Без розвитку громадянського суспільства
У ВР України з'явилася остаточна редакція проєкту закону про столицю. Моє бачення таке.
В умовах, коли суспільство знаходиться в кайданах безконтрольних державних адміністрацій (більше ніж 500 районних, ради і громадські ради перетворилися в придатки адміністрацій), постає питання, як вирішувати проблему повернення України на шлях республіканізму (ст. 5 КУ)?
Часткова відповідь є в існуючих і пов'язаних між собою нормативно-правових актах:
1. Конституція України стст. 3, 5, 7, 8, 140, 143;
2. Указ Президента № 68/2016 "Про сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні" (Національна стратегія);
3. Рішення Київради від 20.12.2017 "Про затвердження Концепції Статуту територіальної громади м. Києва". В розділі "Проблеми, які потребують розв'язання" запропоновано реформування моделі МС шляхом формування територіальної громади.
Документи говорять про те, щоб досягти сучасних стандартів місцевого самоврядування (Європейська хартія міст ІІ), потрібно створювати не органи (районні ради), а формувати громади знизу – від людини, від мікрогромади будинку.
Сьогодні є чітке розуміння того, що Україні потрібне громадянське суспільство. А його основою є територіальні громади, безпосередня участь яких в місцевому самоврядування прописана у ст. 143 Конституції України.
Запропонований проєкт закону про столицю не відповідає вимогам часу, не вирішує проблеми, що сформульовані в Концепції Статуту ТГ м. Києва (свідомо ігнорує їх) і має на меті втручання в систему місцевого самоврядування м. Києва.
Цей проєкт закону про столицю консервує існуючу ситуацію, де відсутнє право членов громади на здійснення місцевого самоврядування безпосередньо. В Концепції Статуту визначені проблеми, одна з яких – "відсутність субсидіарності і децентралізації – другорядна роль територіальної громади – суперечить Конституції України і всім міжнародним стандартам". Закон не вирішує проблеми, а поглиблює їх. Навіщо нам такий закон?
Які аргументи ще потрібні для того, щоб зупинити процес прийняття закону про столицю, який не відповідає інтересам киян і консервує розвиток місцевого самоврядування в Україні?
Виталий Комов, экс-депутат Киевсовета, ведущий инженер по летным испытаниям, общественный деятель