пятница, 19 октября 2018 г.
Бібліотеки для нас чи ми для бібліотек?

Бібліотеки для нас чи ми для бібліотек?

Анна Куценко

директор Киевского молодежного центра

Аналітики порталу rabota.ua проаналізували, в яких професійних сферах цього року була мінімальна кількість вакансій (до 30) і склали перелік непопулярних професій. З цілком зрозумілих причин в список "мінорних" вакансій потрапили бібліотекарі.

Для багатьох людей поняття бібліотеки вже зараз асоціюється не з установами, що видають книги напрокат, а з онлайновими базами даних, що містять електронні тексти. Цей тренд очевидний і неминучий, а деякі радикально налаштовані "прогресисти" вважають, що місця для "офлайнових" бібліотек в майбутньому і зовсім не залишиться.

Проекти оцифрування і систематизації бібліотечного контенту швидко розвиваються в усьому світі, незважаючи на помітний опір з боку книговидавців. Якщо вдасться вирішити проблеми копірайту, то подібної "хмарної" онлайн-бібліотекою можна буде скористатися з будь-якого пристрою, що має доступ в інтернет і екран, відповідний для читання.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Проблема тендерів, які не забезпечують оперативної поставки періодичної літератури, як того вимагає діяльність бібліотек, досить дорогі у виконанні для учасників торгів по обидва боки і не дозволяють проводити оперативну та об'єктивну роботу з постачальниками контрафактної продукції. Вони виграють тендер, передбачений законом і зникають разом з грошима. Під впливом цього закону відбувається поступове знищення "інституту підписки" на періодичні видання в бюджетній сфері, хоча у всьому світі визнано як найбільш ефективна, економічна і оперативна форма доведення інформації до споживача. Скорочення підписних тиражів - це істотне звуження інформаційного простору для величезного числа користувачів бібліотек.

З місця, куди люди приходили за інформацією, бібліотеки поступово перетворюються в місця "зустрічей за інтересами". Затишні зали з книжковими стелажами, м'якими кріслами, де можна відпочити від міської метушні, випити кави, поспілкуватися з друзями, і знайти нових знайомих поступово привертають все більше людей, які втомилися від знеособленого спілкування в інтернеті.

Говорячи про бібліотеку, ми традиційно маємо на увазі сховище перш за все текстів. Тим часом, в сучасному світі накопичується все більше мультимедійної інформації - зображень, аудіо- та відеозаписів. Логічно припустити, що в бібліотеці майбутнього дані в різних форматах будуть органічно пов'язані.

Високотехнологічні засоби візуалізації - наприклад, сферичні проекційні екрани, просунуті системи доповненої реальності, голографічні проектори - поки занадто складні і навряд чи стануть повсякденними предметами побуту в найближчі роки. Але те, що надто дорого для приватного використання, може виявитися цілком прийнятним для публічних установ, в тому числі бібліотек.

Будь-яку нашу публічну бібліотеку можна перетворити в місце, де відвідувач може провести стільки часу, скільки йому необхідно, щоб відпочити, почитати, отримати необхідну інформацію. І не треба будувати якісь повітряні замки, а виходити з наявних площ. Найголовніше, щоб чиновники від культури допомагали бібліотеці розвиватися, а не згадували про бібліотеки тільки тоді, коли їм буде потрібно черговий папірець зі звітом.

У цій ситуації ми повинні використовувати різні методи, різні "приманки", щоб не тільки не втратити основну читацьку базу, а й примножити її. Можна почати зі зміни структури бібліотек і штатного розкладу.

Треба позбутися від показухи: у багатьох бібліотеках більше уваги приділяється квіточкам, неінформативним виставкам, якимось куточках з рушниками, але при цьому відсутній вільний доступ до фонду, незручно розташовані місця для читачів, відвідувачів зустрічають байдужі обличчя бібліотекарів. Часто під інноваціями ховаються позбавлені сенсу організаційно-управлінські перебудови, коли, наприклад, зливаються дві бібліотеки, дитяча та доросла, її оголошують бібліотекою сімейного читання, але при цьому вона знаходиться в підвалі, який постійно затоплюється або ж модернізація зводиться до закупівлі меблів та технічного облаштування бібліотеки, як Центральна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка для дітей, де реалізується програма "Юним киянам – сучасну бібліотеку". Навряд чи ми отримаємо в цьому випадку більш високу якість обслуговування.

 Можна скільки завгодно аналізувати зарубіжний досвід публічних бібліотек, але перш за все треба розуміти, що наші бібліотеки і зарубіжні живуть за зовсім різними правилами: ми повинні враховувати ресурсну базу наших бібліотек, менталітет наших бібліотекарів, їх професійні уявлення.

Анна Куценко, директор Київського молодіжного центру

KиевVласть

Теги: новости киева, книги, база данных, нововведения, профессия, анна куценко, библиотеки, библиотекарь

пятница, 19 октября 2018 г.
11:44
Губернатора Горгана просят выделить деньги на бензин машинам скорой помощи столичного региона
11:21
Кличко: В Киеве начался отопительный сезон, тепло уже подается в учебные и лечебные заведения
11:03
На выходных ярмарки изменят движение трех маршрутов общественного транспорта в Киеве (график)
10:48
Киевсовет решил создать Центр комплексной реабилитации инвалидов в Днепровском районе
10:26
Из-за поломки поезда в Киевском метро частично закрыта ветка “Теремки - Героев Днепра”
10:17
Рвет трубы: столичные теплосети не выдерживают возобновления подачи горячей воды (видео)
10:02
Курс валют в Киеве: 19 октября 2018
09:42
ТРЦ Gulliver опубликовали тайминг своего дня рождения и назвали ведущих праздника
09:27
КГГА “потеряла” деньги, выделенные на капремонт межквартальных проездов и дворов Днепровского района
09:03
Столичный мусоросжигающий завод “Энергия” стал избирательно принимать мусор на переработку
07:15
Плановые отключения электроэнергии в Киевской области 19 октября 2018 года (полный список населенных пунктов)
07:00
Погода в Киеве и Киевской области: 19 октября 2018
четверг, 18 октября 2018 г.
20:45
В пятницу ярмарки пройдут в восьми районах Киева (адреса)
20:29
“EXPO-2025” может пройти в Азербайджане
20:18
Gulliver упростил условия розыгрыша смартфона Huawei
20:06
В Национальном заповеднике “София Киевская” прокомментировали передачу Андреевской церкви Вселенскому патриархату
Календарь событий
КП “Киевблагоустройство” стало фигурантом очередного уголовного дела
19 октября 2018 г. 09:00
КП “Киевблагоустройство” стало фигурантом очередного уголовного дела
Правоохранительные органы продолжают расследовать преступную деятельность КП “Киевблагоустройство”. По факту заключения предприятием договора с сомнительным ООО "Вистекс-Компани" на сумму 8 млн 910 тыс. гривен Нацполицией было открыто еще одно уголовное дело. Следствие уверено - часть денег, выплаченных якобы за снос МАФов, была обналичена путем перечисления на фиктивные предприятия за якобы выполненные услуги и присвоена директором КП "Киевблагоустройство". Пока правоохранители принудительно изымали в коммунальном предприятии документы, скандальное ООО "Вистекс-Компани" успели перерегистрировать на жительницу оккупированного Крыма, откуда родом предполагаемый создатель и куратор вышеуказанных схем - нынешний нардеп от “БПП”, советник мэра Киева по вопросам благоустройства Дмитрий Белоцерковец (на фото по центру).