середа, 15 січня 2025 г.
Безоплатна первинна меддопомога – тільки у фантазіях чиновників МОЗу

Безоплатна первинна меддопомога – тільки у фантазіях чиновників МОЗу

Валерий Дубиль

Народный депутат Украины, фракция “Батькивщина”

Більшість тверджень команди МОЗу викликають усмішку. Чиновники розповідають про повністю безоплатну – як мінімум на первинному рівні – меддопомогу. І заспокоюють українців – жодної платної меддопомоги “медреформа” не впроваджує.

Це не так.

МОЗ нещодавно розповідав про універсальну доступність меддопомоги. Про те, що всі основні звернення на первинному рівні і первинна меддопомога буде повністю безкоштовною для пацієнтів. І тут же заявив, що є безкоштовний пакет, гарантований кожному українцю. А на все понад пакет допускаються доплати та співоплати. І їх можуть собі дозволити навіть найменш забезпечені верстви населення. Чиновники МОЗу просто протирічать самі собі і не можуть пояснити українцям – що ж нового впроваджує “реформа”.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Насправді маємо наступне. Нинішній рівень фінансування медицини – злиденний. І за існуючої бюджетної моделі його розподілу, лікування жодної хвороби не буде безкоштовним. Навіть лікування застуди чи ангіни. Не кажучи вже про важкі захворювання, які обернуться пацієнту справжньою фінансовою катастрофою.

МОЗ обіцяє лише безкоштовну консультацію лікаря, спостереження за загальним станом здоров’я, профілактику. Сімейний лікар, терапевт чи педіатр призначає лікування і виписує рецепти, за якими у тому числі можна отримати препарати за програмою “Доступні ліки”, виписує лікарняні, видає довідки.

За що заплатить держава

МОЗ мовчить про те, що на первинці він оплачує зовсім не лікування пацієнта. А лише консультацію сімейного лікаря і деякі основні аналізи. Це – найдешевша частина у загальних витратах на лікування.

За що заплатить пацієнт

Діагностику, яка потрібна для визначення хвороби, аналізи, консультації спеціалістів і головне – вартість ліків пацієнт оплатить сам. І це – значні суми.

У соціальних мережах обмануті пацієнти розповідають – безкоштовний прийом у сімейного лікаря виливається у кругленьку суму – у межах 1000 грн.

Простий приклад. Звичайні ангіна чи найпоширеніші ЛОР-захворювання – отит чи гайморит. Людина безкоштовно приходить до сімейного лікаря, він направляє на консультацію до ЛОРа. Вартість консультації у середньому 250-350 грн. Додатково призначають аналізи – ще 250-400 грн. Ліки – у середньому для лікування ангіни – вартуватимуть 1100-1800 грн, отиту чи гаймориту – 850-1200 грн, звичайного грипу – 600 грн.

Для багатьох соціально незахищених категорій пацієнтів навіть така оплачувана державою первинна медична допомога – недоступна. На жаль, навіть нові програми МОЗу не вирішують для українців питання оплати ліків і діагностики на рівні “сімейних” лікарів.

Кому доступні “Доступні ліки”

Розпіарена програма “Доступні ліки” не допоможе зменшити навантаження на ваш гаманець, якщо у вас – один з найпоширеніших діагнозів. Ми вже писали про її неефективність.

Навіть якби вона працювала нормально, то вона розрахована на лікування лише трьох хронічних захворювань – гіпертонії, цукрового діабету і бронхіальної астми. Нині нею користуються лише 1,6 млн пацієнтів із всього 42 млн населення нашої країни. Вартість середнього чеку на одного пацієнта – 50 грн. Порівняйте із сотнями і тисячам гривень вартості ліків для лікування найпоширеніших хвороб. Тому влада й пропонує нам останні купувати за власний кошт.

Чи буде діагностика безкоштовною, як обіцяє МОЗ

Ще одна нова програма МОЗу – “Безкоштовна діагностика”. Сама назва звучить абсурдно. Бо діагностика безкоштовною точно не стане.

МОЗ обіцяє, що до програми ввійдуть понад 50 медичних послуг — “аналізів, інструментальних досліджень (рентген, УЗД тощо) і послуг вузькопрофільних спеціалістів. Ці медичні послуги на 100% оплатить НСЗУ”.

На всіх українців виділяються лише 2 млрд грн, або 51,50 грн на одного громадянина. Консультація спеціаліста у середньому вартує 250-350 грн, УЗД – понад 200 грн, загальний аналіз крові – понад 120 грн, сечі – понад 100 грн. Тобто, знову будуть щасливчики, які встигнуть їх здати безкоштовно, і будуть ті, хто за них платитиме повністю. Дуже зручна тактика, розрахована лише до президентських виборів. А що далі?

Чи можна зменшити навантаження на гаманці українців

В української медицини зараз дві проблеми, які ігнорує керівництво МОЗу: загальна нестача фінансування і організація фінансування за різними рівнями меддопомоги (первинна, вторинна, екстрена і т.д.).

Грошей на всіх – не вистачає. Лікування звичайної ангіни не можна забезпечити тільки на одному рівні: потрібен сімейний лікар, ЛОР і аналізи (вторинний рівень), фармакотерапія.

Вирішити обидві проблеми може страхова медицина. Вона допоможе забезпечити необхідний рівень фінансування, збільшивши його у 2,5-3 рази а також організувати фінансування не за рівнями меддопомоги, а сформувавши єдиний медичний простір.

Тільки вона зможе насправді, не декларативно, реалізувати принцип “гроші йдуть за пацієнтом”. Страхова компанія оплачуватиме за страховим полісом і послуги сімейного лікаря, і діагностику, і консультації лікарів-спеціалістів.

Саме страхова медицина може зробити медичне обслуговування для наших родин насправді безоплатним при лікуванні звичайних захворювань. А ще – ліквідує катастрофічні наслідки для бюджету родини, якщо хтось із її членів серйозно і важко захворів.

Тому першочергово, що ми зробимо після зміни діючої влади – приймемо всі необхідні законопроекти, які вже зареєстровані у Верховній Раді, щоб зробити медицину для українців доступною.

Читайте: Українська медицина 2019: плати або помри

Валерий Дубиль, народный депутат Украины, фракция “Батькивщина”

KиевVласть

Теги: новости киева, новости украины, медицина, реформа медицины, специалисты, страховая медицина, первичная медицина

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій