п'ятниця, 29 березня 2024 г.

Забудувати нове чи викупити наявне: в Ірпені розгорівся скандал навколо будівництва житла для потерпілих від війни

Забудувати нове чи викупити наявне: в Ірпені розгорівся скандал навколо будівництва житла для потерпілих від війни

В Ірпені готуються збудувати нове житло для тих, хто втратив його через рашиcтську навалу. Будівництво планують на території місцевого санаторію "Ластівка", під роботи виділяють 7 га землі. Частина містян вказує: забудувати знову планують зелену зону, а вона у місті ледь не єдина вціліла. Противники проєкту пропонують державі викупити у забудовників вже готове житло і розселити там потерпілих.

Як стало відомо KВ, 12 травня депутати Київської обласної ради прийняли рішення № 250-10-VIІІ щодо здійснення передачі нерухомого обласного майна зі спільної власності до комунальної власності Ірпінської тергромади.

Як зауважено в документі, Київоблрада витребувала з оперативного управління Комунального некомерційного підприємства КОР "Київський обласний дитячий санаторій" нерухоме майно, створивши відповідно комісію з приймання-передачі, і прийняла його на свій баланс. 

І вже далі за процедурою, депутати надали згоду на безоплатну передачу цього майна зі спільної власності тергромад області до комунальної власності Ірпінської тергромади. Остання, у свою чергу, має також затвердити відповідне рішення, що вони погоджуються прийняти його у свою власність.

Згідно із техніко-економічними показниками нерухомого майна зазначеного у додатку, мова йде про декілька об’єктів, що розташовані по вулиці Пушкінська, 80 у місті Ірпінь. Санаторний об’єкт включає головний корпус (307 кв.м), ізолятор (282 кв.м), три лікувальні корпуси загальною квадратурою в понад 900 кв.м, приймальний корпус (207,10 кв.м), школу (392 кв.м). А також – майстерню, харчоблок, насосну станцію, котельню та низку підсобних приміщень. 

Як зауважують у самій облраді, це рішення було необхідне для реалізації проєкту, що має допомогти із вирішенням проблеми із житлом у громаді, що склалася внаслідок воєнних дій.

"Вирішили передати нерухоме майно Київського обласного дитячого санаторію та земельну ділянку площею 7 га під ним в місті Ірпінь для реалізації проєкту будівництва житла за бюджетні кошти для громадян, які його втратили під час збройної агресії рф", – повідомив на своїй сторінці в Facebook депутат облради Олег Іваненко. 

Область – за

Як повідомляла Київська ОВА, 10 травня в Ірпені відбулася виїзна нарада за участі обласного військового керівництва з питань відновлення життєдіяльності Ірпінської громади. Під час наради розглянули питання демонтажу зруйнованих будівель, викупу та будівництва нового житла, організація тимчасового проживання для людей, що залишилися без домівок. На цій пообіцяли забезпечити ірпінців житлом у максимально короткі терміни.

"Президент визначив терміни в п’ять місяців. Це приблизно до кінця жовтня, разом із забудовниками визначили, що до початку холодів люди повинні одержати житло", – розповідав ексочільник КОВА Олександр Павлюк.


Зокрема 12 травня заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко здійснив робочу поїздку в Ірпінь, де і підтвердив фінансування державою будівництва житла для ірпінців, які втратили дах над головою. 

Як повідомлялося, до кінця року на території колишнього санаторію "Ластівка" має бути збудовано житловий комплекс середньої забудови на 50 тис. метрів квадратних. Ірпінці, житло яких зруйнували російські окупанти, обіцяють, що одержать нові квартири безкоштовно. Крім самого житла, проєкт також передбачатиме будівництво бомбосховищ, дитячих майданчиків, закладів освіти та іншої соціальної інфраструктури. 

Читайте: В Ірпені та Бородянці планують збудувати два ЖК по 50 тисяч квадратів кожний

Ірпінська мрія

В Ірпінській міській раді 16 травня відбулася 20 чергова сесія, на якій з-поміж низки питань, затвердили  рішення щодо безоплатного прийняття до комунальної власності нерухомого майна та земельної ділянки (кадастровий номер 3210900000:01:078:0014) по вул. Пушкінська, 80. Надали депутати і дозвіл на розробку детального плану території цієї ділянки. 

Згодом у своєму Телеграм-каналі очільник громади Олександр Маркушин дуже гостро та емоційно висловився у бік партії "Голос", зауваживши, що представники цієї партії єдині, хто не підтримав таке надважливе для громади рішення. Зокрема депутатський же корпус ради представлений такими партіями як "Нові Обличчя", "Слуга Народу", "Європейська солідарність", "Свобода" та "Батьківщина". 

"На жаль, його не підтримала фракція партії "Голос". Я би хотів ще раз попросити керівництво всіх фракцій в Ірпінській міськраді відповідально ставитися до своїх обов'язків перед виборцями і ставити свої політичні амбіції трохи нижче, аніж інтереси мешканців Ірпеня, житло яких було втрачено назавжди у війні з росією", – наголосив він.

І нагадав, що майже 4000 сімей з міста втратили житло і зараз не мають, де жити. 

"По-перше, це не збільшення квадратних метрів, ми будемо будувати людям нове житло замість старого. Мені ваша позиція не зрозуміла. Я щодня стикаюсь з людьми, які приходять і плачуть, кажуть: нам немає, де жити… І я максимально розселяю їх [...] Якщо хтось хоче зайнятися розселенням людей в себе в квартирах чи будинках, то ви можете взяти на себе цю відповідальність і зайнятися цим. Пророблена величезна робота, нам передали і землю, і майно. Хочу за це подякувати депутатам обласної ради, обласній військовій адміністрації, що підтримали в цьому напрямку і погодили в нас будівництво 50 тисяч кв.метрів житла натомість зруйнованого. Хочу подякувати Офісу Президента, Володимиру Зеленському і Кирилу Тимошенко, який виїжджав на місце і погодив будівництво нового комплексу приблизно на тисячу квартир. Цей комплекс буде сучасним. Дійсно, погоджуюся, треба простежити, щоб це не було гетто. Ми зробимо його максимально зручним і красивим. Тож поясніть нашим хлопцям, які воювали в Ірпені і втратили житло. Поясніть бабушкам, в яких нічого не було і вони все життя збирали на цю квартири, і зараз їм немає, де жити. Або поясніть жінками, у яких загинуло 37 наших хлопців і в половини немає житла, зруйновано чи приватний будинок чи багатоповерховий", – розповів він.

І додав, що поважає думку громади, але триває війна, і порівняв події, які пережив Ірпінь, з тими, що відбувалися в донецькому аеропорту в 2014 році. Закликав депутатів долучатися до роботи. Відповів він і на запитання щодо будівництва житла саме на території колишнього табору "Ластівка", чому неможливо розпочати будівництво на місцях зруйнованих будинків і чому це необхідно зробити якомога швидше.

"І якщо хтось буде мені заважати по Програмі Президента там будувати, в мене є всі сили і засоби навести порядок, і поліція цей порядок наведе разом з нами. Це – точка. З приводу того, чому не можна будувати одразу на місці зруйнованого житла. Це певна процедура, це мінімум півроку піде на одержання всіх дозволів, потім демонтаж. Завдання зараз, щоб вже  до нового року розпочати заселення людей, бо їм нема, де жити. Ви ж не в вагончику десь живете, а в квартирах та будинках. А є люди, які змушені жити в гаражах. Пів гаража залишилось цілим, люди натягли плівку і живуть там. Так не має бути в 21 столітті. Ми їх розселюємо [...] Сьогодні ми повинні рухатися разом. Від нас з вами, ті люди, які залишилися без світла, чекають, щоб ми допомогли їм. Ми не можемо зрадити, як ми не зрадили наших мешканців, захищаючи Ірпінь та Україну. Так ми не повинні зрадати і зараз. Від нас чекають дуже швидких рішень і житла. Я хочу, щоб ми, наш депутатський корпус і громада, в цьому були єдині. По-іншому не може бути. Друзі, війна! Повномасштабна війна! Якщо тут вона закінчилася нашою перемогою, то на сході дуже важко і кожного дня гине дуже багато людей, і вона сюди ще може повернутися. А ми повинні робити все для розвитку нашої громади, для розвитку і допомоги нашим людям", – завершив він свій виступ. 

На відео: виступ голови Ірпінської міськради Олександра Маркушина під час 20-ї сесії від 16 травня 2022 року

Читайте: В Ірпені побудують житло для постраждалих від російської агресії

Є питання

У коментарі депутатка Ірпінської міської громади Михайлина Скорик-Шкарівська (“Голос”) пояснила KВ позицію партії щодо проголосованого рішення, зауваживши, що вони не вважають плани забудови "Ластівки" дійсно прозорим проєктом, що допоможе мешканцям Ірпеня одержати нове житло замість зруйнованого. 

"У той день на сесії виступали представники квартальних комітетів (ОСНів), які просили не підтримувати детальний план території, виступаючи за збереження тієї ділянки як зони рекреації. "Ірпінь має залишатися зеленим" – головний аргумент від тих, хто не сприймає це рішення, і з ним важко не погодитися", – розповіла вона.

І додала, що виникає питання і щодо площі в 7 га, яка явно більша, ніж потрібно для 1000 квартир, про які повідомляли депутатам.

"Тобто у представників нашої фракції немає чіткого розуміння, які справжні плани Маркушина стосовно всієї ділянки, тож ми зачекаємо на детальний план, точно забезпечимо його громадське обговорення з прилеглими ОСНами і, вже знаючи всі деталі, зрозуміємо, чи це дійсно вирішення проблеми чи просто бізнес-проект з розширення території під висотну забудову Ірпеня. Наша позиція незмінна: ми не вважаємо війну виправданням для непрозорих схем, тому ми не можемо підтримати проект, який викликає більше запитань, ніж відповідей", – зауважила депутат.

Дійсно, в соцмережах мешканці висловлюють занепокоєння, що відбуватиметься забудова саме колишнього табору, а це – зелена зона. Висловили ірпінці і нерозуміння того, "чому не відбувається розчищення території для будівництва на місці зруйнованого житла і чому б не віднайти інші ділянки для будмайнданчиків".

Голова громадського осередку "Демократична Сокира. Ірпінь" Сергій Люльченко, зокрема, на своїй сторінці в Facebook зауважив, що громадськість має змусити владу рахуватися з думками людей і для будівництва житла для постраждалих мають бути обрані альтернативні ділянки, а санаторій "Ластівка" зберегти та відновити як лікувально-оздоровчий заклад. Додавши, що в соцмережах поширюється думка, що якщо зараз влада не почне якісно змінюватись, якщо з корупцією так все і залишиться, то немає сенсу повертатися, а місто просто хаотично забудовуватимуть і надалі.

"...Напрактикувавшись в попередні роки в знищенні соснових, дубових, грабових лісів в Ірпені, влада забудовників не вважає, що  найбільшу цінність  міста і складають землі рекреації,  дерева як джерело кисню, чистого повітря, нарешті, привабливості та гордості самого міста. Попиляти ж легше, ніж віддати під соціальний проект ними ж незаконно приватизовані  шматки землі – чи то колишньої комунальної, чи то колишнього промислового підприємства. Хтось віддає останнє, навіть життя, а хтось рахує майбутні прибутки, в тому числі і укріплення у владі. При цьому окремі депутати вже поспішили порадувати громаду, що "це не буде гетто". Ми б і раді повірити, якби, наприклад, не ЖК “Школа” на заплаві…", – пише активіст. 

На його думку, Ірпінь має розвиватися як екологічне місто-курорт з санаторіями та таборами відпочинку, "не знищивши найцінніше – зелені оази, що дивом збереглися.  Викликають і сумніви щодо зведення якісного житла за п’ять місяців. 

Як роз'яснив у коментарі КВ правник та депутат обласної ради Роман Титикало, адміністрацією Президента України запроваджена Програма із будівництва житла для постраждалих внаслідок війни і її реалізація відбуватиметься саме на рівні держави. 

"Не за рахунок коштів обласного бюджету, а за рахунок коштів чи державного бюджету, чи залучених державою донорів. Відповідно сама процедура, питання, чому будують саме на цій ділянці вирішуються на державному рівні", – розповів він. 

Також він зауважив, що нарікання населення зрозумілі, адже нині сформувалося три основні питання з цієї ситуації, які залишаються відкритими. 

"Наприклад, чому не викупити готове житло у компаній- забудовників, і втому числі ірпінських. Ця проблема, зокрема, була б вирішена в короткі строки, тома що є багато збудованого не проданого житла і навряд чи наразі буде попит на його купівлю. Таким чином, держава  підтримала місцевий бізнес і швидко вирішила проблему.  По-друге, чому не зробити акцент на відновленні зруйнованого житла. Третє питання: чому будувати саме в цьому місці, а не в інших місцях Ірпеня, чому обрано саме цю ділянку, а не знайти іншу на околиці міста, наприклад. Відповіді на них поки що не маємо. Обласна рада ж одержала відповідні звернення обласноі військової адміністрації щодо передачі ділянки не функціонуючого санаторію для постраждалих від війни і не могла відмовити в умовах воєнного часу і не підтримати ініціативу Президента щодо вказаного будівництва житла для постраждалих", – наголосив депутат.

Варто зауважити, що саму санаторну установу, хоч вона і не функціонувала, буде збережено. За словами депутата, враховуючи, що фінансування санаторіїв з державного бюджету не передбачено, ще до початку сьогоднішніх подій в Україні піднімалася питання щодо об'єднання санаторних об'єктів в області.

"Було прийнято рішення об'єднати два санаторії. У Баришівці є відділення і саме туди ми переводимо всі відповідні ресурси і хочемо принаймні там зберегти цей санаторій і щоб він функціонував", – резюмував Титикало. 

Нагадаємо, як раніше повідомляла KВ, Ірпінь десятки разів опинявся в центрі матеріалів КиївВлади. Забудова, інфраструктура, політика, ще раз забудова… Тисячі хвилин коментарів, журналістський архів на сотні тисяч символів. Ми знали багато про нього: за щось хвалили, за щось лаяли, а з чогось відверто офігівали… 7 квітня я відвідав зруйнований Ірпінь і досі не можу дібрати відповідних слів, щоб описати перше відчуття від побаченого. Ні, місто не вмерло, воно досі живе і навіть зберегло багато довоєнних абрисів. Проте з-під припорошених золою решток приміської фешенебельності на світ битими шибками дивиться вже зовсім інший Ірпінь. Ірпінь, котрий прийняв бій, не здався і переміг. 

Читайте: Недовіра: жителі міста-героя Гостомель просять Зеленського про заміну військового керівництва

Фото: KВ

КиївВлада

Вероніка Злацька

Теги: новини києва, новини київщини, новини київської області, війна, війна росії проти україни, рф, ірпінь, будівництво, жк, кор, олександр маркушин, Роман Титикало, житло, київоблрада, сесія, ірпінська громада, михайлина скорик-шкарівська

п'ятниця, 29 березня 2024 г.
17:27
У Києві відкрили скульптуру “Герої” на честь українських військових
17:04
Профільний комітет ВР розглянув усі правки до законопроєкту про мобілізацію, але документ ще не готовий до розгляду, – нардеп
16:46
Держуправління справами закупило нагород та футлярів до них на понад 150 млн гривень
16:26
Вихідними 30-31 березня через ярмарки змінять маршрути деякі столичні автобуси й тролейбуси - “Київпастранс”
16:23
У Києві провели навчання для протидії наслідкам повені
15:45
Вбиральні Київського гуртожитку НУБіП хочуть відремонтувати за 3,9 млн гривень
15:26
Сирський про мобілізацію: 500 тисяч новобранців ЗСУ не потребують
15:05
Поліцейського-хабарника на Київщині судили вісім років, щоб засудити до семи у справі про приховання наркоторгівлі
14:47
СБУ витратить 7,3 млн гривень на обладнання для відеоспостереження
14:36
Зеленський: РНБО при новому керівництві має в першу чергу забезпечити державу якісним прогнозуванням ситуацій
14:04
У столиці планують створити безбар’єрне туристичне середовище
13:44
100 Волинська бригада ТрО запрошує на службу в підрозділах бригади
13:24
За добу втрати ворога зросли на 820 осіб, 56 БПЛА та 5 крилатих ракет, - Генштаб ЗСУ
13:03
На Північному мосту обмежать рух транспорту до 15 червня (схема)
12:42
У столиці судитимуть росіянина, який скоїв розбійний напад на аптеку
12:24
В Україну повернули тіла 121 полеглого оборонця
Календар подій