четвер, 28 березня 2024 г.

Олег Бондарчук: “Антикорупційні органи не виправдали надій”

Олег Бондарчук: “Антикорупційні органи не виправдали надій”

У чому небезпека договорняків між політиками, що спільного у передвиборчої і антикорупційної кампаній, яким є ставлення Віталія Кличка до корумпованих чиновників в інтерв'ю “КиевVласти” розповідає голова Постійної комісії з питань дотримання законності, правопорядку та запобігання корупції Київради Олег Бондарчук (ВО “Свобода”).

Корупція і політики

KV: Одна з найбільших претензій до Київради — це “політичні договорняки” за спинами виборців.  Опоненти домовляються між собою, просувають позалаштункові рішення. Хіба це не корупція?

Олег Бондарчук: Потребу домовлятися диктує світова практика. Політичні сили прагнуть прийти до влади не лише задля виконання обіцянок перед виборцями, а й заради утримання влади.

І ризики від переплетіння політичних домовленостей із корупцією тут — неминучі. Та це питання скоріше до правоохоронних органів.

Однак дії політичних призначенців у них сьогодні викликають подив. Вони інколи не розуміють навіть основ — наприклад, у чому суть таємниці слідства. Очільників спокушає бажання пошвидче показати привабливу картинку, а це знищує тривалу і кропітку працю слідчих.

Недивно, що чимало гучних затримань завершуються в  судах нічим. Справи розвалюються. А звинувачені стають ...потерпілими. Нонсенс!

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Хоча, здавалося, вихід знайдено. Суспільство позитивно сприйняло створення антикорупційних органів, під що було виділено мільярди коштів з бюджету.

Однак треба визнати — ані НАБУ, ані САП не виправдали сподівань. Найбільше розчарування для мене — НАЗК, чиєю функцією є перевірка способу життя на відповідність до е-декларацій чиновників. Я вже не вірю в успіх ДБР (Державне бюро розслідування). Подивимося, що зможе Антикорупційний суд, який має з'явитися в майбутньому.

Масове хабарництво чиновників і зловживання політиків означає війну влади зі своїм народом. Тож я поставив би корупцію сьогодні на один щабель із війною з Росією.

Корупція і правоохоронці

KV: Якщо проаналізувати ситуацію в Києві, в столиці завалили Антикорупційну програму з попередження корупції. Блокували діяльність комісії з оцінки корупційних ризиків. Заледве запустили Антикорупційну гарячу лінію в мерії. Ми наочно бачимо бурхливу імітацію. Невже нічого не можна вдіяти з саботажем влади?

Олег Бондарчук:  Ви ще не згадали історію з Антикорупційною радою при міському голові. Перших півроку після виборів 2015-го року депутати взагалі не могли потрапити туди — у міській владі зволікали, відбувалися недомовками.

Читайте: Администрация Кличко с треском провалила выполнение рамочной антикоррупционной программы

Та коли ми нарешті потрапили на засідання, нас неприємно вразило. Це був бутафорний лобістський клуб по інтересах, який ні на що не впливав і не ухвалив жодного рішення для подолання корупції. Більшість громадських активістів залишила Антикорупційну раду. Через  неефективність вона перестала функціонувати.

Врятувати ситуацію могла лише активізація нашої постійної комісії з питань дотримання законності, правопорядку та запобігання корупції Київради.

KV: Якою ви бачите її роль?

Олег Бондарчук:  Ми не правоохоронці і не судді. Хоч скаржники й звертаються до мене на комісії ”Ваша честь”. Однак це помилково — вважати, що ми виносимо остаточний вердикт.

Закон відчутно обмежує повноваження профільної комісії Київради. Ми маємо право відхилити проект рішення, апелювати до голови КМДА, звертатися до правоохоронних органів, оцінювати їхні звіти на сесіях Київради. Але у нас немає розпорядчих функцій.

Та це не привід заспокоюватися. Міську владу не можна залишати без нагляду. Вона має відчувати кожної хвилини: виборці знають про корупціонерів в стінах КМДА. Ким би ти не був —  чиновником чи депутатом.

KV: Відкриваються нові кримінальні провадження, однак слідчі  лояльно ставляться до підозрюваних. А ті продовжують закладати корупційні складові у рішення Київради. Столична поліція отримує кошти з бюджету за програмою “Безпечна столиця”. Як по-вашому, наскільки ефективно вона боротиметься з корупцією в Києві?

Олег Бондарчук: Критичним залишається кадрове питання. Згідно з законом про Національну поліцію, набір новачків відбувається через поліцейські комісії. Ми делегували до їх складу по два представники від громадськості. Вважаю, спрацювали непогано, відібрали сумлінних.

Але як з'ясувалося, багатьох міліціонерів із “багажем знань та досвіду” почали переводити до поліцейських по службі. Коли громадські активісти виявили це, то стали на перешкоді таких схем.

Проте керівництво МВС продовжило гратися і в порушення закону просуває “досвідчених” по службі через атестаційні комісії. Але ми не облишимо цю справу просто так.

Корупція і КМДА

KV: Чи можете ви назвати найбільш корупційні підрозділи у міській владі Києва?

Олег Бондарчук: Немає більш чи менш корумпованих департаментів КМДА. Корупція в столичній владі — явище системне. У Києві відпрацьована система заробітку на міському бюджеті, тендерах... На жаль, на всьому.

Візьміть будь-яке рішення КМДА — одразу виникає підозра, на чию користь пішов відкат. За всіма рішеннями стоять певні політики, “смотрящі”. Недивно, що ті, хто вільно просував земельні схеми  за попередників, досі спокійно почувають себе.

Ви чули щось про резонансні справи, обшуки, затримання? На хабарях беруть лише дрібних виконавців.

Згадаймо конкретні приклади. Ми надали до САПа і НАБУ матеріали у справі КП “Київпастранс” – стосовно тендерів із розміщення МАФів на жвавих місцях поруч зупинок транспорту. Хтось же невипадково виграв конкурс у 300 млн грн стосовно найпривабливіших місць у центрі? І таких справ чимало.

Читайте: В Киевсовете не признают результатов скандального инвестконкурса на столичные остановки

KV: Як рухається справа “Київзеленбуду”?

Олег Бондарчук: Так, громадський активіст Костянтин Піонтковський звернувся до нашої комісії з фактами ймовірної корупції посадових осіб КМДА. А саме — в Департаменті міського благоустрою, КО “Київзеленбуд”, КП “Плесо”, в Святошинському лісопарковому господарстві.

Із документів випливало, що посадовці “Київзеленбуду” зловживали службовими обов’язками, діяли за змовою із директорами структурних підрозділів - комунальних підприємств по утриманню зелених насаджень в районах Києва - і використовували злочинні схеми для привласнення коштів місцевого бюджету.

Читайте: В “Киевзеленстрое” наловчились по-крупному воровать на закупках

Як виявилося, підконтрольні приватні компанії (“КУБ” та “Севен Транс”) подалися на тендери із реконструкції парку “Наталка” в Оболонському районі. І безперешкодно виграли їх, попри очевидні недостатні можливості. Тож що ж вони зробили? Узяли на субпідряд своїх же благодійників. Проста і нахабна схема! Правоохронці підозрюють крадіжку 54 млн гривень бюджетних коштів. Розслідування триває.

Так само КП “Плесо” у кінці минулого року провело фіктивний тендер на паспортизацію 15 водоймищ Києва. Уявіть собі темпи: за 12 днів новоспечена фірма “Індустріальні та гідротехнічні інженерні рішення” змогла “провести паспортизацію” 143 га водоймищ. На роботу, яку фактично ніхто не проводив, було виділено майже один млн гривень.

Читайте: КП “Плесо” ремонтировало и чистило Дарницкий канал за 18 млн гривен только по документам

Постійна комісія звернулася з вимогою надати всі документи по конкурсах, тендерах, актах виконаних робіт. Тим часом, із “Київзеленбуду” ніхто навіть не з'явився  на засідання комісії.

Ситуація доходить до абсурду. У столиці десятки комунальних підприємств, а прибуткові з них лише два. Узяти Київський метрополітен із щоденним пасажиропотоком у мільйон... А він - збитковий.

Це свідчить про те, насамперед, що переважна більшість КП працює на чиюсь кишеню.

Корупція і мер

KV: Тому всіх цікавить, насамперед, позиція Віталія Кличка у боротьбі з корупцією.

Олег Бондарчук: На пленарному засіданні Київради під час години запитань до міського голови я поцікавився у нього. За весь 2017 рік і перший квартал 2018-го лише наша комісія направила йому 30 звернень. Усі вони — із конкретних і болючих проблем. Натомість ми отримали — усього 4 відповіді.

Читайте: Виталий Кличко игнорирует 90% обращений антикоррупционной комиссии Киевсовета

Кличко не повірив. Зрозуміло, він мало читає документи, що підписує. За це відповідають служби і департаменти. Але якщо чиновники не надають депутатам хоча б формальних відписок, мабуть, позиція голови дозволяє їм це робити.

KV: Як змінити таку ненормальну практику?

Олег Бондарчук:  Зараз у Києві діє фактично пряме президентське правління. Це абсолютно суперечить принципу місцевого самоврядування. Глава держави призначає своїми представниками мера столиці і керівників райдержадміністрацій. На них громада не має значного впливу.

Так не повинно бути у демократичній державі. Президентську вертикаль треба ламати, ухваливши новий закон про столицю і прибравши вплив Банкової.

Читайте: Оксана Сироїд: “В законі про Київ ми чітко розмежовуємо функції громади, столиці та регіону”

А допоки цього нема, змінити ситуацію можна, якщо провести вибори до районних рад в столиці. Каденція нинішнього складу Киїради у 2015-му році розпочалася саме з голосування з цієї ініціативи. Автором якої був, до речі, сам Кличко.

Громада може отримати реальний вплив. Спочатку вона обирала б підзвітних депутатів. Ті, у свою чергу, голову райради. А вже потім президент держави мав би автоматично призначити голову райради керівником РДА. А поки все контролюється з Банкової…

Міська влада не хоче виконувати власні обіцянки. Принаймні, не зробить цього до чергових місцевих виборів у 2020-му році. Пояснює, що політично районні ради начебто недоцільні. Якщо вже так, підемо від зворотного. Змінимо закон, у якому закладено існування райрад.

Читайте: Как сказку сделать былью: столичные депутаты намерены возобновить работу райсоветов Киева в 2019 году

Коли на виборах виграє опозиція, новий склад Верховної Ради зможе швидко ухвалити новий закон про столицю. Він відповідатиме реальним інтересам громади. А в спроможність нинішнього мера пролобіювати закон мало вже хто вірить.

Міський голова першим повинен підтримувати позитивні зміни в столиці. Це його повна відповідальність, до того він є головою партії з найбільшою депутатською фракцією в Київраді.

Корупція і вибори

KV: Але якщо мер не виявляє зацікавленості і з таким підходом піде на другий термін?

Олег Бондарчук: Тоді зацікавленість у змінах мають виявити кияни. Прийти на вибори і дати оцінку — відповісти собі, чи задоволені вони тим, яким стало їхнє рідне місто.

Політики наче змінюються, але насправді лише мімікрують – сьогодні у  “Солідарності”, завтра - в “Ударі”. Принаймні, досі змінювали лише форму.

KV: Передвиборчі кампанії — президентська і парламентська — по суті, розпочалися. Як вплине це на боротьбу з корупцією?

Олег Бондарчук: Чим ближче до голосування, тим більше буде заяв про корупційні схеми та їх подолання. Але все це, на жаль, передвиборчі гасла.

Столична трибуна – вигідний майданчик. Київрада перебуватиме у вирі турбулентності протягом найближчих півтора року.

Та киян цікавлять не виступи, а відремонтовані дороги, чисті вулиці. Столиця – найбільша адміністративна одиниця по кількості виборців. І кияни мають вплив.

Вибори до ВР ще теоретично можуть бути достроковими. У цьому разі кампанія стартуватиме наприкінці травня, а офіційно в червні. Пізніше серпня-вересня її вже не можна проводити — президент втратить право розпуску Ради.

Але в будь-якому випадку в березні 2019-го пройдуть президентські вибори. І вже з кінця літа, зі стартом нового політичного сезону, ми побачимо основних кандидатів.

Виборці в Києві мають відповідальніше ставитися до голосування. Це — їх головний обов'язок. Вони отримають ту владу, яку самі оберуть. І якщо нічого не змінювати, нічого й не рухатиметься.

KиевVласть

Спілкувався Василь Західнець

Теги: новости киева, кгга, киевсовет, выборы, коррупция, кп, киевзеленстрой, свобода, солидарность, плесо, райсоветы, олег бондарчук, закон о столице, махинация, борьба с коррупцией, куб, севен транс

четвер, 28 березня 2024 г.
20:44
У Гостомелі працюватиме перевізний цифровий флюорограф
20:22
Протягом доби зафіксовано 48 бойових зіткнень, - Генштаб ЗСУ
20:02
У Києві розпочали відключати опалення в житловому секторі
19:42
Поліцейські затримали киянина, який через помсту вбив собаку колишньої дівчини
19:23
Бучу відвідала делегація з Боснії і Герцеговини
19:04
ВАКС продовжив обов'язки судді Верховного суду Князєву
18:46
КОВА максимально сприяла правоохоронним органам у затриманні “крота”, - Руслан Кравченко
18:26
Завтра у Димерській громаді частково не буде світла
18:06
Донори крові з Києва - у топі серед команд DonorUA for Teams
17:46
Новий міжнародний залізничний маршрут з Києва до Кошице планують запустити вже цього року
17:21
“Українська команда” передала батальйону “Свобода” велику партію дронів-літаків, – Палатний
17:03
Український гідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища на Київщині
16:46
Ювенальні прокурори зафіксували загибель 537 дітей внаслідок збройної агресії рф
16:26
У президентській резиденції на Липській вирішили відремонтувати каналізацію
16:06
Зеленський представив нового голову Служби зовнішньої розвідки
15:46
Для Голосіївського району столиці збираються накупити цибулин тюльпанів та нарцисів на 1,4 млн гривень
Календар подій