Безплатні пластикові пакети віднині поза законом. На що чекати порушникам заборони
Ще 1 червня 2021 року Верховна Рада прийняла закон, яким заборонила використовувати пластикові пакети в роздрібній торгівлі. Закон передбачає поступове введення в дію. Так, з 10 грудня вводиться обов’язкова реалізація пакетів за кошти, а безкоштовне розповсюдження забороняється.
Вартість пакета не може бути нижчою за мінімальні ціни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, а це: 2,0 грн – без ручок (без бокових складок); 2,50 грн – без ручок (з боковими складками), з ручками (без бокових складок); 3,0 грн – з ручками (з боковими складками).
Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
1) біорозкладні пластикові пакети;
2) надтонкі пластикові пакети шириною до 225 міліметрів (без бокових складок), глибиною до 345 міліметрів (з урахуванням бокових складок), довжиною до 450 міліметрів (з урахуванням ручок), що призначені для пакування та/або транспортування свіжої риби, м’яса та продуктів із них, сипучих продуктів, льоду та розповсюджуються в об’єктах роздрібної торгівлі як первинна упаковка.
Здатність пластикових пакетів до біорозкладання визначатиметься відповідно до гармонізованих європейських стандартів. На такі пластикові пакети наносиметься відповідне маркування. Забороняється нанесення на пластиковий пакет слів "біо", "біопакет", "біорозкладний", якщо такий пакет не відповідатиме стандартам біорозкладання.
За порушення вимог Закону передбачаються штрафи за:
- використання заборонених пластикових пакетів — від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 до 17 000 грн), повторне порушення протягом трьох років — від 17 000 до 34 000 грн;
- безоплатне розповсюдження надтонких, тонких чи оксорозкладних пакетів — від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн), повторне порушення протягом трьох років — від 3400 до 8500 грн.
З 09 березня 2022 року буде заборонено розповсюдження в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг:
1) надтонких пластикових пакетів (товщиною менше 15 мікрометрів,);
2) тонких пластикових пакетів (товщиною від 15 до 50 мікрометрів);
3) оксорозкладних пластикових пакетів.
Водночас заборона не поширюватиметься на біорозкладні пластикові пакети та на надтонкі пластикові пакети шириною до 225 міліметрів (без бокових складок), глибиною до 345 міліметрів (з урахуванням бокових складок), довжиною до 450 міліметрів (з урахуванням ручок), що призначені для пакування та/або транспортування свіжої риби, м’яса та продуктів із них, сипучих продуктів, льоду та розповсюджуються в об’єктах роздрібної торгівлі як первинна упаковка.
З 1 січня 2023 року буде введено заборону на розповсюдження всіх пакетів до 50 мікрометрів.
Під розповсюдження пластикових пакетів Закон розуміє платне або безоплатне надання пластикових пакетів споживачам в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг, в яких може здійснюватися розповсюдження пластикових пакетів.
Тобто Закон прив’язує розповсюдження до певних місць, що може спричинити різне трактування, але сподіваюсь це не стане на заваді реалізації Закону, який на мою думку є вкрай необхідним.
Любов Гребелюк, адвокат, керівник юридичного відділу Київської обласної організації політичної партії "За майбутнє"