Міф та побут України. Інструкція з виготовлення ляльки-мотанки
Лялька-мотанка є не лише предметом гри та творчості, але й реліктом культу та оберігом. Лялька, яка знаходиться в домі, уособлює його дух, є його Берегинею.
Найдавніша лялька, знайдена на території України, походить з Ольвії. Це невелика скульптурка з жовтої глини з рухомими кінцівками. Основи української народної іграшки започатковано ще в хліборобсько-ско
Для виготовлення іграшок використовувалис
Сьогодні, коли мода на етніку знов в фаворі, дуже важливо розуміти, що у кожної ляльки була своя чітко визначена форма та призначення.
Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Facebook
Так, наприклад, кувадки – це прості маленькі ляльки, які виготовлялися для немовлят і заміняли на колисці брязкальця. Вважалося, що нитка з кувадками захищає дитину від поганого погляду.
Лялька-багаторуч
Лялечка-круп’яни
Існують правила, яких треба дотримуватися під час виготовлення текстильної ляльки. Ці правила є важливими, якщо ви хочете не лише іграшку, але й оберіг.
1. Для виготовлення ляльки бажано використовувати не нові тканини, а шматки з одягу доброзичливої і здорової людини. Для дітей мотанку потрібно робити з одягу мами.
2. Ляльку потрібно мотати за рухом сонця, щоб вона приносила щастя та удачу. Головою ляльки-мотанки можуть бути як намотані по спіралі шматки тканини, що є символом плинності життя і руху розвитку по спіралі, так і горішок, що є символом мудрості.
3. Лялька-мотанка безлика, або з хрестом на обличчі. Викладений з різнокольорових ниток хрест – це давній солярний знак. Він робиться з яскравих кольорів.
4. Якщо лялька символізує юну дівчину, то її волосся повинно бути заплетеним в одну косу, голова не покрита хусткою – на ній лиш зав’язана пишна стрічка з бантом на потилиці. Якщо вплести в косу стрічку - це буде означати, що дівчина на виданні. Стрічка, вплетена в півкосу свідчить, що дівчина засватана. Для дорослої жінки волосся мотанки прикрашалося хусткою. Для нареченої – вінком.
5. Лялька-мотанка робиться за один раз. Одяг можна виготовити і пізніше, а от сам тулуб слід зробити зразу.
6. У ляльку треба вкладати позитивні наміри й думки. Тоді вона принесе добро своєму майбутньому власнику.
7. При виконанні ляльки-мотанки не використовується голка. Але якщо лялька має художньо-естетич
8. Мотанка символізує долю людини, тому на ній не повинно бути вузликів, бо саме такий “вузол” може утворитися на долі.
9. Якщо лялька робиться на добробут і здоров’я родини – для її одягу підбираються червоно-зелені відтінки, для успіху у фінансових справах – зелені та золотисті, для щастя у коханні чи подружньому житті – червоні, рожеві, помаранчеві кольори, для успіху у творчості – блакитні.
10. Потужну захисну силу мають ляльки, виготовлені з натурального конопляного полотна – це універсальний оберіг від нещастя і хвороб.
У статті використані фотографії авторських робіт майстра Оксани Турти
Юлія Маковецька, спеціально для КиевВласти