середа, 24 квітня 2024 г.

Земля, прокурори, депутати: село Щасливе опинилося у центрі скандалу між гілками влади

Земля, прокурори, депутати: село Щасливе опинилося у центрі скандалу між гілками влади

Группа народних депутатів включно з Анною Скороход вимагає від Прокуратури пришвидшити розслідування можливих оборудок, які нібито мали місце у селі Щасливому. На кону – питання двох земельних ділянок та будівлі інформаційно-обчислювального центру. Колишній голова Щасливської сільської ради Микола Шмаюн, чиє ім'я фігурує у депутатському запиті щодо рейдерського захоплення майна, усі закиди на свій рахунок спростовує. Каже, у такий спосіб з ним хочуть розрахуватися вороги та шахраї, що не полишають спроб повернутися до “годівниці”.

Як стало відомо KV, 4 грудня 2020 року група народних депутатів включно з депутаткою Анною Скороход (93 округ, виключена зі “Слуги Народу”) надіслала два депутатські запити на Офіс Президента, а також у Офіс Генерального прокурора та на ім’я голови Міністерства внутрішніх справ Арсена Авакова та голови Служби безпеки України Івана Баканова. У документі сказано, що нардепи підозрюють, нібито колишній голова Щасливської сільської ради Бориспільського району Микола Шмаюн (Щасливська сільрада стала Пристоличною, а Шмаюн склав свої повноваження голови ради 16 грудня 2020 року, – прим. ред.) може бути причетний до спроби рейдерського захоплення майна, землі та отримання неправомірної вигоди.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Лагідний віджим

У першому запиті щодо подій у Щасливому йдеться про звернення засновників двох підприємств: товариств з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “Фірма Металіст” (*) та “Вест Менеджмент Системс” (**).

Так, за інформацією, викладеною нардепами, 11 лютого 2002 року цим двом ТОВ виділили в оренду 29,71 га землі на території Щасливської сільради (***) (сміттєзвалище у селі Проліски, кадастрові номери 3220888000:03:004:068 та 3220888000:03:004:006) строком на 49 років, під розміщення комплексу утилізації побутових відходів. Передачу ділянки затверджено рішенням Щасливської сільської ради від 25.12.2001 №113.9-ХХІІ. 

16 січня 2012 року ТОВ “Фірма Металіст” та ТОВ “Вест Менеджмент Системс” уклали Договір про співробітництво у сфері надання послуг з перевезення та сортування твердих побутових відходів; також у документі сторони декларували намір укласти інвестиційний договір на будівництво сучасного комплексу переробки твердих побутових відходів.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

У грудні 2012 року, на цій земельній ділянці, що перебувала в оренді ТОВ “Фірма “Металіст”, розпочалось будівництво сміттєсортувального заводу, яке тривало упродовж двох наступних років. У цей період нерезидентом “А1 Ентерпрайзіс Лімітед” (Британські Віргінські острови) в будівництво сортувального комплексу для сортування твердих побутових відходів інвестовано близько 700 тисяч євро.

Нардепи далі вказують, що у 2012 році керівник КП ЖКК “Щасливське” (***) (за даними YouControl, з лютого 2012 року це Євгеній Катасонов) “за попередньою змовою з головою Щасливської сільської ради Миколою Шмаюном висунув вимогу директору ТОВ “Вест Менеджмент Системс”” – його КП мало увійти до складу засновників ТОВ “Вест Менеджмент Системе” з долею участі 40%. Їм відмовили.

Згідно рішення Київського обласного господарського суду від 28 квітня, сторони були зобов’язані розірвати договір оренди на основі того, що “Металіст” дійсно без згоди сільради надала ділянку в суборенду ТОВ “Вест Менеджмент Системс” і не допускала на територію перевіряючих.

“Ці фірми з великим російським капіталом вже кілька років тероризують, підкуповують, дурманять наших людей, аби тільки побудувати в нас гігантський надприбутковий сміттєкомплекс. Навіть в переддень суду 26-27 квітня їхні гінці ходили з пайками по нашим селам, скуповуючи голоси "за" сміттєзавод”, – заявляла у своєму зверненні 29 квітня 2016 року голова громадської організації "За чистий край" Антоніна Малишева з приводу цього рішення.

У зверненні зазначається: “після цього Шмаюн та Катасонов (який, за даними YouControl, разом із депутатом Щасливської сільради Олександром Бовсуновським є засновником і одноосібним керівником ГО “Громадське формування “Щит” з охорони громадського порядку Щасливської сільської ради”) спробували “рейдернути” активи і матеріальну базу “Вест Менеджмент Системс”, а також орендовану ТОВ “Фірма “Металіст” ділянку, підробивши документи про передачу її в оренду ПП “ВІМФ” (****)”. 

Для цього це ПП наприкінці 2016 року звернулося із позовом до Щасливської сільради до Господарського суду Київської області, де успішно оскаржило договір про оренду “Фірмою Металіст” цієї ділянки. Усе майно на цій ділянці, звертають депутати увагу у запиті, не було повернуто власникам і активно експлуатувалося новими “хазяями” – зокрема, деяким ТОВ “Екобудстандарт” (*****).

Цікаво, що у судовому рішенні сказано, що представник ТОВ “Фірма “Металіст” подавав до суду клопотання про призначення земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою. Але суд відхилив клопотання, надавши аргумент, що “питання не потребували додаткового дослідження в даному судовому провадженні та вже були вирішені згідно висновку експерта № 1-23/03 від 23.03.2016 року”, який містився в матеріалах справи.

Утім, згідно тексту рішення Київського апеляційного господарського суду (справа № 911/5522/15, рішення від 20.06.2017), при проведенні перевірки було встановлено, що сміттє-сортувальний комплекс на цій ділянці дійсно існує, але побудований він без жодних документів та узгоджень та експлуатується без прийняття його в експлуатацію відповідно до чинного законодавства. Крім того, суд з’ясував, що ТОВ “Вест Менеджмент Системс” дійсно субарендувало ділянку у ТОВ “Фірма “Металіст”.

Отже, ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 10 вересня 2018 року було задоволено клопотання прокурора про накладення арешту на майно ТОВ “Вест Менеджмент Системс”, яке розміщено на спірній земельній ділянці – сортувальний комплекс, який на момент рішення суду використовувався КП ЖКК “Щасливський”. Справа і досі триває: 4 вересня 2020 року Печерський райсуд частково задовольнив клопотання слідчого по справі і продовжив термін досудового розслідування до 12 березня 2021 року. 

Скороход просить “взяти даний запит на особистий контроль та терміново вжити всіх необхідних заходів реагування в межах своєї компетенції щодо пришвидшення проведення ефективного досудового розслідування кримінального провадження від 25.07.2018 за фактом протиправного заволодіння службовими особами Щасливської сільської ради Бориспільської районного ради Київської області майном ТОВ “Вест Менеджмент Системс” за ознаками кримінальних правопорушень, склад яких передбачений ч.З ст. 206-2, ч.З ст. 206, ч.4 ст.190. ч.2 ст. 364 Кримінального кодексу України та притягнення винних осіб до відповідальності відповідно до норм чинного законодавства України”.

“Народний депутат вже зверталась із подібним запитом, проте досудове розслідування, незважаючи на обмеження строку проведення чинним КПК України, незавершене, винні особи не притягнуті до відповідальності. Просимо звернути особливу увагу на вказані в запиті факти та сприяти відновленню законності та справедливості”, – вказано у запиті, який підписало всього 9 депутатів Верховної Ради. 

Придбання нерухомого майна

Другий запит групи депутатів та Анни Скороход також стосується можливих діянь Миколи Шмаюна.

У документі вказано, що 16 квітня 2019 року голова Щасливської сільської ради Бориспільського району Микола Шмаюн на підставі рішення ради від 21 березня 2019 року №1696-36-VII “Про розгляд Листа-пропозиції щодо придбання нерухомого майна в комунальну власність” дав добро на придбання за бюджетні кошти у фізичної приватної особи будівлю Інформаційно-обчислювального центру “А-ІІ”, площею 857,7 кв.м, вартістю 13 млн 37,04 тис. гривень. Вартість майна, пише Скороход, було визначено на підставі звіту про незалежну експертну оцінку, про що зазначається у рішенні.

Проте, вказують нардепи, “по факту за вказаним договором купівлі-продажу сільською радою було придбано колишню будівлю райгоспу в напівзруйнованому стані, яка майже не має даху та не має вікон. Звертаємо увагу, що вартість вказаного майна об'єктивно значно завищена та майже в 5 разів перевищує реальну вартість придбаного сільською радою майна”.

Одночасно із придбанням ІОЦ, йдеться у документі, у тої ж приватної фізособи Шмаюн від імені сільради згодом придбає земельну ділянку загальною площею 0,2804 га (кадастровий номер 3220888000:03:006:0011) за відплатним договором купівлі-продажу №1134 від 16.04.2019. Вартість покупки – 1 млн 431 тис. 470 гривень.

“Грошові кошти 24 квітня 2019 року були перераховані Щасливською сільською радою продавцю – приватній фізичній особі, що підтверджується інформацією про рух коштів, відтак факт реальної розтрати бюджетних коштів є таким, що відбувся та підтверджується документально”, – пишуть депутати у зверненні. 

Відповіді

Скороход отримала відповіді по обох запитах від виконуючого обов’язки Генерального прокурора Романа Говди. 

Стосовно першого – депутатів запевнили, що “нагляд за додержанням законів у формі процесуального керівництва у провадженні здійснюється прокурорами Офісу Генерального прокурора. На сьогодні органами досудового розслідування вживаються заходи, спрямовані на забезпечення швидкого, повного та неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, встановлення підозрюваних та притягнення їх до кримінальної відповідальності. Водночас більш детальні відомості досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні згідно з вимогами ст. 222 КПК України розголошенню не підлягають”.

Що ж до другого запиту, у Генпрокуратурі відповіли, що наразі детективи Національного антикорупційного бюро ведуть досудове розслідування “у кримінальному провадженні від 27.09.2019 за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами Щасливської сільської ради за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України”.

“На теперішній час триває досудове розслідування, вживаються заходи для повного та об’єктивного встановлення обставин справи. Рішення у провадженні буде прийнято після завершення призначених експертних досліджень. Доводи запиту взяті до уваги та будуть враховані при подальшому здійсненні повноважень у кримінальному провадженні. Одночасно інформую, що згідно рішення Конституційного Суду України від 11.04.2000 № 4рп-2000 народний депутат України не має права звертатися до органів прокуратури і прокурорів з вимогами, пропозиціями чи вказівками у конкретних справах”, – йдеться у відповіді Говди від імені Генпрокуратури.

Позиція

Позиція у самого ексголови сільради Миколи Шмаюна – “справа, про яку йдеться, давня і, скоріш за все, пролобійована, а “Фірма Металіст” та “Вест Менеджмент Сервіс” – аферисти”.  Він наполягає на тому, що насправді Щасливе зуміло відбити сміттєзвалище у нечесних приватників і передати у підпорядкування комунальному підприємству, і тепер вони намагаються взяти реванш, підписуючи під це народних депутатів.

“Скороход або не розібралася, або заробила пару тисяч доларів на цьому і тепер пише ці звернення замість того, щоб займатися безпосередньо депутатською діяльністю. У сільської ради ніколи не було відносин з цими ТОВками. Зараз бігають та позиваються ті люди, які не мали до нас ніякого стосунку. Так, у “Фірми “Металіст” був договір на оренду ділянки, але він був розірваний згідно до судового рішення. Причини були різні для розірвання, казати не буду; земля перейшла до комунальної власності. Ці люди шляхом маніпуляцій, обману, силового протистояння зо два роки завозили туда львівське сміття. Довелося підключати силові структури, але ми вибили їх звідти, і тепер вони хочуть назад, бо це були для них легкі гроші”, – каже Шмаюн.

З приводу купівлі інформаційно-обчислювального центру та земельної ділянки Шмаюн каже – ті ж люди з метою його дискредитувати поширюють інформацію, що це була розтрата бюджетних коштів. Насправді ці кроки він зробив для того, аби переобладнати ІОЦ під освітній заклад. 

“Вони зачепили цю тему виключно для того, щоб дістати мене, щоб урешті-решт вирішити питання зі сміттєзвалищем. А це питання було публічним і підтверджується листуваннями зі школами, установами, адміністраціями, тощо. У Щасливській сільській раді нараховується приблизно 1500 учнів, потужність школи – 1000-1100. Майже півтисячі учнів навчаються в непридатних для цього умов. Будувати нову школу немає де, і єдиним варіантом було викупити старе приміщення ІВЦ і земельну ділянку біля неї у приватної структури. Вона знаходиться у центрі села неподалік від існуючої школи. Рада прийняла рішення придбати і реконструювати приміщення під школу”, – каже Микола Шмаюн. 

Це, зокрема, за його словами можуть підтвердити і відповідні закупівлі: 22 жовтня 2019 року – “Роботи з розробки передпроектної документації, а саме розроблення попередніх концептуальних пропозицій щодо реконструкції будівлі інформаційно-обчислювального центру по вул. Лесі Українки, буд. 20а, в селі Щасливе під початкову школу I-ступеню”, та 10 квітня 2020 року – виготовлення відповідної проектно-кошторисної документації, сукупною вартістю 1 052 160 гривень. Вказана земельна ділянка також отримала цільове призначення “для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти”.

“Мені незрозуміло одне – чому депутат Верховної Ради займається лобіюванням незаконного бізнесу”, – додав ексголова сільради. 

Довідка KV: Микола Шмаюн керує селом більше 10 років, також двічі його обирали депутатом Бориспільської райради. У березні 2015 році Миколі Шмаюну громада села Щасливе висловила недовіру. 

За даними YouControl, ТОВ “Фірма “Металіст” зареєстроване 24 березня 1995 року за адресою вул. Павлика Морозова, 8, село Проліски Бориспільського району, із статутним капіталом 400 гривень. Засновником ТОВ “Фірма "Металіст" та ТОВ "Вест Менеджмент Системс" є Андрій Величенко. У переліку засновників обох фірм також вказаний росіянин Тененбаум Денис Леонідович і офшорна британська компанія А1 Enterprises Limited. Ці ТОВки займаються в Бориспільському районі збиранням безпечних відходів. 

“Фірма “Металіст” – фігурант кримінального провадження за ч.4 ст. 358 КК “Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів”. На сьогоднішній день справу закрито.

“Вест Менеджмент Системс” також є фігурантом кримінального провадження за ч.4 ст.190 КК “Шахрайство”: 10 лютого 2020 року Бориспільський міськрайонний суд розглянув справу, у якій це ТОВ продало приватному підприємству сміттєві баки та кришки, а згодом вивезло їх з території, яку це ПП орендувало, під приводом отриманого на це в ПП дозволу. Ця справа сьогодні також закрита.

За даними YouControl, у грудні 2020 року Щасливська сільська рада була перейменована на Пристоличну внаслідок реформи децентралізації. ЇЇ керівником нині є Микола Каськів, який пройшов від “Слуги народу”.

Комунальне підприємство Пристоличної сільської ради “Житлово-комунальний комбінат “Щасливський” створено, за даними YouControl, 16 листопада 1998 року, адреса реєстрації – село Щасливе, вул. Лисенка, 1. Його статутний капітал – 10,6 млн гривень, нині його директором є Катасонов Євгеній Вікторович.

Приватне підприємство ВІМФ засноване 3 лютого 1992 року із статутним капіталом у 6 000 гривень. Його засновники – Чернюшок Юлія Іванівна, та Чернюшок Валентина Іванівна, що є директором ПП. 

ТОВ “Екобудстандарт” засноване 23 квітня 2013 року із статутним капіталом у 1000 гривень, за адресою Київ, вул. Рибальська, 2. Його засновник та кінцевий бенефіціар – Прокопенко Лариса Павлівна, директор – Жупаненко Олександр Володимирович.

Нагадаємо, у березні 2015 року KV розповідала, що на сесії Щасливської сільської ради депутати планували в закритому режимі безоплатно передати невідомій австрійській фірмі 2 га земель на вул. Лесі Українки. За словами місцевих активістів, земельні махінації в населеному пункті тривають роками, а останньою краплею стало бажання сільського керівництва віддати в приватні руки дорогі землі.

Читайте: У Щасливому висловили недовіру голові сільради

Ще один скандал за участю сільського голови розгорівся через місяць, у квітні 2015 року. Тоді жителям Щасливого з держреєстру стало відомо про те, що родичі Миколи Шмаюна, в тому числі і дружина, придбали в своє користування не тільки квартири і земельні наділи в різних частинах країни, але стали власниками нерухомості в тому ж році на територіях Луганської та Донецької областей, де вже йшла війна, а також в окупованому Криму. Активісти "Громади Щасливого" заявили, що майно переписували переселенці зі Сходу в обмін на можливість отримання землі на Бориспільщині, але без будь-якої гарантії на реальне її придбання.

Читайте: Голову сільради Щасливого підозрюють торгівлі землею в обмін на майно переселенців

* Товариство з обмеженою відповідальністю “Фірма Металіст”, код ЄДРПОУ: 22898906

** Товариство з обмеженою відповідальністю “Вест Менеджмент Системс”, код ЄДРПОУ: 37227257

*** Пристолична сільська рада, код ЄДРПОУ: 04527520

**** Приватне підприємство “ВІМФ”, код ЄДРПОУ: 13736501

***** Товариство з обмеженою відповідальністю “Екобудстандарт”, код ЄДРПОУ: 38684114

Фото: коллаж KV

КиевVласть

Влад Григор'єв

Теги: новости киевской области, новости украины, слуга народа, генпрокуратура, За майбутнє, апелляционный суд, рейдерский захват, мусороперерабатывающий завод, анна скороход, уголовный кодекс, николай шмаюн, хозяйственный суд киевской области, национальное антикоррупционное бюро, аренда участка, пристоличная ОТО, пристоличный сельский совет, вест менеджмент системс, фирма металлист, село счастливое, счастливский сельский совет

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.