вівторок, 19 березня 2024 г.

Уроки пандемії: хто і як навчатиметься на Київщині в умовах карантину

Уроки пандемії: хто і як навчатиметься на Київщині в умовах карантину

Навчальний рік 2020 для школярів Київщини кардинально відрізнятиметься від попередніх. З першого вересня учні житимуть за новими правилами. Антисептики, маски, соціальна дистанція та температурний скринінг стануть у школах обов’язковими. Звикатимуть і до навчання за скороченим графіком та на свіжому повітрі. Столичний регіон звітує: навчальні заклади до початку занять споряджені. Проте готуються й до гіршого. Не виключають повернення до дистанційного навчання вже в першій декаді осені.

Як повідомляла KV, до старту нового навчального року Київщина почала готуватися ще з початку літа.

Так, 22 червня на сесійному засіданні депутати КОР схвалили запропоновані КОДА зміни до Програми розвитку системи освіти Київської області на 2019-2021 роки. Зміни передбачали розширення діяльності Програми за напрямом “Організація Харчування”. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Розроблена низка заходів щодо створення умов безпечного харчування дітей у закладах освіти у рамках проєктів “Сучасний харчоблок та шкільна їдальня” та “Якісне харчування – здорова дитина”. А саме: підвищать рівень матеріально-технічного стану та оновлять харчоблоки їдалень. Обіцяють впровадити і нове меню за сучасною рецептурою, безготівкові розрахунки та  нові форми організації харчування (шведський стіл, дабл-меню, кейтеринг). 

На все це витратять 35 млн гривень з обласного бюджету. Цьогоріч технологічне обладнання в харчоблоках планують оновити в 75 закладах освіти, а протягом 2020-2021 років у 141 школі відремонтують і самі їдальні. 

Передбачено і понад 60 мільйонів гривень на проведення протипожежних заходів. Закладам освіти вже встановили та відремонтували пожежні сигналізації, блискавкозахисти, здійснили вогнезахисну обробку горищ, придбали та перезарядили вогнегасники тощо.

Виділили Київщині з держбюджету і субвенцію у розмірі 53,6 млн гривень на закупівлю засобів навчання та обладнання для учнів початкових класів у рамках “Нова українська школа”. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Читайте: Київщина продовжує реалізацію обласного проєкту “Здорове харчування – здорова дитина”

За планом

Та на цьому підготовка шкіл до 1 вересня на Київщині не завершується. Нещодавно, 5 серпня, Міносвіти та науки України оприлюднило покроковий план з рекомендаціями як створити безпечні умови у школі й підготувати їх до можливих змін епідеміологічної ситуації. 

Нині регіони країни поділено за рівнем поширення COVID-19 на чотири зони. Тож навчальний рік розпочнеться відповідно до особливостей поширення інфекції в конкретному регіоні і навіть районі.

Якщо територія у “зеленій”, “жовтій” чи “помаранчевій” зонах, то діти підуть до школи 1 вересня в майже звичному режимі. Для “помаранчевої” зони діятимуть обмеження: заборона відвідувати школи групами учнів більше ніж 20 осіб. Не зможуть же сісти за шкільні парти лише учні, які проживають у “червоних” зонах. Освіту вони продовжать здобувати онлайн. 

А як організувати в таких умовах освітній процес, як і роботу груп продовженого дня та позашкілля, вирішуватиме вже педрада закладу з урахуванням тимчасових рекомендацій головного держсанітарного лікаря країни.

Детально про низку обмежень головний санітарний лікар Віктор Ляшко розповів під час щорічної серпневої  конференції-2020: “Освіта в умовах пандемії: як організувати навчальний рік 2020-2021”.


Відео: Серпнева конференція від 18 серпня 2020 року

Загалом же Міносвіти рекомендує дотримуватись соціальної дистанції, використовувати засоби індивідуального захисту. А педагогам спілкуватися із батьками дистанційно.

До старту навчального року школи мають забезпечити дезінфікуючими, миючими засобами, індивідуальним захистом. А адміністрації шкіл мають попіклуватися про обладнання місць для обробки рук та контейнерів для збору використаних масок і рукавичок. А також організувати постійну дезінфекцію та прибирання приміщень, забезпечити одноразовий посуд для пиття води. І ще – створити умови для соціальної дистанції для уникнення скупчень.

Читайте: В Минздраве разрешили учиться без масок только школьникам начальных классов

Зокрема, рекомендують організувати декілька входів до будівлі, розмітити територію для організованого руху коридорами для різних вікових категорій з гнучким графіком початку занять та перерв. І навіть запровадити таку структуру навчального року, що дозволить змінювати терміни канікул, початок і завершення семестрів. 

Для мінімізації пересування учнів також радять закріпити за класами кабінети та виділити приміщення для окремого зберігання верхнього одягу, встановити бактерицидні лампи. Крім того, використовувати у якості класів великі приміщення (актові зали, коридори тощо), збільшити відстань між партами та звільнити класи від зайвих меблів. А за сприятливої погоди проводити заняття і зовсім на відкритому повітрі.

Також школи мають обладнати спеціальні приміщення для тимчасової ізоляції учнів у разі виявлення симптомів застуди чи підвищеної температури. Постійно моніторити стан здоров’я учнів і вчителів буде медпрацівник або спеціально визначена особа від закладу освіти. МОН також пропонує батькам учнів із хронічними легеневими хворобами, цукровим діабетом, розладами імунної системи продовжити навчання на екстернаті або дистанційно.

Читайте: Перед новым учебным годом медосмотр обязателен только для первоклассников

Під час уроків учителям варто мінімізувати і фізичний контакт між учнями. Рекомендовано перевірити і рівень опанування учнями навчального матеріалу за час карантинних обмежень, організувати подальшу систематизацію одержаних знань. 

На місцях

На Київщині налічується 702 загальноосвітні школи. В них навчається понад 220 тисяч учнів і працює майже 20 тисяч педагогів. Цьогоріч очікується зростання кількості учнів на 4,5 тисяч осіб: до перших класів зараховано більше 24 тисячі учнів, до 10 класів – майже 11 тисяч учнів, з них лише більше трьох тисяч – у сільській місцевості.

Під час брифінгу щодо епідеміологічної ситуації в області, очільник КОДА Василь Володін зауважив, що наразі здійснюються виїзні перевірки до навчальних закладів щодо контролю їхньої готовності до освітнього процесу. І за його словами, підготовка йде за графіком. 

“Розуміючи, що цей навчальний рік розпочинаємо в умовах поширення пандемії, за кошти місцевих бюджетів закуповуємо засоби індивідуального захисту та дезінфекції  для закладів освіти. Відповідальність за створення безпечних умов перебування у них, у першу чергу, несуть засновники та керівники цих закладів. У кожному закладі на період карантину розробляють тимчасовий порядок організації освітнього процесу та гнучкі графіки початку навчальних занять”, – розповів він. 

KV також поцікавилась у керівників районів, тергромад та мерів міст Київщини, чи встигають вони підготувати школи до освітнього процесу за новими вимогами та до яких змін доведеться звикати учням.

Наразі область перебуває у “зеленій” епідеміологічній зоні. Та ця межа сьогодні дуже хитка: динаміка захворюваності зростає. Керівники на місцях запевняють – варто підготувати декілька планів організації освітнього процесу, щоб забезпечити його безперервність. Кажуть, що вимагалося від них у технічній організації закладів  – виконали. Та за яким графіком і в якому режимі відбуватиметься навчання, стане зрозуміло лише на початку вересня. 

Читайте: Заклади освіти готуються до початку навчального року в умовах карантину

Міста

Голова Бориспільської міськради Анатолій Федорук:

Заклади готові до навчального року з урахуванням коронавірусної інфекції. Завершуються поточні ремонти, медогляди вчителів. Звичайно, організувати безпечне навчання з дотриманням дистанції дуже складно. Радять навчати в 2-3 зміни. Але у нас і так практично всі школи, крім двох, працюють в дві зміни. Тому масочний режим буде збережено, постійний контроль температурного режиму. Про ці правила вже всі проінструктовані. Маємо для цього всі необхідні захисні засоби. Якість харчування буде ще кращою. У харчоблоках проведені ремонтні роботи, оновлено обладнання. Вчителі готові і до того, що навчання може бути дистанційним. Пройшли відповідну підготовку. Та все ж хотілося цього уникнути. Я вважаю, що онлайн навчання та стаціонарне – це дві різні речі, як і якість знань учнів. Особливо, коли мова про початкову ланку, де таке навчання неможливе. Тож при погіршенні ситуації, в першу чергу, на дистанційне навчання переводитимуться старші класи. У Борисполі ж майже 11 тисяч дітей шкільного віку.

Голова Переяслав-Хмельницької міськради Тарас Костін:

Школи до навчального року підготувати встигаємо. Засоби захисту закупили, завершується процес проходження вчителями медогляду. Але організація навчального процесу в таких умовах – це дійсно проблема. Є ряд складних моментів, як наприклад, дотримання дітьми соціальної дистанції. Особливо, коли в одному класі 25 учнів і така наповнюваність майже в усіх школах міста. З організацією додаткових входів-виходів проблем не має виникати. Наразі важко скоригувати графік роботи та тривалість уроків. Чіткого плану ще не маємо. Будемо діяти за обставинами, вказівками Кабміну та головного санітарного лікаря. Освітній процес, звичайно, плануємо розпочинати без урочистих лінійок. 

Голова Фастівської міськради Михайло Нетяжук:

Думаю, будуть озвучені ще окремі рішення і постанова Кабміну щодо початку занять. Засоби захисту, дезінфекції все це є. Першого вересня діти підуть до школи та святкової лінійки не буде. Приблизно цьогоріч у Фастові навчатиметься 5,5 тисяч дітей. Розробляються графіки відвідування школи, які можуть передбачати для класів різний час на перерви. Потоки дітей розводитимуть через пожежні виходи. Нас більше турбує організація дистанційного навчання. По завершенню минулого року були певні питання. Тому проводяться додаткові навчання для педагогів щодо повноцінного використання онлайн-платформ. Школи запроваджують й електронний щоденник, щоб успішність виконання домашніх завдань змогли перевіряти й батьки. Це має допомогти адаптуватися до онлайн-навчання. Адже ми не виключаємо, що у разі загострення ситуації вже у жовтні-грудні, можливий перехід на дистанційний режим. Тож можливо МОН варто було б розглянути держпрограму для закупівлі ще й планшетів для учнів. Адже є категорії населення, які не можуть бути 100% охоплені онлайн-навчанням. Наразі збираємо відповідні дані. Якщо ситуація буде критичною, вирішуватимемо питання з допомогою міського бюджету. 

Читайте: Фастовский район с понедельника, 24 августа, переходит в “желтую” зону карантина

Громади 

Голова Миронівської ОТГ Віталій Савенко:

Відповідно до рішення комісії з надзвичайних ситуацій при КОДА, будемо притримуватися особливих умов: температурний режим, маски, дистанція в 1,5 метри, у теплий період проводити більше уроків на свіжому повітрі. Громада виділила кошти на закупівлю засобів захисту. Гуманітарний відділ розробив правила, які доведені до адміністрацій шкіл. У деяких закладах ще завершуються ремонти, встановили пожежні сигналізації, у двох школах здійснено капремонт харчових блоків із заміною обладнання. Тож з 1 вересня ми готові прийняти учнів в умовах пандемії, оскільки район у "зеленій" зоні. Запрацюють і дитсадки. Ближе до першого дзвоника скоригуємо графік роботи шкіл, якщо ситуація не погіршиться, звичайно. У перші класи цьогоріч йде близько 300 осіб.

Голова Пісківської громади Анатолій Рудніченко:

Всі директиви, які надходять від Кабміну, виконуємо. Ми не знаємо, як розвиватиметься ситуація далі: кількість хворих інтенсивно збільшується. Тому на тему організації навчального процесу ніхто конкретного нічого сказати не може. В ОТГ статистика непогана. За весь час 5 випадків. Провели медогляд вчителів на місцях з допомогою тендеру, який виграла київська компанія. Тож школи готові, цьогоріч в них навчатиметься 1059 осіб. Середня наповнюваність класів – 20 учнів. В ліцеї в одному класі 19 першачків, а в другому – 21. Ще лише триває капремонт Пісківської школи: замінюємо фасад, вікна, дах, опалення. 

Голова Студениківської громади Марія Лях:

Громада виділила 49 тис. гривень на придбання масок, засобів захисту, термометрів. Плануємо запастися і наперед. Маємо в резерві ще більше 100 тис. гривень. Закуповуємо у кожні класи  електрорушники. Та, думаю, навчальний рік буде невтішним. Судячи з щоденної статистики, напевне, дистанційне навчання переважить. Тож ми розглядаємо декілька сценаріїв організації освітнього процесу. Заклади відремонтовані, готові до опалювального сезону. Триває перекриття даху в Студениківському опорному закладі. Там залишеться ремонт в їдальні, який, напевно, вже організуємо на канікулах. Щоб не було скупчень, кожен клас буде харчуватися окремо за графіком. У школі буде закритий режим, введена кабінетна система. Наповнюваність у класах невелика, до 12 учнів. Лише у Студениківскому закладі є класи на 20 учнів. Тож лише там буде розмежування і в коридорі, де зазвичай, перебуває 100 учнів початкової ланки. 

Райони

Голова Іванківської райради Валерій Потієнко:

Освітня мережа району до навчального року повністю готова.  Ми навіть плануємо відкрити нову школу в Іванкові. Наразі вже ведуться оздоблювальні роботи. Загалом з району на це було виділено 24 млн гривень, лише останні 7,5 млн гривень довиділено з держбюджету за програмою “Нова школа”. Засоби захисту та дезінфекції вже закупили, навіть із запасом. Вчителі завершують проходити обов‘язкові медогляди. У перших числах вересня і наприкінці місяця плануються об’їзди всіх шкіл. Хочемо переконатися, що навчання в умовах карантину буде стабільним. Має бути ще нарада в Києві, де нададуть додаткові роз’яснення щодо організації освітнього процесу. 

Читайте: На добудову школи № 2 в Іванкові на Київщині не вистачає коштів

Заступник голови Переяслав-Хмельницької районної ради Іван Бугаєнко:

Всі навчальні заклади мають індивідуальні та дезінфікуючі засоби захисту, безконтактні термометри. У зв’язку з Covid-19, дітей щодня обстежуватимуть. Медпрацівника можливо утримувати лише в школах, де є більше 200 учнів. А у нас в районі таких лише дві. Тож допомагатимуть у цьому ФАПи. Деякі працівнкии школи вже встигли пройти медогляди. Загальні правила поведінки вже оприлюднено. Наш район поки що в “зеленій” зоні, тож готуємося до відкриття майже у звичайному режимі. В цілому у сільській місцевості класи не дуже великі, за виключенням шкіл у Циблях, Студениках, де наповнюваність, як у місті, до 25-28 дітей. Тож в селах легше буде стежити за дотриманням соціальної дистанції. Так, на вулиці ще можно провести уроки трудового навчання, природознавства, фізичної культури, але ж точні науки вже ніяк. То ж легше розділити навчання на зміни. 

Голова Броварської райради Сергія Гришко:

Там, де в школах дозволяють площі, директори мають право прийняти рішення та коротко привітати дітей з 1 вересня. Але лише з відповідними локаціями на вулиці. Навчальні об'єкти району в повній готовності, включаючи і ОТГ. Крім шкіл у Погребах, Гоголів та Требухів, бо там ведуться масштабні капітальні ремонти. Та до початку занять їх мають завершити. Заклади забезпечили індивідуальними засобами захисту, термометрами. Графік роботи майже готовий. Є лише близько п’яти шкіл, де кількість учнів у класах на межі допустимої. В інших є можливість розвести по групам, змінам, там навчається мала кількість дітей, у порівнянні з потужністю будівлі. Стояло питання навіть їхньої оптимізації, але враховуючи ситуацію, це питання відклали. Буде організовано і черговість в їдальнях, збережене безоплатне харчування пільгових категорій. Я категорично проти дистанційного навчання, тож ми краще посилимо заходи безпеки.

Голова Миронівської районної ради Валентина Усик:

Район практично готовий до запуску шкіл, але відпрацювали декілька сценаріїв. Також чекаємо на остаточні вказівки. Є показники високої захворюваності дітей. Перше вересня припало знову на пік епідемії. Хоч це нині не обов’язково, та вирішили провести медогляди для вчителів. Що точно, так те, що по класам проведуть урочисті привітання та перші уроки. Загалом уроки будуть скорочені і за графіками, у класах – не більше 10 дітей. У нас в районі лише дві великі школи -  опорні. Та їхня площа дозволяє розсадити дітей через один. У 15 школах району навчатиметься 1640 дітей, з них – 152 першачків. Закупили термометри, антисептики, маски. Ще хочемо закупити тести на виявлення коронавірусу. Плануємо протестувати всіх дітей. Та більше всього, що навчання можуть продовжити надалі вже дистанційно. Тож готуємося до спалаху другої хвилі епідемії.

Нагадаємо, у пристоличному регіоні звітують про ударні темпи будівництва шкіл та дитсадків у рамках програми “Велике будівництво”. Ситуація значно відрізняється від аналогічної у минулих роках, коли область роками чекала  на будівництво шкіл у Вишневому, Василькові, Борисполі, Ірпені тощо. Загалом з бюджетів усіх рівнів на освітні проєкти тільки за тендерами цьогоріч буде витрачено більше 680 млн гривень. Ще 315 млн – за  програмою. 

Читайте: Київщина освоїть майже мільярд гривень на будівництво шкіл і дитсадків

Фото: колаж KV

КиевVласть

Інна Міхно

Теги: новости киевской области, новости киевщины, коронавирус, кога, карантин, власть киевщина, борисполь, образование, дети, фастов, василий володин, броварской район, переяслав, анатолий федорук, Михаил Нетяжук, питание, иванковский район, мироновка, сергей гришко, мироновский район, валентина усик, мария лях, тарас костин, виталий савенко, мироновская ото, валерий потиенко, Анатолий Рудниченко, новый учебный год, иван бугаенко, песковская ото, минобразование, студениковска ото

понеділок, 18 березня 2024 г.
20:45
У столиці цього тижня заплановані продуктові сільськогосподарські ярмарки (локації)
20:34
Кличко попросив журналістів Bihus.info передати правоохоронцям інформацію щодо розслідування по заробіткам оточення Брагінського на контрактах з “Київським метрополітеном"
20:23
На Новопавлівському напрямку ворог, за підтримки авіації, 21 разів намагався прорвати оборону, - Генштаб ЗСУ
20:02
В Ірпені відкрили денний центр підтримки дітей та сімей
19:43
Зеленський зустрівся із членом Сенату Конгресу США Гремом
19:22
“Муніципальна Охорона” провели навчання з відпрацювання дій у разі позаштатної ситуації в столичних закладах освіти
19:05
Ірпінь відвідали представники міжнародної організації ЮНІДО
18:46
9 років тюрми отримав самопроголошений голова Димерської тергромади, який співпрацював з окупантами
18:26
На озері Богатирському було виявлено перевищення норми нафтопродуктів у 3,6 рази, - “Плесо”
18:03
На Київщині пройде лекція-презентація “Історія дайвінгу у Світі та Україні”
17:46
Чеська залізниця запускає новий поїзд до України
17:27
Столичні правоохоронці повідомили про підозру організаторам черговой схеми незаконного виїзду за кордон (фото)
17:05
У Києві спростять порядок встановлення меморіальних дощок
16:45
У Деснянському районі п’яний водій вчинив потрійну ДТП, постраждали двоє водіїв
16:25
Міноборони у лютому заблокувало постачання 264 т неякісних продуктів до військових частин
16:03
Відзавтра, 19 березня, на станції метро “Шулявська” розпочнеться капітальний ремонт ескалатора
Календар подій