среда, 19 января 2022 г.

Незаймані території: парк Терещенка та ще сім заказників на Київщині отримають охоронний статус

Незаймані території: парк Терещенка та ще сім заказників на Київщині отримають охоронний статус

Найближчим часом на Київщині може з’явитись вісім нових природоохоронних територій. Ними стануть землі, розташовані  в Обухівському, Бучанському та Вишгородському районах, відповідне питання планує  винести на найближчу сесію комісія Київської обласної ради з питань екології. Відомий парк Терещенка у Дмитрівській громаді також має стати однією з заповідних територій, однак область не може отримати погодження громади на включення його до переліку.

Як стало відомо KV, на найближчу сесію Київської обласної ради планують винести проект рішення щодо створення на території області нових заказників, історичних пам'яток та урочищ. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Парк Терещенка

Як розповів у коментарі KV голова комісії Київоблради з питань екології та навколишнього середовища Роман Титикало, процеси завершені майже по кожній території, лише створення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення “Парк Терещенка в селі Шпитьки” не отримав погодження Дмитрівської громади, до складу якої входить. 

“Олександр Терещенко – відомий український цукровий магнат. В Києві на честь його батька Ніколи Терещенка названа вулиця Терещенківська, навпроти парку Шевченка розташований музей родини Терещенків. У селі Шпитьки Олександр Терещенко мав садибу, яка, на жаль, не збереглася. Але там зберігся ліс із віковими дубами. Відповідно науковці виготовили наукове обгрунтування, після чого Департамент екології та природних ресурсів КОДА направив лист до Дмитрівської сільської ради з проханням узгодити цю пам'ятку. Після цього ми зможемо її створити офіційно. Лист відправили вже доволі давно, але відповіді досі не отримали”, – каже він. 

Голова Дмитрівської громади Тарас Дідич розповів KV, що не може відповісти, чи отримували вони листа від області, але зацікавлені у тому, аби парк став заповідником. 

”Здається, ми не отримували листа, але точно не можу сказати. Але не будемо заперечувати аби парк внесли до переліку заповідних територій. Навіть навпаки – цього року приводили парк у порядок, щоб він мав нормальний вигляд. Це наша перлина, яка може приваблювати туристів. Я лише проти передавати його на баланс району чи області. На жаль, я знаю випадки, коли такі об'єкти передають і там починають щось будувати. Там має бути заповідник, але виключно у комунальній власності громади”, – каже він. 

В.о. начальника відділу освіти, культури, молоді, спорту та національно-патріотичного виховання Дмитрівської сільської ради Олена Іванчук розповіла, що вони самі надсилали листа до області з проханням включити парк до переліку пам’яток. 

“Ми не отримували листа від області щодо надання нами погодження, але самі зверталися. Звісно підтримуємо, аби парк включили до заповідних територій. Якщо маєте можливість передати області, щоб нам листа повторно надіслали, ми були б дуже вдячні”, – каже вона. 

KV в свою чергу передала інформацію голові екологічної комісії Київоблради. 

Згідно наукового обгрунтування, цей парк розташований у селі Шпитьки та має площу 18,4 га. Знаходиться у комунальній власності Дмитрівської громади.

Рослинний світ територій доволі різноманітний, там зустрічаються зірочник середній, грястиця збірна, розхідник звичайний, вероніка дібровна, зеленчук жовтий, переліска багаторічна, липа серцелиста, ясен звичайний, сосна звичайна, ядрина європейська, злинка канадська, чистотіл великий та інші. 

Також територія представляю значну цінність, оскільки там збереглися лісові та лісо-ручні види рослин та тварин і являє собою кормову базу для низки видів птахів. Зустрічаються червонокнижні комахи та ссавці. 

Є види, що включено до Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція) та Європейського червоного списку. 

Варто також зазначити, що загалом на території парку виявлено 30 видів птахів та майже сотня видів комах. 

Історична цінність

Історія сьогоднішнього парку Терещенка розпочинається наприкінці ХІХ століття, коли один із найбагатших тоді цукрових магнатів Олександр Ніколич Терещенко купив землю у Шпитьках. Там він побудував літню резиденцію, де проживав разом з сім'єю. 

За часів Терещенка Шпитьки дуже змінились: до села проклали бруківку, на місці старого лісу заклали рідкісної краси парк із зоологічним садом та оранжереєю, ставками і фонтанами. Були споруджені панський маєток, будинки обслуги, водокачка, конюшня, іподром. Пізніше – побудовано кам'яну Покровську церкву, двокласну школу, магазини. В парку – висаджено багато видів дерев, які Терещенко закупив у різних країнах. Рослини були підібрані так, щоб із ранньої весни до пізньої осені там щось цвіло. 

Зі збережених до нашого часу пам'яток найважливіше місце посідає Водонапірна башта, яку побудували на території присадибного парку на початку ХХ століття. Наразі відвідувачі можуть оглянути її зсередини та навіть піднятись на оглядовий майданчик.

На фото: Водонапірна башта у парку Терещенка

Своєрідними об'єктами історико-культурної спадщини є вікові дуби, які були збережені ще за наказом Терещенка. Вони значно старші за садибу та парк, наразі збережені близько 50 таких дерев віком від 250 до 500 років. Всі вони перебувають у чудовому стані. 

Завершені процеси 

Тим часом завершено необхідні узгоджувальні процедури щодо семи територій, які стануть заповідними. 

“На кожну сесію Київоблради я планую виносити питання щодо створення заповідників. Низку таких об'єктів неможливо було створити через відсутність дозволу управління культури обласної адміністрації. Після мого звернення вдалось отримати їхнє узгодження по семи заповідникам, які я передам на затвердження найближчої сесії”, – каже Роман Титикало.

Це гідрологічний заказник місцевого значення “Дубовий яр”, ботанічна пам'ятка природи місцевого значення “Вікова сосна”, що розташована на вулиці Заозерній в селі Бобриця Бучанського району.

Заповідне урочище “Литвинівське” має площу 11,5 га, належить ДП “Димерське лісове господарство”, розташоване у Вишгородському районі.

Землекористувачем території, де розташований ландшафтний заказник місцевого значення “Городище з валом ХІ-ХІV століття” площею 3 га, є Богуславська міська рада.

Ландшафтний заказник місцевого значення “Квіткова балка” площею 5,4 га розшатований на територій Миронівської громади Обухівського району.

Ботанічна пам'ятка природи місцевого значення “Ірпінський затишок” розташована у місті Ірпінь Бучанського району. Має площу 15 га, землекористувачем є ДП “Київське лісове господарство”.

Ландшафтний заказник місцевого значення “Заплава річки Ратуха” знаходиться на території Димерської громади Вишгородського району, має площу 2,8 га. 

Нагадаємо, як раніше писала KV, депутати Київоблради затвердили важливий документ для розвитку Київської області – Схему планування території. У ній закладено перспективний план розвитку доріг, інфраструктури, соціально-культурної сфери, туризму, екології та іншого. Серед іншого там передбачено створення заповідників, заказників та інших цінних природних об’єктів на території Київської області.

Читайте: Около Василькова на Киевщине создали ботанический памятник природы

Фото: колаж KV

КиевVласть

Виктория Билоус

Теги: новости киевской области, новости киевщины, кога, киевоблсовет, экология, роман тытыкало, заказник, охрана природы, тарас дидыч, шпитьки, заповедники, парк терещенко, дмитревская община

среда, 19 января 2022 г.
15:46
В прошлом году в Киеве появилось 9 новых площадок для выгула и дрессировки животных (адреса, фото)
15:36
Киевские таможенники выявили в посылке из Стамбула медпрепараты на 700 тысяч гривен
15:24
Кабмин ограничил торговые наценки на пшеничный хлеб
15:01
В декабре Киевская таможня направила в госбюджет рекордные сумму таможенных платежей
14:40
Депутат Киевсовета Трубицын просит главу столичной полиции установить виновников пожара в яхт-клубе в Гидропарке
14:33
Личное обязательство: суд избрал самую мягкую меру пресечения для Порошенко
14:26
У Білій Церкві за 26 млн гривень замовили будівництво нової амбулаторії
14:22
Верховный суд признал законным решение о признании договора субаренды земли в Протасовом Яру недействительным
14:04
США передали Украине еще около 1 млн доз вакцин Pfizer
13:41
В Киеве под Печерским судом, где избирают меру пресечения Порошенко, произошли столкновения (видео)
13:24
“Укрзализныця” реконструировала столичный спорткомплекс “Локомотив” (фото)
13:03
СК “КРОНА” надала страховий захист майну ДП “ЛУГАНСЬКСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ”
12:56
СБУ раскрыла схему вымогательства взяток с медперсонала детского медицинского центра (фото)
12:46
Тимошенко была бы лучшим премьером, Зеленский просто побоится назначить ее, - политолог
12:45
На Житомирской трассе под Киевом пешеход погиб под колесами грузовик DAF
12:40
Игорь Кушнир в списке лучших топ-менеджеров Украины
Календарь событий
“Тройная обдираловка”: киевляне продолжат платить за налаживание денежного учета в сфере пассажирских перевозок
19 января 2022 г. 15:00
“Тройная обдираловка”: киевляне продолжат платить за налаживание денежного учета в сфере пассажирских перевозок
В 2022 году КП “Главный информационно-вычислительный центр” (КП “ГИВЦ”) вольет по меньшей мере 100 млн гривен в модернизацию не введенной в промышленную эксплуатацию Автоматизированной системы учета оплаты проезда в пассажирском транспорте (АСОП). Фактически, на эти же цели будет потрачено около 90 млн гривен со счетов КП “Киевпастранс” и КП “Киевский метрополитен”. Так продолжается уже несколько лет подряд – колоссальные средства тратятся, по сути, без всякого смысла. Наладить с помощью АСОП четкий контроль всех денег, которые “крутятся” в системе общественного транспорта Киева, обещали еще в октябре 2019 года, но ввод в промышленную эксплуатацию указанной системы все время отсрочивают. Вероятно, руководству столицы очень нравится списывать миллиарды из городского бюджета в виде финансовой помощи транспортным КП на основании ничем не неподтвержденных цифр.