбувалося через те, що місцеве самоврядування може виконати покладені на нього функції і частина повноважень повинна передаватися на органи виконавчої влади.

Тому виникає питання: на які рівні управління повинні бути передані ці повноваження і ресурси, щоб вони використовувалися максимально ефективно? Саме тут постає і питання ідеології та змісту реформи децентралізації влади.

В Україні закладено конституційні засади місцевого самоврядування, ратифікована Європейська хартія, прийнятий ряд базових нормативно-правових актів, які створюють правові та фінансові основи.

Існуюча в Україні система місцевого самоврядування не відповідає потребам суспільства. Функціонування місцевого самоврядування не спрямоване на реалізацію її головного призначення - створення та підтримку сприятливого життєвого середовища, необхідного для всебічного розвитку в першу чергу людини, надання жителям територіальних громад якісних та доступних послуг на основі сталого розвитку дієздатної громади.

Таким чином, Україна почала реформу з періоду “добровільного” об'єднання громад, в даний час існує 11338 місцевих рад, а саме - сільських, селищних і міських. В результаті очікується, що має утворитися близько 1500 дієздатних громад. Дієздатних - в широкому, комплексному розумінні цього поняття, яке включає ресурсний потенціал, високі рівень і якість життя громадян, надання їм більшості послуг як місцевого самоврядування, так і від державної влади.

Згідно впровадження реформи децентралізації та дотримання норм чинного законодавства України, а саме Закону України “Про добровільне об'єднання територіальних громад” від 5 лютого 2015 № 157-VIII Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Методики формування здатних територіальних громад” від 8 квітня 2015 № 214, розпорядження Кабінету Міністрів України “Про схвалення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні” від 1 квітня 2014 № 333-р, за моєї ініціативи був запланований важливий для району захід, а саме - форум-зібрання “Стратегічна сесія по об'єднанню територіальних громад Києво-Святошинського району”, аби керівники органів місцевого самоврядування, сільські, селищні та міські голови, представники бізнесу і громадськості всі разом, в одному приміщенні, обговорили питання подальшої децентралізації.

Дана стратегічна сесія була анонсована за місяць, проводилася щоденна організаційна робота, було запрошено чимало міжнародних експертів, також на сесії планувалося розробити паспорт територіального об'єднання Києво-Святошинського району, який повинен був стати основою майбутнього статуту ОТГ.

Проведення форуму планувалося в спортивній залі Петропавлівсько-Борщагівської загальноосвітньої школи I-III ступенів.  До керівництва Києво-Святошинської районної державної адміністрації та структурного підрозділу - відділу освіти, від організаторів, були подані офіційні листи з проханням отримати дозвіл на проведення форуму в навчальному закладі, проте в останній день перед форумом, а саме 30 вересня, по факсу було отримано лист від вищевказаних інстанцій з відмовою провести даний захід в спортивній залі, пояснюючи це тим, що школа не може вмістити 300 чоловік, і до того ж в цей день проводяться гуртки та інші заняття (1 жовтня була субота, двері школи були зачинені і ніяких занять не було)!

На щастя, погода 1 жовтня, виявилася сонячною, тому провести це зібрання на вулиці було не складно.  З 9:00 ранку активісти, громадські діячі та небайдужі мешканці району зібралися на подвір’ї  тієї ж самої Петропавлівсько-Борщагівської школи. Зустріч відбулася в форматі “запитання-відповідь” зі спікерами по децентрализації: мною, ініціатором проведення форуму, на той час головою Києво-Святошинської районної ради, а також координатором групи професійних фасилітаторів Світланою Саламатовою, експертом з економічних питань, стратегічного розвитку територій і децентралізації Андріаном Фітьо. Таким чином, представники громади змогли для себе дізнатися необхідну інформацію з питань децентралізації. А оскільки об'єднання територіальних громад є невідворотним, то громадськість зацікавлена в тому, щоб їм пояснили, яким  буде їхнє майбутнє. Всі рішення зафіксовано протоколом зборів.

В зв'язку з вищезазначеною інформацією щодо впровадження реформи децентралізації ми разом з активістами, свідомими громадянами України, прийняли рішення і створили громадську організацію “РУХ територіальних громад”.

Діяльність громадського об’єднання спрямована на здійснення загальнодержавних, регіональних, місцевих та міжнародних програм, щодо організації і добровільного об’єднання територіальних громад за принципом конституційності, законності, добровільності, економічної ефективності, державної підтримки, повсюдності місцевого самоврядування, прозорості та відкритості, задля поліпшення соціально-економічного становища кожного громадянина. Діяльність спрямована перш за все, на подолання корупції як на місцях, так вцілому і в Україні. Створюючи сприятливе середовище з розвитку громад, адже об'єднання відкриває нові можливості, щоб територіальні громади більше отримували доходів і самостійно направляли їх на свій розвиток, адже сила нації в децентралізації і наша доля - в наших руках!

Так само активісти громадської організації “РУХ територіальних громад” беруть участь в різних заходах, щодо децентралізації. Це семінар, в рамках проекту - “Децентралізація на практиці (I і II частини), польський досвід децентралізації для лідерів громад з 7-ми областей Центральної України, де в “живому” спілкуванні обговорювалися труднощі, що виникали і практичний досвід децентралізації на прикладі Польщі. 25 жовтня були учасниками важливого заходу, який проходив в Українському Домі, де агентством США з міжнародного розвитку (USAID) було оголошено ролі перших 25 об'єднаних громад, які взяли участь у новій програмі USAID DOBRE, ця програма допоможе громадам поліпшити якість послуг, оживити місцеву економіку, боротися з корупцією, а також поліпшити можливості для участі людей в розвитку громад. Одна з учасниць громадської організації “РУХ територіальних громад”, мала можливість пройти навчальний курс “Школа децентралізації для молоді”, який проходив в листопаді в Києві, організований “Асоціацією міст України” в рамках проекту USAID ПУЛЬС.

За моєї ініціативи, як голови громадської організації “РУХ територіальних громад”, було проведено дві ознайомчо-інформаційні зустрічі з реформи децентралізації для жителів Києво-Святошинського району. Перша така зустріч відбулася 24 листопада в ресторанно-готельному комплексі “Екватор” для жителів таких населених пунктів, як: Боярка, Віта-Поштова, Білогородка, Малютянка, Бобриця, Тарасівка, Забір'я, друга - 3 грудня для жителів міста Вишневе і прилеглих населених пунктів Гатне, Крюківщина, Святопетровское. Обидві зустрічі відбулися за підтримки експертів та провідних фахівців з децентралізації: координатора офісу розвитку місцевого самоврядування в Київській області Романа Плугатора, експерта з економічних питань стратегічного розвитку територій Андріана Фітьо, доктора політичних наук, голови правління Експертної групи СОВА Михайла Саави, магістра державного управління, заступника голови правління Української асоціації оцінювання Лариси Пильгун, представника громадської спілки “Народовладне антінорупційне бюро України” Валерія Дрюченко.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Зазначу, що командою громадської організації “РУХ територіальних громад” і надалі будуть проводитися такі відкриті зустрічі, до яких запрошуватимуться громадськість, представники влади, експерти та провідні фахівці, де кожен зможе висловитися, обговорити і посперечатися, а також  внести свої пропозиції. Адже об'єднання має відбуватися з урахуванням інтересів суспільства, це і є основний принцип територіальної реформи.

Метою таких зустрічей є проінформувати людей, пояснюючи переваги об'єднання і спільного розвитку, оскільки без ефективного втілення реформи, дороги і надалі залишатимуться розбитими, комунікації - застарілими, вулиці - неосвітленими. В результаті об'єднання громади отримають шанс стати справжніми господарями на своїй землі, самостійно вирішувати, куди спрямовувати кошти і як розвивати власні території. Реформа дозволить поламати стару систему управління з її політичною, фінансовою та адміністративною монополією, а громади міст, селищ і сіл нарешті отримають реальну владу і фінансову незалежність від центру. Процес децентралізації не має зворотного напрямку, також держава надає фінансову підтримку об'єднаним громадам.

Читайте: Глава Киево-Святошинского райсовета Тигов уходит с должности в общественный сектор

Об'єднання, по суті, відкриває нові можливості для того, щоб територіальні громади могли більше отримувати доходів і самостійно направляти їх на розвиток інфраструктури. Головне - порозумітися і почати процес об'єднання. Найцінніше, що є в нашій країні, - це люди. Їх треба берегти і допомагати нормально жити, а не заганяти в постійну депресію та бідність. Люди мають право і всі підстави для цього, а Україна має можливості, щоб люди жили краще, і наше спільне завдання - це зробити!

Всі регіони України об'єднує те, що вони “за” децентралізацію, хоча противників реформи вистачає. Чиновників в райдержадміністраціях і “місцевих князьків” цікавлять грошові потоки, тож вони блокують об'єднання громад. Така ситуація спостерігається в одному з найбагатших районів країни - Києво-Святошинському, де населення становить більше ніж 200 000 жителів, бюджет на сьогодні - більше 1 мільярда гривень, а після формування ОТГ складе не менше 5 мільярдів і це  вже в перші кілька років після об'єднання. Ситуація вкрай небезпечна, тому що даний район дуже привабливий для тих, хто не бажає віддавати владу українцям. Найбагатший район країни поки не має подальшого плану децентралізації.

Олександр Тигов, голова громадського руху “Рух територіальних громад”

Читайте: Неизвестный пытался поджечь дом главы БПП в Киево-Святошинском районе Тигова

КиевVласть

Теги: новини київської області, децентралізація, голова, тигов, влада, рух територіальних громад, громадський рух

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій