вівторок, 23 квітня 2024 г.
Афери з нерухомістю: як не попастись на гачок?

Афери з нерухомістю: як не попастись на гачок?

Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

На сьогодні одним із найвіртуозніших та найпродуманіших видів шахрайства є афери у сфері нерухомості, зокрема, це стосується купівлі-продажу об’єктів нерухомого майна. Не зважаючи на те, що схеми далеко не нові, безліч громадян продовжують ставати жертвами аферистів. Як наслідок – затяжні судові тяжби або взагалі безнадійні кримінальні та судові справи.

При купівлі нерухомості існує велика кількість шахрайських схем, але, не дарма кажуть, “хто попереджений – той озброєний”. Спробую описати найпоширеніші з них.

1. Продаж майна за підробленим дорученням. Довіреність від власника на розпорядження нерухомістю та правовстановлюючі документи підробляються за сприяння нечесних нотаріусів. Об’єкт нерухомого майна продається без згоди власника на декількох підставних осіб, а потім на ринку перепродається “добросовісному набувачу”, фактично жертві. В такій схемі у справжнього власника є всі правові підстави для повернення майна навіть у “добросовісного набувача”, оскільки відповідно до Ст. 388 ЦК України власник має право витребувати майно у тому випадку, якщо воно вибуло з його володіння не з його волі. Особі ж, яка сплатила кошти за це майно, навряд вдасться їх повернути.

Оскільки зазвичай покупець хоче оглянути майно, яке він купляє, ця схема застосовується до полишеного майна, коли власник помер чи покинув його надовго. Інколи такі випадки трапляються, коли майно передано в оренду, а орендар підробивши документи його продає.

Аби не попастись на гачок, покупцю потрібно уважно перевіряти не лише правовстановлюючі документи, а і з’ясовувати як давно була придбана нерухомість, поспілкуватись з сусідами та інше.

Чим довше відсутній господар – тим привабливіше стає нерухомість для аферистів, і вони вже шукають 101 спосіб оформити право власності на підконтрольних осіб. Доволі часто право власності визнається за такими особами на підставі чи підроблених рішень судів чи в результаті штучного судового спору.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

2. Продаж майна за підробленими документами. На даний час майно реєструється в державному реєстрі, і кому воно належить, може пересвідчитись кожен охочий, тому підробка документів є доволі складною схемою. Тим не менш, значна частина майна зареєстрована в комунальних БТІ без відображення в реєстрі прав власності, тому для продажу такого майна потрібно мати оригінали правовстановлюючих документів (свідоцтво про право власності, договір купівлі продажу тощо) та отримати довідку з БТІ про те, що майно дійсно було зареєстровано за цією особою. Ось саме ці документи можуть бути і підробленими.

Аби вберегти себе від такої ситуації, раджу такі правочини вчиняти самостійно у вашого нотаріуса або через юриста перевіряти інформацію в комунальному БТІ.

Схема з підробленими документами спрацьовує, коли зловмисники підроблюють паспорт власника і з цим паспортом (з переклеєною фотографією), підробивши правовстановлюючі документи, продають майно.

3. Квартира з мешканцями. Купуючи квартиру, можна навіть і не здогадуватись, що в ній хтось живе. Бувають випадки, коли зареєстровані в квартирі особи, родичі продавця відмовляються знятись з реєстрації, при цьому фізично вони можуть знаходитись будь-де (у місці позбавлення волі, психоневрологічному диспансері, на військовій службі тощо). У моїй практиці були випадки, коли в проданій квартирі залишалися жити родичі продавця, які хоча і були зняті з реєстрації, виїжджати відмовлялись. Мій клієнт був змушений діяти через суд.

4. Занижена вартість в угоді за домовленістю. Відповідно до діючого законодавства України для посвідчення договору купівлі-продажу квартир, житлових будинків, земельних ділянок та їх частин/часток обов’язково виготовляється оцінка такого майна з визначенням цілі оцінки – для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства. Бажання зменшити податкове навантаження через оформлення купівлі нерухомості за значно заниженою ціною також може бути небезпечним. У випадку визнання таких правочинів  недійсними покупець має право отримати назад лише сплачену суму, але цей ризики має більше значення у випадку придбання так званої ризикованої нерухомості – майно придбане з прилюдних торгів, майно продане банком у зв’язку з несплатою боргу боржником, майно щодо якого ідуть судові спори тощо.

5. Продаж майна з попереднім створенням юридичних проблем. Трапляються випадки, коли продавець завчасно готується до збагачення шляхом укладання правочинів з “юридичними дефектами”. Українське законодавство та судова практика, як я вже пояснював, дозволяє власнику майна, у якого воно вибуло поза його волею, витребувати майно навіть від добросовісного набувача. У зв’язку з цим справжній власник продаючи майно перший раз закладає завчасно юридичні проблеми – не отримано згоду органу опіки і піклування, не отримано згоди дружини, підробка довіреності на продаж, не знято іпотеку тощо. Після такого продажу “жертва” купляє майно на ринку, а власник починає його витребувати пославшись на завчасно заготовлені “проблеми”.

Був випадок, коли власник майна сприяв його продажу через прилюдні торги, які проводились на підставі виконавчого напису нотаріуса виданого за заявою банку, а потім у судовому порядку без участі покупця визнав виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню і пред’явив позов про витребування майна від добросовісного набувача. Суд позов задовольнив.  Зараз справа переглядається у Верховному Суді.

6. Підміна. Великою популярністю користується схема, коли покупцю демонструється одна квартира, а у дійсності шахраї оформлюють документи купівлі-продажу зовсім на іншу. Зазвичай, для такого обману аферисти примудряються навіть замінювати номера квартир у під’їзді на момент проведення огляду житла.

Одним з видів підміни можна назвати і паралельну реєстрацію майна, створення “клонів”, коли одне і те саме майно реєструється на те саме майно і продається. Наприклад, у власника є право власності на будівлю площею 1000 кВ м за адресою Хрещатик, 10, а зловмисники на підставі підроблених документів реєструють право власності на нежитлове приміщення площею 990 метрів по вул Хрещатик, 10 і його продають. Потім доводь, хто з цих власників є законним господарем існуючого майна.

7. Аванс за придбання – найпростіша схема. Нечистий на руку продавець домовляється з покупцями про купівлю-продаж, отримує аванси та зникає.

Що робити, аби захистити свої капіталовкладення у нерухомість? Зазначу, що бути уважним вже чимало. Перед внесенням задатку потрібно ретельно перевірити усі можливі правовстановлюючі документи, попередні правочини, наявність судових спорів. Важливе значення для порядку здійснення купівлі-продажу нерухомого майна на території України має сімейний стан покупця та продавця. Так, якщо покупець або продавець перебуває у шлюбі на час посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна обов’язковим є надання згоди іншого з подружжя покупця чи продавця на укладання такого договору. Відповідно до частини 3 Ст. 65 Сімейного кодексу України згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена. Важливо також  перевірити чи зареєстровані особи, в тому числі і малолітні діти, в квартирі, яку ви плануєте придбати; технічну документацію на об’єкт; наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги. Якщо психологічний стан продавця викликає сумніви, досить поширеною практикою перед підписанням правочину є огляд продавця психіатром.

Будьте обачними та безпечних вам інвестицій! 

Читайте: Чи мають юридичну силу боргові розписки? Та як їх оформлювати?

Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", депутат Київської обласної ради

KиевVласть

Теги: недвижимость, Роман Титикало, покупка недвижимости, советы адвоката, аферы с недвижимостью, мошеннические схемы

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.