четвер, 28 березня 2024 г.
Центр олімпійських махінацій: як “заробляють” на спортсменах?

Центр олімпійських махінацій: як “заробляють” на спортсменах?

Минулоріч на Олімпіаді в Ріо-да-Жанейро вітчизняні спортсмени показали найгірший результат у медальному заліку за весь час незалежності. Україна посіла 31 позицію, отримавши дві золоті, п’ять срібних і чотири бронзові медалі. Такому результату є об’єктивні і суб’єктивні причини. Об’єктивні – відсутність повноцінної спортивної інфраструктури та недофінансування, суб’єктивні – тотальна корумпованість спортивних фунціонерів, які навіть з тих крихт, що виділяються на відповідну сферу, намагаються урвати собі "ласий кусень".

Спробуємо розібратися в причинах настільки низьких результатів в державі, яка в часи Радянського Союзу була однією з найспортивніших, виховуючи десятки переможців Олімпіад – починаючи від легкої атлетики і закінчуючи спортивною та художньою гімнастиками.

Найвищим рівнем підготовки та участі в Олімпіадах займається Національний олімпійських комітет (НОК). Окрім цього НОК популяризує масовий спорт і здоровий спосіб життя. Згідно з офіційними даними, НОК об’єднує 40 федерацій з олімпійських видів спорту. Більше того, вищезгаданий комітет очолюють всесвітньо відомі у минулому спортсмени – легкоатлет Сергій Бубка, боксер Віталій Кличко, спринтер Валерій Борзов – та просто функціонери, на кшталт Ігора Гоцула. До слова, останнього нещодавно звинуватили у конфлікті інтересів та уникненні використання електронної системи закупівель ProZorro.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Проте проблеми із застовуванням вищезгаданої системи ProZorro існують не тільки на рівні міністерств та федерацій. Центри олімпійської підготовки (ЦОП), що забезпечують підготовку спортсменів національних збірних команд з олімпійських видів спорту шляхом проведення постійно діючих навчально-тренувальних зборів, також мають проблеми у використанні ProZorro. Тому разом зі Станіславом Шулімовим спробували знайти неординарні випадки неефективного витрачання бюджетних коштів і прямих порушень законодавства.

Візьмемо для прикладу комунальне підприємство "Київський обласний центр олімпійської підготовки", що знаходиться в селищі Терезине Білоцерківського району Київської області. Перш за все, згідно профільної урядової постанови від 07.09.2011 року, ЦОП має право очолити громадянин України, що має вищу освіту відповідного напряму підготовки за ступенем "магістр", а також стаж роботи у закладах фізичної культури та спорту та організаціях фізкультурно-спортивної спрямованості не менш як 3 роки. Нинішній виконуючий обов’язки Київського обласного ЦОПу Василь Наумчук за наявною у нас інформацією не має профільної освіти.

Проте навіть не це збентежило найбільше. Ми відмоніторили усі звіти по закупівлям, що були здійснені відповідним ЦОП протягом останнього року. І знайшли безліч порушень, які відверто тягнуть як на звільнення керівництва, так і на кілька кримінальних проваджень. Але про все по черзі.

Як проводити закупівлі неProZorro?

24 листопада 2016 року комунальне підприємство Київської обласної ради "Київський обласний центр олімпійської підготовки" (надалі – ЦОП) замовив за позатендерною процедурою у ТОВ "Європа Арм Спорт" стендові мішені Nastaна суму 149 760 гривень.

28 листопада ЦОП придбав 32 комплекти спортивного одягу (костюми, трико) та взуття (борцівки, кросівки) у ФОП Ляшенко Р.О. за 57 440 гривень. До угоди було додатно специфікації, згідно з якими костюм AsicsSuitEuropa (8 екземплярів) коштував 1500 гривень, тріко AsicsRestrained (8 екз.) – 1600 гривень, борцівки AsicsSnapdownNavy (8 екз.) – по 2000 гривень, кросівки SauconyGridExcursion (8 екз.) – по 2080 гривень.

До слова, аналогічне тріко можна знайти на вітчизняних веб-сайтах дешевше, наприклад на Borec.in.ua воно коштує 1280 гривень. Борцівки в цьому ж таки інтернет-магазині можна придбати за 1890 гривень. Кросівки Saucony без уточнення які саме специфікації згаданої моделі, тому зазначимо найдешевші ексземпляри, що в інтернет-магазині Rozetka.ua коштують від 1200 гривень.

У грудні 2016 року на неконкурентній основі (позатендерна процедура допорогових закупівель) ЦОП закупляє  400 кг сумішей фруктових і овочевих соків у ФОП Ковальчук А.В. за 73 200 гривень. Проте в самому договорі не вказано скільки саме фізична особа-підприємець має поставити товару. Більше того – в угоді взагалі немає жодної деталізації по товарам (ні назв, ні специфікацій).

Того ж місяця ЦОП закупляє за неконкурентною процедурою продукти харчування (рибні та м’ясні консерви, цукор, макаронні вироби, борошно, рис, манку, вівсянку, оцет, чай, горох, крупи) у ФОП Лентюгов А.В. на суму 78 871 гривень 63 копійки. Як зазначено в договорі, кількість та якість товарів вказуватиметься у супровідних документах при поставці. Іншими словами, з договору неможливо зрозуміти скільки цурку, борошна чи манки Лентюгов поставить за майже 80 тисяч гривень.

Наприкінці січня 2017 року "Київський обласний центр олімпійської підготовки" уклав три угоди за позатендерною процедурою, опублікувавши звіти. Перший з КП БМР "Білоцерківтепломережа" на суму 80 000 гривень, за які було придбано 49 Гкал тепла та водопостачання. Другий з ДП "Теплоенерго" Бородянської СПМК-15 на суму 100 600 гривень, що сплачені за 72 Гкал тепла. Третій з ФОП Царенко М.В. на суму 190 000 гривень, за які мали б поставити 158 Гкал "деревного палива" до ЦОП. ФОП Царенко не вперше отримав гроші від Центру, попередньо маючи транзакцію розміром 80 457 гривень за 67 Гкал тепла у жовтні 2016 року.

9 березня "Київський обласний центр олімпійської підготовки" укладає договір з ФОП Литвинський П.І. на постачання ковбасних виробів. Сума першочергової угоди – 60 000 гривень. Проте в листопаді підписано додатковий договір, зменшивши загальну суму до 17 094 гривень 20 копійок. Ні з основної, ні з додаткової угоди не є зрозумілим що саме і в якій кількості постачалось у ЦОП.

10 травня 2017 року Центр закупляє кондитерські вироби, цукерки та каву на загальну суму 65 000 гривень. Постачальником виступив ТОВ "Білоцерківконтракт". В договорі, що прикріплено в системі ProZorro, немає жодної деталізації що саме закуплялось. Лише загальні назви і сума, на яку укладено договір.

Наприкінці червня 2017 року ЦОП укладає договір з ТОВ "Проректор" на виготовлення проектно-кошторисної документації для ремонту спортивного залу по вулиці Будівельників, буд. 1, в Білій Церкві. Ціна угоди – 500 000 гривень.

Водночас, ТОВ "Проректор" знову отримує підряд від Центру. За 493 800 гривень спеціалісти цієї компанії мали виготовити проектно-кошторисну документацію на капітальний ремонт легкоатлетичного манежу по вулиці Шкільній, буд.22, в смт. Терезине Білоцерківського району Київської області.

У липні ЦОП знову укладає угоду з ТОВ "Проректор" на виконання проектно-кошторисних робіт. Згадана компанія мала розробити будівельну документацію для реконструкції велотрека в смт. Чабани Києво-Святошинського району Київської області. Сума угоди – 280 000 гривень.

Тоді ж Центр олімпійської підготовки на позатендерній основі домовився про поставку важкоатлетичного олімпійського грифу та дисків для штанги на 61 000 гривень. Поставальник – ФОП Ковальчук А.В.

До слова, у листопаді 2016 року ЦОП вже закупляв аналогічні товари (штанги, диски), але у ФОП Сальников В.А. і на суму 50 100 гривень. При цьому в той же період згадана фізична особа-підприємець Сальников поставив Центру олімпійської підготовки спортивного одягу на суму 159 517 гривень, а також спортивного взуття (58 пар) на загальну вартість 125 300 гривень. Варто зауважити, що специфікацій ні по одягу, ні по взуттю у договорах немає. Як наслідок, незрозуміло що саме продав ФОП Сальников в Центр олімпійської підготовки.

1 вересня 2017 року ЦОП публікує черговий звіт про угоду стосовно поставки біологічні активні добавки (спортивне харчування) для спортсменів. В торгах перемагає ТОВ "Протеїн АБ груп", отримавши 167 799 гривень 32 копійки. Зауважимо, що договору в системі ProZorroнемає, тому незрозуміло що саме ЦОП придбав у кількості 383 одиниць.

Наприкінці вересня ЦОП закупляє у ТОВ "Європа Арм Спорт" стандартні стендові мішені. Ціна угоди – 79 608 гривень. На початку листопада Центр олімпійської підготовки без жодних торгів перераховує 55 374 гривень ТОВ "Амік Україна" за 2100 літрів дизельного палива, хоча безпосередньо в угоді фігурують 1600 літрів дизелю та 500 літрів бензину марки А-92.

Замість епілогу

Як бачимо, один з двох діючий Центрів олімпійської підготовки погруз у непрозорих закупівлях товарів, послуг і робіт, замовляючи їх на умовах конфіденційності, що точно знаходиться поза межами діючого законодавства. Іншими словами, керівник Центру олімпійської підготовки не тільки незаконно займає відповідну посаду, але й постійно порушує законодавство, укладаючи договори без істотних умов (деталізація товарів по кількості та найменуванням).

Наскільки відомо, очільниця Київоблради Ганна Старікова знає про згадану проблему, адже саме цей орган призначає керівника регіонального Центру олімпійської підготовки. І чомусь жодних дій для унеможливлення нецільового використання бюджетних коштів, а також прямих зловживань службовим становищем Василем Наумчуком з боку обласного керівництва не вбачається.

Матеріал підготовлено ​​Центром локального самоврядування в рамках проекту “Більше фактів для діалогу”, який реалізовує Інститут висвітлення війни і миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Нідерландів.

Олександр Лємєнов, юрист

KиевVласть

Теги: закупки, prozorro, коррупция, финансирование, спортсмены, спортивная база, олимпийцы

четвер, 28 березня 2024 г.
20:44
У Гостомелі працюватиме перевізний цифровий флюорограф
20:22
Протягом доби зафіксовано 48 бойових зіткнень, - Генштаб ЗСУ
20:02
У Києві розпочали відключати опалення в житловому секторі
19:42
Поліцейські затримали киянина, який через помсту вбив собаку колишньої дівчини
19:23
Бучу відвідала делегація з Боснії і Герцеговини
19:04
ВАКС продовжив обов'язки судді Верховного суду Князєву
18:46
КОВА максимально сприяла правоохоронним органам у затриманні “крота”, - Руслан Кравченко
18:26
Завтра у Димерській громаді частково не буде світла
18:06
Донори крові з Києва - у топі серед команд DonorUA for Teams
17:46
Новий міжнародний залізничний маршрут з Києва до Кошице планують запустити вже цього року
17:21
“Українська команда” передала батальйону “Свобода” велику партію дронів-літаків, – Палатний
17:03
Український гідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища на Київщині
16:46
Ювенальні прокурори зафіксували загибель 537 дітей внаслідок збройної агресії рф
16:26
У президентській резиденції на Липській вирішили відремонтувати каналізацію
16:06
Зеленський представив нового голову Служби зовнішньої розвідки
15:46
Для Голосіївського району столиці збираються накупити цибулин тюльпанів та нарцисів на 1,4 млн гривень
Календар подій