п'ятниця, 19 квітня 2024 г.

Грудка чорнозема: за рік на Київщині виставили на аукціони більше 10 тисяч гектарів землі

Грудка чорнозема: за рік на Київщині виставили на аукціони більше 10 тисяч гектарів землі

Столичний регіон підбив перші підсумки скандальної земельної реформи. Київщина стала лідером з продажів ласої пристоличної землі: за рік тут проведено 533 аукціони та продано 10 287 гектарів. Зрада це чи перемога, та чого чекати жителям Київщини, – дізнавалася KВ

За час проведення земельних аукціонів у системі “Прозорро” (з 28.09.2021 року) оголошено 5 470 аукціонів з оренди та продажу землі. Загальна площа ділянок склала 27 290 га, а стартова вартість проданих лотів сягнула 256 млн гривень. Організатори аукціонів отримали 506 млн гривень доходів, 452 з яких пішли у бюджети.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Про це KВ дізналася за результатами дослідження ринку землі в системі “Прозорро.Продажі”. 

Як це працює

Для того, щоб зрозуміти ступінь успішності нововведення, KВ ознайомилась з статистикою за минулий рік. Ринок землі був на “Прозорро”,  і там називають такі цифри:

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

З оголошених майже 5,5 тисяч аукціонів успішно проведено 2 184, з них станом на червень 2022 року 281 знаходяться на етапі укладення договорів. Повністю завершено 1 813 угод, з них 1 383 стосуються земель сільськогосподарського призначення. Середня кількість учасників на таких торгах складає 3,4, а максимальна кількість учасників на аукціоні складала 17 людей. Варто звернути увагу, що на аукціонах вартість землі зростає дуже суттєво.  98%- таке зростання ціни відбувається на торгах.


На фото: статистика за час проведення земельних аукціонів від 28 вересня 2021 року.


На фото: показники успішності земельних аукціонів.

Левову частину оголошених аукціонів становлять саме аукціони з оренди землі – 3 393 аукціони з загальною площею у 24 145 га землі. На успішних торгах з оренди стартова вартість сягнула 54 млн гривень. Більше всього здано в оренду земель на Одещині – це 437 аукціонів із стартовою вартістю лотів у 19 тисяч гривень.

Відповідно, аукціонів з продажу виявилось менше – 2 077 аукціонів. Загальна площа проданих земель складає усього 3 144 га.

У перший рік функціонування ринку землі, як дізналась KВ з дослідження аналітичного центру при Київській школі економіки KSE Institute, було укладено 88 тисяч угод купівлі-продажу землі. До 24 лютого 2022 року укладено 84,5 тисяч таких угод. 

За час війни земельні аукціони також мали місце бути - усього від 24 лютого завершено 704 аукціони, які принесли організаторам дохід у розмірі 163,2 мільйонів гривень. З’явилось й 318 нових земельних аукціонів, 112 з яких це оренда землі, 158 з продажу землі та 48 – продаж з переважним правом. Оголошена вартість виставлених на торги під час війни земель складає 312 мільйонів гривень.


На фото: статистика земельних аукціонів під час війни.

Загалом по країні від 24 лютого відбулось 4 304 правочини щодо відчуження земельних ділянок. Загальна площа цих ділянок по країні – усього 7 780 га.

Через збройну агресію рф 51 тисяча угод з купівлі-продажу земельних ділянок не були укладені та вважаються недоотриманим економічним ефектом. Недоотриманий дохід землевласників оцінюється у 4,2 млрд гривень.


На фото: втрати ринку через війну.

Передумови 

Нагадаємо, ще 13 листопада 2019 року Верховна Рада України в першому читанні прийняла законопроект № 2178-10 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”. Згідно  з пояснювальною запискою, з 1 жовтня 2020 року знято заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення. 

На старті реформи, зокрема на Київщині, не сприйняли радісно. Голови громад одноголосно заявили, що ринок землі, у тому вигляді, у якому його пропонують, зовсім не потрібен. Аргументами стали нестабільність в Україні через війну, можливість штучного підняття цін на землю, відсутність земельного банку. На думку керівників, ні держава, ні аграрії на той момент не були готові до запуску ринку землі. 

Окрім того, очільники громад пропонували внести зміни до механізму функціонування ринку землі – зокрема обмежити доступ на придбання землі для іноземних інвесторів, встановити обмеження на кількість гектарів в одні руки та дозволити покупати землі лише державі та громадам, які у свою чергу будуть здавати землі в оренду. Перш за все, у новітній ініціативі на той час вбачали загрозу для дрібних аграріїв.

Натомість, головними перевагами ринку землі стали прозорість та публічність даних про аукціони, що дає змогу аналізувати ринок. Також серед плюсів реформи називають анонімність учасників аукціонів до їх завершення та доступність- прийняти участь в торгах може кожен.

Удар війни: Київщина до та після

Один з найбільших показників з продажу земель у довоєнний час - у пристоличному регіоні. На Київщині проведено 44 аукціони. Кількість організаторів склала 63, що також є найвищим показником серед статистики з продажів. Усього з 28 вересня 2021 року на Київщині проведено 553 аукціони.

Як дізналась KВ, за рік у Київській області відбулось 7353 правочинів з відчуження земель площею більше ніж 10 287 га. Відчужені землі Київщини у довоєнні часи посідали друге місце за вартістю – 150 620 гривень за гектар. Натомість, середня вартість по країні складала 37 819 гривень.

Втім, воєнний стан суттєво відбився на вартості землі – тепер середня вартість відчужених земельних ділянок за 1 га складає 55 323 гривні, що майже на 100 тисяч нижче за довоєнну вартість. За період війни на Київщині відчужено земельних ділянок на 282 гектари, відбулось 267 правочинів щодо відчуження землі. 

Таке серйозне падіння вартості пояснюється війною та небезпекою для аграріїв. 

Позиція

Голова Броварської районної ради Сергій Гришко:

“Ринок землі переживає занепад. Втім, і до війни не відбувалось зрушень. Реформи не діють, аграрії користуються землею без всякого дозволу та обліку. На жаль, зараз тяжкий час, особливо у тих місцях, де була окупація або “прильоти”, розмінування, підрив техніки та інше. Але в мене до сільгоспвиробників окремий підхід та думка. Щоб дійсно навести лад необхідний жорсткий підхід”.

Протилежну думку висловлюють на рівні селищ:

Голова Золочівської селищної ради Бориспільського району Олександр Лазаренко

“Це питання права людини розпоряджатись своєю землею та відчужувати її. Оскільки ми – пристоличний регіон, землі в нас по більшій частині розглядаються як землі під логістику та забудову. Ринок землі – це позитивний момент, вільний ринок – це не тільки про аукціони, це про людей, як, наприклад, моя мати, яка заробила пай та до цього часу не могла з ним нічого зробити. Деякі знаходили шляхи відчуженням через суд або ще якось, але прості люди не могли зробити нічого. Зараз вони можуть це. В нас є випадки, коли люди продають паї. Не масово, бо війна, але навіть під час війни продають та купують. Всі боялись, що війна обвалить ринок землі. Я цього не побачив”.

Нагадаємо, як раніше писала KВ, агросектор країни неминуче постраждав через рашистську навалу. Війна суттєво відбилась не тільки на землях Київщини, а й на доходах її власників- унаслідок повномасштабного вторгнення рф аграрії Київщини втратили майже 1,5 млрд доларів США.

Читайте: Поранена Київщина: хто, як і за скільки відновлює в регіоні медзаклади

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Анастасія Олійник

Теги: новини київщини, війна росії проти україни, земля, розмінування, продаж, ринок землі

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій