четвер, 28 березня 2024 г.

Олена Костенко: “Потрібно починати нову історію Державної архітектурно-будівельної інспекції”

Олена Костенко: “Потрібно починати нову історію Державної архітектурно-будівельної інспекції”

В будівельній галузі розпочинаються кардинальні зміни. Державну архітектурно-будівельної інспекцію можуть найближчим часом ліквідувати та розбити на декілька органів. Рішенням Уряду від 11 березня було змінено керівництво відомства. Що ж наразі діється в Інспекції, які зміни вже відбулись та чого чекати далі? Про це і багато іншого ми поговорили з колишньою очільницею ДАБІ Оленою Костенко.

KVВи останні два місяці виконували обов’язки керівника ДАБІ і, мабуть, розраховували повноцінно очолити відомство. Скажіть для вас стало несподіванкою призначення Юрія Васильченка?

Олена Костенко: Коли тільки я подавала документи на конкурс, я знала, що буде жорстка конкуренція і була абсолютно готова до будь-якого повороту. Я увійшла у п’ятірку кандидатів, яких відбирали з понад 40 учасників і це вже успіх. Я і раніше казала, що незалежно від того чи очолюватиму ДАБІ, зміни, які я розпочала, вже не зупинити. Я дуже задоволена тими перемогами, які здобула лише за два місяці на посаді.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

KV: Про які перемоги йдеться?

Олена Костенко: Я прийшла в ДАБІ як антикризовий менеджер в найбільш складний для відомства час. ДАБІ рвали на шматки різні групи впливу, а його корумпованість була притчею во язицех. За цей короткий термін на посаді мені вдалося багато. По-перше, здолати корупцію в центральному апараті, започаткувати розгляд дозвільних справ в онлайн-режимі, також розпочати кадрові чистки в регіонах. По-друге, я налагодила продуктивний діалог і з забудовниками, і з громадськістю. Зверніть увагу, що кількість пікетів під ДАБІ в рази зменшилася. Це мабуть найголовніші досягнення.

KV: А можна детальніше про боротьбу з корупцією?

Олена Костенко: Я почала кадрове перезавантаження ДАБІ. Як в центральному Апараті, так і на регіональному рівні. Відсторонила керівників трьох Департаментів: нагляду та контролю, дозвільного та юридичного. До цього я вже провела попередній моніторинг стану справ і виявила певні проблеми, які і призводять до корупції. На дії цих чиновників неодноразово скаржилися громадськість, активісти та забудовники.

Крім того, було відсторонено керівників терорганів ДАБІ на Харківщині, Одещині, Запоріжжі, Херсонщині та Миколаївщині. Такої кількості скарг на роботу ДАБІ, скільки було в цих регіонах, годі шукати.

Ще одним важливим і найпершим кроком у боротьбі з корупцією стали онлайн-трансляції Комісії з розгляду питань, пов’язаних з реалізацією повноважень ДАБІ щодо дозвільних процедур.

Забудовники та громадськість могли особисто спостерігати як працює Комісія, на підставі яких документів приймаються рішення, або через які причини у видачі дозволу чи сертифікату замовнику будівництва відмовляють.

Ми запровадили на Комісії перегляд фотофіксації всіх об’єктів. Так можна на власні очі побачити реальний стан справ по кожному об’єкту. Наприклад, ми зіштовхувалися з випадками, коли забудовники подають об’єкти на прийняття в експлуатацію, хоча там ще незавершені будівельні роботи. З фото було видно, що на об’єкті, який нібито готовий до прийняття в експлуатацію, відсутнє забезпечення інклюзивності, на об’єкті ще йдуть будівельні роботи, об’єкт не відповідає проекту, відсутні відбійники на паркінгах, тощо. 

Інфраструктуру також можуть подавати з порушеннями. Наприклад, є важливий об’єкт будівництва дороги, який подають на прийняття в експлуатацію. Але на фото неозброєним оком видно порушення антикорозійного покриття, порушення проєкту, відсутність розмітки. І таких зауважень багато. Такі об’єкти ми приймати просто не могли.

KV: Ви повідомляли, що в Інспекції є певні проблеми з ліцензіями. Діючі ліцензії на будівництво підлягають анулюванню. Як це сталося і що потрібно робити, щоб уникнути таких випадків?

Олена Костенко: Дійсно, ми зіштовхнулися з плачевними випадками, коли замовники будівництва звернулися за допомогою до компаній-посередників при оформленні документів на отримання ліцензій. Компанії заповнюють відповідні документи, подають до ДАБІ і отримують ліцензії. При цьому при перевірці виявляється, що дані у документах на отримання ліцензії не завжди є достовірними і не збігаються з реальним станом справ. А це вже є підставою для анулювання ліцензії.

Так стається, тому що законодавством не передбачено можливості перевірки фактичного стану матеріально-технічної бази, кадрового забезпечення об’єкта, тощо під час видачі ліцензій у сфері будівництва. Тому ліцензія видається на підставі оформленої документації.

Хочу звернутися до представників будівельної галузі: відповідально ставтесь до оформлення документів для отримання ліцензії. Не шукайте корупційних шляхів “вирішення питань”. Просто готуйте пакет документів правильно та дотримуйтеся всіх вимог законодавства.

KV: Нещодавно Президент Володимир Зеленський заявив, що ліквідація Держархбудінспекції відбудеться вже в найближчі дні. Про ліквідацію відомства неодноразово говорили і в уряді. На скільки необхідна така кардинальна реформа?

Олена Костенко: На Державну архітектурно-будівельна інспекцію багато років надходили численні скарги і звинувачення в тотальній корупції. З такою оцінкою згодні і перші особи держави, які вважають, що проблему потрібно вирішувати радикальним шляхом, тобто ліквідацією відомства. І я повністю з ними погоджуюсь – ДАБІ потрібно ліквідувати.

Коли я прийшла в Інспекцію, то зрозуміла, що вона під зовнішнім управлінням. Я досі з цим борюсь. Взагалі, ідея ліквідації ДАБІ розпочалась з того, що Інспекції потрібна реорганізація. І саме ліквідація допоможе її здійснити, створити новий штат співробітників, які не будуть пов’язані з групами впливу. Наразі одне з найважливіших питань – це кадрове наповнення відомства.

Взагалі, на початку, ідея була в тому, щоб зробити ребрединг відомства. Тому що громадськість повинна забути слово ДАБІ, яке у всіх асоціюється з нездоланним корупційним монстром.

Часто чую від інвесторів, що їм складно прийняти рішення щодо будівництва об’єктів на території України. Легше купувати вже збудовані. І один з головних негативних факторів – це ДАБІ. Тобто абревіатуру нашої Інспекції вже знають і за кордоном. ДАБІ зазнала слави корумпованого органу, з яким неможливо співпрацювати і оформлювати документацію. 

На мою думку, реформа ДАБІ повинна проводитись комплексно, разом з великою реформою взагалі всієї галузі містобудування. Однозначно можу сказати, що потрібно починати нову історію цього органу.  Я думаю, остаточне рішення уряду щодо долі ДАБІ ми почуємо вже найближчим часом.

KV: Які ще зміни та нововведення відбулись в роботі відомства за той час, доки Ви були на посаді керівника?

Олена Костенко: Ми працювали у декількох напрямах щодо підвищення ефективності роботи ДАБІ.

Зокрема, йшла активна робота над імплементацією електронного документообігу, модернізацією роботи контактного центру ДАБІ, створенням телеграм-бота у форматі питання/відповідь, розробкою додаткового розділу (FAQ) для сайту ДАБІ з відповідями на типові запитання щодо архітектурно-будівельної діяльності Інспекції.

KV: Розкажіть більш детальніше про ці нововведення?

Олена Костенко: Що стосується електронного документообігу, то цього року ми планували імплементувати його на рівні центрального апарату, м. Києва та Київської області. З наступного бюджетного року орієнтувалися масштабувати електронний документообіг на всю Україну.

Я переконана, що таке програмне рішення дозволило б суттєво зменшити зловживання з реєстрацією та рухом документів в структурі Держархбудінспекції.

Щодо модернізації контактного центру ДАБІ, телеграм-бота та розділу (FAQ) для сайту ДАБІ, тут цікавіше.

Громадяни, забудовники та замовники контактують з Інспекцією декількома способами: через “гарячу лінію” контактного центру ДАБІ, поштовим та електронним листуванням та через Центри надання адміністративних послуг.

З вище перелічених способів, найпростіший для людини, яка звертається – це “гаряча лінія”. Однак, її технічний стан та застаріле обладнання змушує громадян довго очікувати на лінії або неодноразово перетелефоновувати.

Тому, для того, щоб покращити якість обслуговування, робочі місця операторів контактного центру ДАБІ ми планували обладнати професійним програмним забезпеченням. Це насамперед дозволило б зменшити кількість втрачених дзвінків, а також підвищити швидкість та якість надання відповідей. Крім того, можна було б проводити запис розмов для аналізу та контролю, фіксувати кількість звернень, інформацію про звернення та абонента, який телефонує, моніторити звернення, їх характер та категорії.

Паралельно ми встигли напрацювати близько 70 топових запитань, з якими найчастіше звертаються громадяни до контактного центру ДАБІ. Ці запитання стосуються: дозвільних процедур, ліцензування і архітектурно-будівельного контролю. Структурні підрозділи готували на них відповіді.  В подальшому запитання/відповіді стали б основою для написання скриптів для операторів контактного центру, телеграм-боту та контентом для додаткового розділу (FAQ) на сайті ДАБІ.

Всі нововведення ми здійснювали для того, щоб зблизити суб’єктів архітектурно-будівельної діяльності з ДАБІ, а також оптимізувати роботу та підвищення ефективності відомства.

Такі впровадження сучасних технологій та модернізація роботи могли суттєво допомогти зменшити корупційні ризики та змінити ставлення громадськості до ДАБІ. Тому що Інспекція повинна стати органом, який якісно та своєчасно виконує покладені на неї повноваження, та швидкого реагує на виклики сьогодення.

KV: І все ж, не зважаючи на такі досягнення, ви вирішили не залишатися в ДАБІ?

Олена Костенко: Я пишаюся результатами своєї роботи і мені є що передати в гарні руки. В успіху подальших реформ в містобудівній галузі я впевнена, ними опікується уряд та Мінрегіон. Я залишаюся в команді і є багато напрямків, де я потрібна і зможу себе реалізувати. Я хочу подякувати усім, хто мене підтримував у боротьбі з системою. Можу подякувати і ворогам, які по-своєму мене надихали і не давали розслабитися. Ці два місяці в ДАБІ мені надовго запам’ятаються, але я щаслива, що вийшла переможницею у безлічі складних ситуацій, які тут виникали, а головне – я поставила ДАБІ на рейки, які ведуть до позитивних змін. 

КиевVласть

Спілкувався Олексій Алтинов

Теги: новости киева, строительство, гаси, интервью, ликвидация, дабі, строительная отрасль, елена костенко, олена костенко

четвер, 28 березня 2024 г.
15:24
У Києві вручили нагороди переможцям конкурсу стартапів ProIT Startup Toloka
15:15
На Харківщині під черговим обстрілом рф загинула щонайменше одна людина, є поранені
15:05
На Київщині без електропостачання наразі 300 точок обліку, – Міненерго
14:45
СБУ затримала високопосадовця Київської ОВА, який збирався шпигувати на користь рф
14:24
В “Інтергал-Буд” діють 2% знижки для військових та медиків на купівлю житла
14:06
Освітяни Козина замовили сухофрукти у ФОПа дорожче, ніж ринку
13:45
100 Волинська бригада ТрО запрошує на службу в підрозділах бригади
13:25
Перший рейс здійснив поїзд Прага — Чоп
13:04
У Києві затримали агента рф, який під виглядом капелана планував шпигувати за бригадою десантників ЗСУ
12:44
У Славутичі вирішили завершити опалювальний сезон 31 березня
12:26
Дитсадок на Харківському масиві відремонтують за 206 млн гривень
12:04
Пошкоджений ракетою будинок на Солом’янці включили до переліку на першочергове відновлення
11:45
У Чорнобильському заповіднику незаконно зрубали 100-річні дуби на майже 60 млн гривень
11:22
У Бучі через проведення слідчих дій перекрито рух транспорту на вулиці Вокзальній
11:01
На Київщині з 1 квітня починає діяти нерестова заборона на риболовлю
10:44
Рада оборони Києва ухвалила низку рішень з посилення заходів безпеки
Календар подій