Вступив у силу закон про націоналізацію збанкрутілих системних банків

Вступив у силу закон про націоналізацію збанкрутілих системних банків

Раніше Верховна Рада (ВР) прийняла, президент підписав, а офіційне видання ВР “Голос України” опублікувало документ, що на час війни регламентує нову, “оптимізовану” процедуру виведення з ринку неплатоспроможних системних банків. Націоналізувати такі банки будуть за 1 гривню, не вливаючи в них капітал, а відшкодовувати акціонерам вартість акцій будуть винятково за рахунок майбутніх російських репарацій. Наразі до переліку системно важливих банків входять 14 банків, зокрема “Альфа-Банк” з іноземним капіталом. Щодо власників банку, російських олігархів Михайла Фрідмана та Пьотра Авена, було запроваджено міжнародні санкції. У фракції “Слуга народу” кажуть, що згаданий закон писали спеціально під націоналізацію “Альфа-Банку”.

Про вступ документа у силу KВ стало відомо з публікації в газеті “Голос України” закону №2643-IX (законопроект №8069) “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей виведення з ринку системно важливого банку в умовах воєнного стану”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Згаданий закон (авторства голови комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева та його колег по комітету) був прийнятий Радою в другому читанні та в цілому 6 жовтня 2022 року. 26 жовтня закон було підписано президентом Володимиром Зеленським. 27 жовтня – опубліковано в “Голосі України”.

Згідно прикінцевих та перехідних положень закону, “цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування”, тобто сьогодні, 28 жовтня.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Як сказано в пояснювальній записці до законопроекту, він передбачає “оптимізацію чинної процедури виведення банку з ринку шляхом встановлення особливостей виведення з ринку системно важливого банку у разі втрати таким банком ліквідності протягом дії воєнного стану в Україні”.

Згідно законопроекту, націоналізація системно важливого банку відбуватиметься через процедуру віднесення банку до категорії неплатоспроможних, однак це не потребуватиме докапіталізації з боку держави – продаж банку державі за 1 гривню буде проводитись незалежно від фактичного розміру регулятивного капіталу банку на день прийняття Національним банком України (НБУ) відповідного рішення.

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб при цьому “не здійснюватиме зміну розміру статутного капіталу неплатоспроможного системно важливого банку, деномінацію акцій такого банку, у тому числі не буде проводити обміну грошових зобов’язань банку на акції додаткової емісії”.

Проект закону передбачає, що будь-які накладені раніше арешти, заборони, обтяження або обмеження на розпорядження на акції банку вважаються знятими, розпочаті раніше виконавчі провадження щодо акцій банку вважаються припиненими, а необхідні для передачі права власності на акції державі погодження або дозволи вважаються отриманими.

А “відшкодування вартості акцій акціонерам (у разі її перевищення 1 грн за висновком аудиторської компанії) буде можливим тільки після компенсації збитків державі Україна від російської федерації і виключно за рахунок таких коштів”.

Наразі до переліку системно важливих банків входять 14 українських банків, зокрема всі чотири державні банки, приватні українські банки та банки з іноземним капіталом, зокрема “Альфа-Банк”. Щодо власників останнього, російських олігархів Михайла Фрідмана та Пьотра Авена було запроваджено міжнародні санкції.

Напередодні народна депутатка з фракції “Слуга народу” Роксолана Підласа заявила, що цей закон був спеціально прийнятий під націоналізацію “Альфа-Банку”, і що ця націоналізація от-от відбудеться. 

Читайте: НБУ погодив зміну назви Альфа-Банка на Sense Bank

Фото: ілюстративне, з відкритих джерел

КиївВлада

Автор:
Олексій Ігнатьєв
Рекомендуємо до перегляду
“Нові правила гри” чи юридична колізія: Київрада змінює Порядок розгляду земельних питань
“Нові правила гри” чи юридична колізія: Київрада змінює Порядок розгляду земельних питань
15:00 На фоні вручення підозр у резонансній справі щодо земельних махінацій у столиці Київрада вирішила зайнятися впровадженням нового Порядку розгляду проєктів рішень щодо відведення…
Справи насущні: скільки та на що у березні 2025-го витрачав Обухів
Справи насущні: скільки та на що у березні 2025-го витрачав Обухів
09:00 У березні 2025 року загальна вартість замовлень Обухова сягла 26,6 млн гривень. Чверть цих коштів спрямували на прибирання міста та викошування газонів до…
Справи Москаля: правоохоронці оскаржують передачу під забудову 1,23 га землі на Троєщині сестрі депутата Київради
Справи Москаля: правоохоронці оскаржують передачу під забудову 1,23 га землі на Троєщині сестрі депутата Київради
09:00 Столичні правоохоронці зацікавилися відведенням 1,23 га землі на вул. Оноре де Бальзака 68/18 (Троєщина) в оренду ТОВ “Гарант Проф Інвест” під житлову забудову.…
Banner
QlU7mDx4