четверг, 19 сентября 2019 г.
Чому українці мають не менше право на спокійний сон, ніж жителі інших країн Європи

Чому українці мають не менше право на спокійний сон, ніж жителі інших країн Європи

Станіслав Куценко

Експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

Під час подорожі до Брюсселю мені довелося побувати у вечірній час у спальному районі міста. Там я побачив тихі квартали, де мешкають люди і де у квартирі у темну пору добу не можна почути жодного звуку окрім хропіння власного пса. Річ у тім, що там діють закони, які захищають громадський спокій на практиці. У вечірню пору доби за вікном навіть не можуть гнатися автомобілі – щоб не нашкодити. Бо діє обмеження швидкості до 40 км/год. Поруч там проходила лінія аеропорту. І місцеві розповідали, що навіть шуму літаків не чують. Бо громадяни виступили на захист своїх прав – на кожному будинку був знак “Ми не хочемо, щоб тут шуміли літаки”. І тепер у спальних районах Брюсселю дійсно тихо – що вдень, що вночі.

Європейці борються за свої права. І ми так само маємо їх відстоювати.

Питання захисту від шумних сусідів регулюються законодавством України. Це стосується і людей, які мешкають поруч, і забудовників, і представників бізнесу, як дискотек та пабів. На ваш захист стане Кримінальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Закон України про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя, ряд постанов Кабінету Міністрів та інших правил.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Є певні захищені території, де ви маєте право на те, щоб рівень шуму був низьким. Це житлові будинки, готелі, гуртожитки, публічні місця, як парки, сквери, зони відпочинку, де так само має бути певний рівень шуму. В денний час рівень шуму має бути на рівні 55 децибел, в нічний час - 45 децибел. Щоб розуміти, що означають ці цифри - коли грає музика на дискотеці поруч біля вас, вона створює шум гучністю 85 децибел, а  45-55 – це коли є звук ввімкненого радіо, яке грає досить тихенько. Вище цього звук не повинен бути.

Що можна робити у випадку, якщо ваші сусіди шумні. Як їх можна попередити або навіть покарати?

Можна почати з того, щоб просто поговорити з вашими сусідами, що ваша музика гучна, або що ваш домашній кінотеатр занадто голосні звуки видає: “Будь ласка, зробіть тихіше”. Іноді ваші сусіди можуть навіть не здогадуватися, що ваші звукове або ремонтне обладнання створює такий великий шум. Якщо питання вирішується під час однієї розмови - немає ніякого конфлікту, ви в хороших взаємовідносинах з сусідами. Але якщо вони з першого разу не зрозуміли, варто поговорити вдруге. Але у зовсім іншому ключі. Сказати про те, яка наступає відповідальність. Вона передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення. Полягає у тому, що на тих, хто порушує правила використання звукових апаратів, феєрверків, гучно шумить під час проведення ремонтних робіт,  може бути накладений адміністративний штраф. Коли це перше попередження, він становить від  5-ти до 15-ти неоподаткованих мінімумів доходів громадян. У цифрах це від 85 до 255 грн. Якщо протягом року вдруге складався адміністративний протокол, це штраф від 255 до 510 грн.

Щоб скласти адміністративний протокол на шумного сусіда, вам треба викликати поліцію.

Звичайно, не розраховуйте, що поліцейські дуже швидко приїдуть. Бо в першу чергу вони реагують на більш гучні правопорушення – вбивства, важкі тілесні ушкодження. Але зобов’язані відреагувати.

До приїзду поліцейських потурбуйтеся про наявність двох свідків.

Щоб потім ті, хто порушує права, не сказали, що нічого не було. Ці свідки можуть поліції засвідчити той факт, що шум був. А той, хто винен – буде нести відповідальність. Крім адміністративного покарання, штрафів, може наступати кримінальна відповідальність. Вона передбачена статтею 296 Кримінального Кодексу України. Якщо хтось грубо порушує правопорядок – наприклад, сусіди вам нечемно відповідають, з лайливими словами, а ви це зафіксували. Я раджу фіксувати це на диктофон або на мобілку, зняти відео. Після пред’явлення цих підтверджень у суді, шумні сусіди можуть нести кримінальну відповідальність. Це набагато серйозніше. Ваші докази ви можете зібрати самі або з іншими сусідами.

Коли будете в суд подавати заяву, можете встановлювати певну моральну компенсацію за ваші страждання.

Так званий моральний збиток може становити навіть 100 тисяч гривень, якщо ви захочете.

Більш дієвою є не індивідуальна боротьба, а колективна.

Якщо у вашому будинку створений ОСББ, або інші сусіди жаліються, що їхні права порушують і є шум, краще складати колективну скаргу. Можна почати з ЖЕКу, поліції, вжити заходи захисту своїх прав, як судове звернення. Якщо є злісний правопорушник і не тільки ви від нього страждаєте – гуртуйтеся. І разом вам буде легше вирішити цю ситуацію.

Якщо ви можете створювати певний шум – спробуйте домовитись з сусідами.

Наприклад, ви вирішили почати робити ремонт. Законодавством встановлено час, коли можна і не можна шуміти у більшій мірі. Місцеві ради можуть встановлювати інший час, але загалом по Україні з 22-ї години вечора до 8-ї години ранку заборонено шуміти. У нічний час, у вихідні та святкові дні має бути тиша. Норми, встановлені в межах 45 децибел в нічний час. Це досить тихенький невеличкий шум, порівняємо його зі співом пташок.  Але ви можете в зворотному порядку діяти стосовно ваших сусідів. Ви можете їх попередити про те, що починаєте роботи. І, можливо, навіть вдасться домовитися з ними, що ви будете проводити на вихідні.

Якщо ви зарекомендуєте себе, як добропорядний громадянин, поспілкуєтеся зі своїми співмешканцями, які поруч біля вас в квартирах знаходяться, ті, можливо, підуть вам на зустріч. Але раджу вам не зловживати, бо може виникнути конфлікт на рівному місці.

Не дозволяйте надмірно шуміти  у вихідні та свята забудовникам під вашими вікнами

Одна справа, коли будівництво йде на певній віддаленій території, і це на вас ніяк не вплине.  Але якщо це техніка, яка працює поруч з житловими будинками, готелями, гуртожитками, місцями масового скупчення людей, ви маєте право бути попередженими таким забудовником, повідомити йому про надмір шуму. У будь-якому випадку він не має права проводити ремонтні роботи в той час, коли це незручно громадянам.

Знайте та захищайте свій відпочинок. Ви маєте право на те, щоб мати тихі ночі.

Станіслав Куценко, начальник Головного управління юстиції у м. Києві

КиевVласть

Теги: новости киева, штраф, европа, права, борьба, шум, соседи, реакция

среда, 18 сентября 2019 г.
21:00
Столичное метро работает в штатном режиме после задержания “минера” моста Метро
20:45
В четверг, 19 сентября, в пяти районах Киева пройдут сезонные ярмарки (адреса)
20:24
Метеорологическая осень началась в Киеве 18 сентября
20:08
Угрожавшего подорвать мост Метро мужчину задержали
20:01
Новые реквизиты бюджетных счетов для уплаты налогов и сборов вступают в силу с 1 октября
19:46
Власти Киева отказали в предоставлении ГУО на проект реставрации Центрального гастронома (документ)
19:26
Харьковская компания почти за 4,5 млн гривен разработает для Киева десятилетний план управления отходами
19:03
Отменить государственное финансирование партий может только парламент, президент - за
18:45
Мажоритарщик Горобец регулярно отсылает на встречи с избирателями помощницу
18:24
СК “КРОНА” в первом полугодии 2019 года увеличила сбор страховых премий
18:12
Профильный парламентский комитет одобрил закон “Слуг народа” о столице
18:01
Мост Метро в Киеве перекрыли из-за мужчины, угрожающего его подорвать (фото, видео)
17:43
Кабмин согласовал кандидатуру Дмитрия Сенниченко на пост главы Фонда госимущества
17:26
Комитет Верховной Рады одобрил переименование Переяслав-Хмельницкого
17:14
Рада приняла закон о декриминализации фиктивного предпринимательства
17:02
Зеленский включил бывшего заместителя Кличко Алексея Резникова в Минскую группу
Календарь событий