четвер, 28 березня 2024 г.

Коронавірус на Київщині: в гонитві за апаратами ШВЛ

Коронавірус на Київщині: в гонитві за апаратами ШВЛ

Столичний регіон не зміг оперативно придбати 46 апаратів штучної вентиляції легенів. Фірма-переможець тендеру відмовилась поставити ШВЛи з Китаю до Київщини, посилаючись на те, що влада Піднебесної заборонила вивозити з країни медичне обладнання без спеціальної сертифікації. В обласній адміністрації запевняють, що вся відповідальність за провалений тендер лежить на Департаменті охорони здоров’я Київщини. Натомість очільник облздраву звинувачення на свою адресу спростовує. За його словами, колапс із закупівлею китайських ШВЛів чекає і на решту областей, а щоб його уникнути, держава має сама централізовано закупити обладнання одним лотом для всіх регіонів.

Як вже писала KV, 17 березня депутати Київоблради своїм рішенням погодили додаткове фінансування для посилення боротьби з коронавірусом. Вони внесли зміни до програми “Здоров’я Київщини” за пропозиціями Департаменту охорони здоров’я, який урахував потреби медзакладів області. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Врешті, з обласного бюджету було виділено 76 мільйонів гривень: 19 млн гривень – на придбання засобів індивідуального захисту: масок, біокостюмів, рукавичок тощо; 57 млн гривень – для закупівлі медичного обладнання: апаратів штучної вентиляції легень (далі – ШВЛ), лабораторного устаткування для проведення високоточних аналізів шляхом дослідження полімеразної ланцюгової реакції (далі – ПЛР).

Читайте: Для протидії коронавірусу Київська обласна рада виділила 76 мільйонів гривень

Невдала закупівля на Київщині

20 березня уряд ухвалив постанову, згідно з якою тепер закупівлі, необхідні для боротьби зі спалахами коронавірусної інфекції, в умовах нагальності здійснюватимуться за спрощеною процедурою з обов’язковим оприлюдненням в електронній системі всієї інформації про проведену закупівлю (ціна, обсяг тощо). 

“Для цього укладений договір про закупівлю має бути завантажений до електронної системи разом з усіма додатками до нього. Завдяки цьому бюджетні кошти будуть витрачатися прозоро та контрольовано”, – йдеться в повідомленні на сайті Кабміну.

24 березня, через 4 дні після ухвалення урядом спрощеної процедури, Департамент охорони здоров’я Київщини оголосив чотири тендери на закупівлю: захисних костюмів та респіраторів (3,17 млн гривень); 46 моніторів пацієнта (8,84 млн гривень); обладнання для проведення аналізів та системи ПЛР з тест-картриджами (13,2 млн гривень); та 46 апаратів штучної вентиляції легенів (33,02 млн гривень) – найдорожчий лот. 

У тендері на закупівлю 46 ШВЛів перемогло ТОВ “Компанія Елдімед”, засноване у 2018 році. 

Але поставити коштовне обладнання лікарням Київщини ТОВ “Компанія Елдімед” не судилося. 6 квітня Київоблздрав отримав лист від переможця тендеру, в якому той заявив, що не може поставити ШВЛи через позицію держави Китай, яка заборонила експортувати медичне устаткування без відповідної сертифікації. 

Аудит

Як повідомив KV в.о. начальника управління внутрішнього аудиту КОДА Дмитро Пугач у відповіді на редакційний запит, його відомство вже через два дні після проведення тендеру визначило дану закупівлю як ризиковану. 

“З метою запобігання неефективного та нерезультативного використання або розтрати бюджетних коштів, під час закупівлі медвиробів для боротьби з коронавірусом, т.в.о. голови КОДА Василь Володін ще 26.03.2020 року доручив провести аудиторське дослідження щодо закупівлі медвиробів (в т.ч. і 46 апаратів ШВЛ), яку організовує Департамент охорони здоров’я КОДА. За результатами дослідженнями тендерної документації на сайті “Прозорро” встановили такі ризики: 1. Предоплата 7 днів з моменту виставлення рахунку постачальнику. При цьому товари мали поставити до 31 грудня 2020. 2. Маловідома компанія, за даними Нацполіції зареєстрована за псевдо-адресою. 3. У тендерній документації не прописані чіткі вимоги та характеристики до обладнання тощо.

Про все це було поінформовано керівництво КОДА. Проте, щоб зробити повноцінні висновки, знадобилися додаткові документи від Депаратаменту охорони здоров’я КОДА. Ми тричі (27.03.2020; 31.03.2020 та 03.04.2020) офіційними листами просили надати у невідкладному порядку необхідні документи. Отримали лише частину. Станом на сьогодні документи у повному обсязі не отримані”, – йдеться у відповіді Пугача на редакційний запит KV.

Позиція КОДА

Т.в.о. голови КОДА Василь Володін на онлайн-брифінгу 9 квітня заявив, що занепокоєний ситуацією, яка склалася навколо закупівлі ШВЛів. 

“Більшість цікавить, чому переможцем тендеру по закупівлі ШВЛ обрано ТОВ “Елдімед”. Департамент охорони здоров'я КОДА є окремою юридичною особою публічного права та замовником у розумінні Закону України “Про публічні закупівлі”. Тому для організації та проведення процедур закупівель в департаменті створено тендерний комітет. Тож на запитання про визначення переможця має відповідати той, хто організовував та проводив цей тендер. Так само у площині відповідальності цього департаменту і скасування цього тендеру. Оскільки мав сумніви щодо коректності проведення вищезгаданого тендеру, то доручав управлінню внутрішнього аудиту провести попереджувальний аудит для недопущення ризикованої операції. Директор департаменту необхідні документи перевіряючому не надав, про що складено відповідний акт, та відмовився укладати договір”, — каже Володін.

Щодо ж вартості апартів та того, чому всі 46 апаратів ШВЛ мали бути середнього класу, Володін це пояснив тим, що такий запит він отримав безпосередньо від головних лікарів.

“Замовлення сформовано згідно подання головних лікарів, де зазначені апарати високого та середнього класів. Відповідно до рішення протиепідемічної комісії, ухвалили в першу чергу закупівлю обладнання середнього класу. Володін зазначив, що під цим рішенням стоять підписи і обласних очільників охорони здоров'я. 

“Попередній запит на медобладнання формували на підставі заяви керівників медзакладів, визначених для лікування пацієнтів з коронавірусом. Інформацію збирав та аналізував Департамент охорони здоров'я КОДА. Цей же департамент оголошував і проводив відповідні закупівлі. Лише згодом позаштатний спеціаліст за фахом “анестезіолог” порекомендував придбати монітори з іншими опціями, обгрунтувавши це тим, що інші монітори, про поставку яких домовились, розраховані переважно для використання при порятунку від судинних захворювань. Тоді як сьогодні необхідна апаратура для порятунку від коронавірусної інфекції з іншими опціями, а саме: із виміром концентрації CO2, яку вдихає людина. Через це запропоновані прилади коштували набагато дороще від інших. Наразі вивчаються більш підходящі пропозиції”, — зазначив Володін у ході брифінгу.

Департамент охорони здоров’я

Директор департаменту охорони здоров’я Максим Іонов в коментарі KV зазначив, що був проти того, аби закуповувати апарати ШВЛ у даної фірми. В першу чергу, через результати аудиту, згідно яких з’явилася підозра в завищенні цін та ймовірній розтраті бюджетних коштів, а також ризик занадто пізнього постачання товарів цією фірмою.

Ознайомившись із результатами аудиту, Іонов каже, що написав доповідні записки на ім’я т. в.о. голови КОДА Володіна, прем’єр-міністра України, а також до МОЗ і до Офісу Президента України. Але, за його словами, відповідної реакції так і не дочекався. Натомість головний медик області стверджує, що заступник т.в.о. очільника КОДА Олег Торкунов (офіційно є керівником робіт з ліквідації наслідків пандемії на Київщині, – KV) почав тиснути на нього і вимагати найшвидшого ухвалення договору з постачальником ШВЛів.

“До мене доходили меседжі, що фірма сумнівна, були листи з поліції, висновок аудиту. Торкунова не звинувачую, але він певним чином захищав цю закупівлю, тому я маю підстави вважати, що він може бути причетний до неї. Я вбачав нецільове використання коштів. Фірма днями надала лист, що забезпечити закупівлю не може: якби я поставив підпис, я б ніс відповідальність. 

Я подав доповідну на Володіна про ініціювання службового розслідування. Мене допоки не повідомили, чи воно розпочалося. Я звертався до правоохоронних органів, коли намагався отримати доступ до тендерних документів. У заяві закріплено мій сумнів стосовно правомірності проведення закупівлі”, — зазначив директор департаменту.

Також Іонов підозрює, що за лобіюванням інтересів ТОВ “Елдімед” може стояти хтось із представників старої влади.

“Я бачу, що в цієї ТОВ, у якої купують ШВЛ, ідуть закупівлі рівно по 718 тисяч за ШВЛ абсолютно в усіх підприємствах по багатьох областях держави. Тобто торгів, як це мало б бути, – нема. Що це значить? Що є сітка "своїх" комунальних установ, яка може взяти участь в схемі. Я чудово розумію, що в нових людей в Київській ОДА цієї сітки не може бути – не напрацювали. Але може бути в тих, хто сидів тут роками. І я бачу зусилля, які йдуть не перший місяць, щоб повернути в ОДА певних людей старої системи”, – каже Іонов. 

За словами Іонова, ситуація із закупівлею ШВЛів, на жаль, не є унікальною саме для Київщини. Директор департаменту переконаний, що вирішити її можна, але не на місевому, а на винятково на державному рівні.

“У такій ситуації не тільки Київська, але й інші області України. Не всі про це говорять. Зараз фірм, які обіцяють у найшвидші терміни поставити апарати, дуже багато. Для того, хто з цим працює, вже зрозуміло, що у найближчі місяці апарати знайти буде важко, насправді. Китайська республіка ввела обмеження на експорт своєї продукції; вона вимагає додаткові сертифікати якості, тому ті, хто в Китаї штампував ці апарати чи не на кожному комбінаті, зараз перебувають під гострим контролем керівництва держави. Є перелік процедур, які розтягуються у часі, черга на апарати росте по всьому світові, і дістати їх буде нелегко. Єдиний вихід — це прийняти на рівні керівництва нашої держави рішення про закупівлю такого обладнання централізовано, аби не виникало таких скандалів, як у мене в адміністрації. Бо інакше нестимуть відповідальність у першу чергу ті, хто хотів як краще”, — зазначає Іонов.

Фото: коллаж KV

КиевVласть

Влад Григорьев, Егор Шильбаум, Виктория Билоус

Теги: новости киевской области, новости киевщины, коронавирус, тендер, кога, закупки, киевская область, василий володин, киевщина, департамент здравоохранения, прозорро, киевская облгосадминистрация, национальная полиция, максим ионов, аппарат искусственной вентиляции легких, апарат швл

четвер, 28 березня 2024 г.
20:44
У Гостомелі працюватиме перевізний цифровий флюорограф
20:22
Протягом доби зафіксовано 48 бойових зіткнень, - Генштаб ЗСУ
20:02
У Києві розпочали відключати опалення в житловому секторі
19:42
Поліцейські затримали киянина, який через помсту вбив собаку колишньої дівчини
19:23
Бучу відвідала делегація з Боснії і Герцеговини
19:04
ВАКС продовжив обов'язки судді Верховного суду Князєву
18:46
КОВА максимально сприяла правоохоронним органам у затриманні “крота”, - Руслан Кравченко
18:26
Завтра у Димерській громаді частково не буде світла
18:06
Донори крові з Києва - у топі серед команд DonorUA for Teams
17:46
Новий міжнародний залізничний маршрут з Києва до Кошице планують запустити вже цього року
17:21
“Українська команда” передала батальйону “Свобода” велику партію дронів-літаків, – Палатний
17:03
Український гідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища на Київщині
16:46
Ювенальні прокурори зафіксували загибель 537 дітей внаслідок збройної агресії рф
16:26
У президентській резиденції на Липській вирішили відремонтувати каналізацію
16:06
Зеленський представив нового голову Служби зовнішньої розвідки
15:46
Для Голосіївського району столиці збираються накупити цибулин тюльпанів та нарцисів на 1,4 млн гривень
Календар подій
На Київщині триває скандал щодо будівництва кінологічного центру
28 березня 2024 г. 13:00
На Київщині триває скандал щодо будівництва кінологічного центру
У столичному регіоні розробка Детальних планів території (ДПТ) все частіше використовується місцевими владами для легалізації самочинних будівництв через зміну цільового призначення земельних ділянок. Приклад – будівництво кінологічного центру біля села Рославичі на території Феодосіївської громади, яке явно без жодних дозвільних документів триває вже більше двох років і наразі активно підтримується керівництвом громади всупереч позиції місцевих мешканців. Громадські активісти наголошують на тому, що такий об'єкт матиме серйозний негативний вплив на екологію: створить ризик зараження людей різними хворобами через відсутність місця для утилізації собачих фекалій та загрозу для розташованого поруч ландшафтного заповідника “Васильківські карпати”. В Київській облраді, схоже, з цим згодні, але нічого зробити не можуть. Що стосується обурених громадян, то, якщо у Феодосіївській сільраді їх “не почують”, вони збираються звертатись до правоохоронців і суду.
Точка забруднення: мешканці Обухівського району обурені розливом мастил на місці свердловини питної води
26 березня 2024 г. 09:00
Точка забруднення: мешканці Обухівського району обурені розливом мастил на місці свердловини питної води
В Таценках на Обухівщині – скандал навколо підприємства, що планує займатися розливом мастил та оливи. Місцеві жителі вказують, що на земельній ділянці, де будуються виробничі потужності підприємства, розташована свердловина питної води, а поряд — житлова забудова і бювети. На думку мешканців, така наближеність створює ризик забруднення хімією навколишніх джерел. Люди налякані не тільки екологічними ризиками, а й воєнними: росіяни вже неодноразово доводили свій інтерес до підприємств нафтової галузі. Заручившись підтримкою місцевої влади, активісти дійшли аж до Міністерства екології. Однак, підприємство й досі продовжує здійснювати свою роботу. Чого прагнуть мешканці, чи дійсно підприємство загрожує екології села та як у ситуацію планують втручатись владні органи, – дізнавалася КВ.