субота, 14 грудня 2024 г.
5 орієнтирів для вибору вакцини проти COVID-19

5 орієнтирів для вибору вакцини проти COVID-19

Віктор Яцик

Нейрохірург, фахівець з управління охороною здоров'я, радник Київського міського голови

На тему проведення щеплення від COVID-19 вже висловилися багато як вітчизняних, так і зарубіжних експертів. Тому з огляду на це потрібно кілька слів від професійної медичної спільноти.

Україна отримала від медичної індустрії Радянського Союзу потужну фармакологічну промисловість – близько 70% від усіх потужностей в СРСР. Одним з флагманів в цій промисловості було виробництво різних типів вакцин і лікарських препаратів для проведення щеплень населення. Останніми роками фармакологічна індустрія в Україні розвивалась і модернізувалась кращими світовими лінійками виробництва ліків. На сьогодні українські фармакологічні компанії експортують ліки до 81 країни світу, відповідають всім міжнародним вимогам – з 2009 року мають відповідність нормам GMP згідно стандартам ЄС.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Але виробництво ліків спрямовано на масовий ринок без урахування індивідуальних потреб пацієнта. За останні роки фактично зникла (скорочена) мережа аптек індивідуального виготовлення лікарських препаратів за рецептами, коли в США, країнах ЄС, Японії це дуже популярний фармацевтичний напрямок.

Власне додаткову вартість лікарського препарату створює фасування діючої речовини в певну форму для її подальшого вжитку. Діючі речовини беруться всіма виробниками в кількох країнах світу і вже далі починається виробництво ліків. Половину фармацевтичного ринку займає США, 20% – країни ЄС, 16% – країни Африки, Азії та Океанії, 8% – Японія. Потрібно зазначити, що в США, країнах ЄС та Азії розвинено виробництво лікарських препаратів та їх фасування безпосередньо в аптечних мережах при лікарнях, що суттєво впливає на ціну. В Україні навпаки купують готові, певного дозування лікарські препарати, без урахування індивідуалізації.

Розробка окремого препарату – тривалий процес у 12-13 років з вартістю до 2.6 млрд доларів США. Якщо ми говоримо про виробництво вакцин, то це рутинний процес виробництва великих фармкомпаній для сезонних епідемій чи вікових щеплень, які ми проводимо щосезону або відповідно до календаря щеплень. COVID-19 є незвичайною за резонансом й поширенням інфекцією, яка призвела до безпрецедентних наслідків серед економік світу та людства в цілому.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Розмірковувати в реаліях сьогодення щодо проведення вакцинації населення потрібно швидко, але помірковано. Аналізувати фармакодинаміку вакцин повинні профільні фахівці: фармакологи, епідеміологи та інфекціоністи. Якщо дискусія точиться про вплив вакцин на різні генетичні механізми ДНК чи РНК, то кожен фармаколог і генетик дуже складно може прогнозувати дію навіть “рутинних” препаратів на людину, а особливо антибіотиків чи противірусних препаратів.

Окремо потрібно сказати про паспорт вакцинації. Це стара метода, яка існує в кожній медичній карті, де зазначаються наші щеплення від народження і протягом усього життя. Вся медична спільнота, яка виїздить на навчання закордон, повинна надавати копію листа щеплень. У сімейного лікаря в електронній системі ця виписка займає секунди, при наявності паперових носіїв – хвилина. В такому випадку країна, куди мандрує громадянин, розуміє епідемічні ризики його в’їзду. В умовах глобальних епідемій це є справедливий і чесний захід безпеки. Для більшості наших громадян вже звично при поїздках до країн Африки, Південної Америки та Азії робити палітру додаткових щеплень і надавати відповіні довідки, що є обов’язковою умовою в’їзду до даної країни.

Тому, з урахуванням всього зазначеного, щодо вибору вакцини на COVID-19, на мою думку, потрібно орієнтуватись на:

1) виробника з попереднім досвідом виробництва вакцин для масового вжитку;

2) великі потужності виробництва. Важливо швидко і в необхідній кількості отримати вакцину;

3) логістичні особливості, з урахуванням реалій великої території України, для розповсюдження препарату за певних умов його зберігання;

4) країну виробника – логічно обирати з гегемонів Світового фармакологічного ринку;

5) з урахуванням мінливості (мутації) вірусу COVID-19 купувати технології для власного виробництва вакцини, зважаючи, що більшість великих гравців з виробництва ліків представлені в Україні.

Людське життя – найвища цінність і завдання влади зберігати його усіма можливими ресурсами!

Віктор Яцик, нейрохірург, фахівець з управління охороною здоров'я, радник Київського міського голови

КиевVласть

Теги: новости украины, вакцинация, ковид, вакцина от COVID-19, выбор вакцины

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.