п'ятниця, 29 березня 2024 г.

Керівник обласної “Свободи” Ігор Сабій: “Влада боїться двох речей – преси і людей на вулицях”

Керівник обласної “Свободи” Ігор Сабій: “Влада боїться двох речей – преси і людей на вулицях”

Київська обласна організація ВО "Свобода" твердо налаштована йти на місцеві вибори і вже готова висувати своїх кандидатів на голів об’єднаних територіальних громад на Київщині. Про це, а також про новації у виборчому кодексі, програмні засади та зміни, яких потребує регіон, у інтерв’ю KV розповідав очільник обласної парторганізації, депутат Київоблради Ігор Сабій.

КиевVласть: Зміни у Виборчому кодексі: що "Свобода" думає про новацію від нашої влади?

Ігор Сабій, голова Київської обласної партійної організації “Всеукраїнське об’єднання “Свобода”: Прийняті зміни не є вже такою новацією: новий Виборчий Кодекс був ухвалений попереднім скликанням ВРУ. Добре, що завдяки впливу громадськості та політичних партій вдалося внести до кодексу суттєві зміни, через те, що в тому попередньому вигляді він був не життєздатний з багатьох причин. Перша з них в тому, що напередодні парламентських та президентських виборів акцентувалася увага на частині кодексу, що стосувалася цих виборів, але ніхто не дивився на частину щодо місцевих виборів. Коли прийшло 1 січня 2020 року, всі зрозуміли, що є проблеми, починаючи від пропонованого рівня застави (для партійного списку до Київської облради два мільйони сімсот тисяч гривень) внести яку могли лише олігархічні партії. Ми, свободівці, включилися безпосередньо до реформування Виборчого Кодексу, народний депутат Оксана Савченко внесла законопроєкт “Про внесення змін…”, він був ухвалений у першому читанні і в ньому йшла мова про те, що розмір застави має становити 4 мінімальних зарплати (від 90 тис. виборців).

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Як завжди буває при теперішній владі та сумбурі, що діється наразі у ВР, законопроєкт хоч і був прийнятий у першому читанні, все одно розглядався інший законопроєкт про комплексні зміни – але добре, що прислухалися до нашої позиції і наш проєкт був ухвалений у вигляді поправки. 

Для Київоблради розмір застави становитиме десь від 325-330 тис. гривень. Уже в рази менше. Але ВРУ включила компенсаторні заходи і заставу ухвалили не тільки для міст кількістю від 90 тис. людей населення, а для всіх – починаючи від маленького села і закінчуючи областю.

Читайте: Новации в Избирательном кодексе от “слуг народа": минимум мажоритарки, залоги для всех и единый киевский округ

KV: На яких ще змінах наполягали у "Свободі" та чи вдалося їх дотиснути?

І.С.: Ми також наполягали на тому, щоб партійна політична система стартувала від 10 тис. виборців, бо очевидно, що в великих громадах мусить бути політична відповідальність. Проблема мажоритарки є в тому, що люди голосують ніби за гарного кандидата, а потім він починає себе поводити в Раді у дусі “що я можу зробити, я один”. Якщо ти натомість є представником політичної партії, то є 5%-й бар’єр, є фракція, наступає і політична відповідальність.

Також наполягали, щоб для кандидатів на посаду міських голів та голів ОТГ була можливість балотуватися ще й в депутати місцевої ради. Адже у людей часто втрачалася мотивація: це зараз якщо кандидат іде на голову ОТГ, то він може балотуватися і в депутати, але раніше він, у випадку програшу однієї гонки, втрачав і там, і там, і переходив у ранг громадських діячів на найближчі п’ять років. Ніхто, звісно, не може на 100% бути впевненим у своїй перемозі, навіть якщо йому малюють високий рейтинг.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Вдалося відстояти позицію з 2015 року про те, що перший номер у списку не балотується на регіональному рівні. Якщо партія долає 5%-й поріг, кандидат під першим номером автоматично заходить. Це правильно. У попередній редакції кодексу такого не було, повинні були йти на регіональний рівень і заходити за результатами рейтингу. 1-й номер тягне увесь список, як керівник штабу і організатор процесу. Відповідно, як будь-яка амбітна людина, він буде більше займатися своїм округом, аніж загальною справою. Але, як наслідок, якщо навіть кандидат на окрузі набере 100%, це не гарантія того, що він зайде у раду. З точки зору партійного будівництва дуже добре, що вдалося добитися такого пункту про перші номери у списку.

Читайте: “Свобода” – за пропорційну систему виборів, – член фракції ВО “Свобода” Вячеслав Хмельницький

ВО “Свобода” проти такого високого прохідного бар'єру у 5%. Для того, щоб відсіювати несерйзозні передвиборчі проєкти, можна встановити 3%. І, зрештою, застава – вона повинна бути для тої ж цілі. Люди, якщо ти маєш прихильників, допоможуть тобі зібрати гроші на заставу, але вона не може бути космічною. Бар'єр є очевидно завеликий у першу чергу для місцевих виборів. Він, фактично, допомагає формувати 2-4-партійну систему і не дає нормально розвиватися політичним партіям. А владі легше домовлятися з двома-трьома [керівниками партій], ніж з десятьма. Заставу величезну встановлювали теж заради "домовняків" на двох-трьох-чотирьох.

KV: Найбільше суперечок було навколо реформи партизації на місцевому рівні: був проєкт, згідно до якого тільки парламентська фракція могла бути представлена на місцевому рівні. Ваше ставлення до цього?

І.С.: Звичайно, негативне. У згадуваному Вами проєкті було написано, що у місцеві ради мали проходити лише партії, представлені на всеукраїнському рівні, і за результатами голосування пройшли 5%-й бар'єр. Але це нонсенс, і не має нічого спільного з місцевим самоврядуванням і ображає виборців. Уявіть собі ситуацію, де у будь-якому місті партія, скажімо, "Свобода" набирає більше 50% голосів. У Білій Церкві, наприклад, "Свобода" набирає голоси, але не дотягує до 5% на всеукраїнському рівні. Тож у Білій Церкві, де половина людей чи більше голосує за "Свободу" і міського голову від партії, ні список, ні міський голова не проходять! Люди віддали свій голос, а він нічого не вартує, тому що той, кого вони обрали, не може представляти їхні інтереси в раді.

Ще одна важлива новація цього закону – введення імперативного мандату, тобто партія через рік після місцевих виборів може відкликати рішенням свого з'їзду будь-якого депутата. Це позитивна зміна, адже у радах є дуже багато проблем, коли люди приходять від політичної партії і згодом чомусь змінюють свою позицію, не несучи за те ніякої політичної відповідальності. Наша позиція така: якщо людина приходить від партії, вона має представляти її інтереси. Якщо інтереси розходяться – нехай вона виходить із партії, але, разом з тим, складає мандат, а на наступні вибори іде від кого хоче!

Читайте: “Свобода” – за пропорційну систему виборів, – член фракції ВО “Свобода” Вячеслав Хмельницький

KV: Штрафи за “гречку”. Чи вірите Ви, що це працюватиме, чи це черговий популізм від влади?

І.С.: Не вірю, що це працюватиме. Думаю, це популізм. Щоб не було “гречки”, треба, щоб люди мали можливість заробляти. Тому ми постійно виступаємо за розвиток середнього класу, і мова не лише про підприємців, а взагалі про робітників, лікарів, учителів, тобто людей, які мають достатній рівень доходу, щоб не відчувати себе бідним. Таким людям подачки будуть непотрібні. Олігархи саме через те і намагаються знищити середній клас, щоб перед виборами за гречку, солому, оранку абощо купити виборця.

KV: Чи будуть ці схеми використовуватися на місцевій виборчій кампанії? Чи попустяться?

І.С.: Не попустяться, продовжать, особливо вразливими будуть сільські райони, де населення доведене до крайнього зубожіння. У містах менше, я думаю, бо є більша можливість заробітку, але в селах продовжать вестися.

KV: Чи буде “Свобода” проводити лікбези у дусі “беріть пакет, але не голосуйте”, або “не продавайте свій голос”?

Ми кожного разу проводимо просвітницьку роботу, щоб люди розуміли, що за продпакет вони продають себе й нащадків у рабство. Коли приходять платіжки за комуналку, податку на землю, вони за ті пакети платять сторицею. У черговий раз звертаюся до людей, що за крихти з панського столу не варто голосувати, бо за них потім доведеться дорого заплатити! 

KV: “Свобода” йде на місцеву кампанію, ви будете мати потужне представництво на голів ОТГ, є список у Київську обласну раду. Особливо цікавить останній, представте його.

І.С.: Повністю презентувати список неможливо, адже спочатку повинні бути сформовані регіональні виборчі округи – потім формуватимуться списки. Округи “наріжуть” ТВК після їх формування, приблизна дата – друга половина серпня. Я очолюватиму список, якщо підтримає обласна конференція, а вона проводитиметься, відповідно до закону, після 15 вересня.

KV: Хто з Ваших побратимів підтвердив бажання йти на вибори?

До Київоблради балотуватимуться усі наші діючі депутати в облраді: Максим Запаскін, Ігор Домбровський, В'ячеслав Хмельницький, Наталія Музиченко, Євген Чубук, Сергій Яременко. Крім того, до обласної ради балотуватимуться діючі депутати райрад, зокрема: Олександр Однороманенко (на сьогодні перший заступник Києво-Святошинської районної ради), Олег Кривенко (Вишгородська райрада), Олексій Гридько (Обухівська райрада), Віталій Гордієнко (Бориспільська районна рада). Олег Береговий (Іванківська райрада). Крім того, Олег балотуватиметься, на голову Іванківської ОТГ, Олександр Кириченко (Києво-Святошинська райрада) крім облради, балотуватиметься на голову Борщагівської ОТГ. Вадим Кошель, секретар Білоцерківської міськради, буде кандидатом на голову Білоцерківської ОТГ. Олег Верес – на голову Бориспільської ОТГ. Олександр Головня – на голову Вишневої ОТГ, Ігор Смаглій – на голову Яготинської ОТГ. Це ті, щодо кого є чітке розуміння. Бровари – ще думаємо. Там є Олександр Фатєєв, але чи потягне він потужне ОТГ, якщо мати на увазі стан його здоров’я? Ми не граємося політикою, і точно також не граємося людьми. 

Читайте: На виборах за владу при громадах буде справжній бій, – член ВО “Свобода” Степан Кузьмич

KV: Ваше ставлення до нового адміністративного поділу – районування Київщини, що чекає районні ради?

І.С.: Ні в кого немає уявлення щодо функціоналу райрад. ОТГ за визначенням робилися саме для того, щоби забрати посередника у вигляді райрад та райдержадміністрацій, привести до схеми “громада – область – держава”. Зараз у “зелених” немає достатньо голосів, щоб переписати Конституцію. Райони ніби є, але не ті, що були. Чисто політичний хід. З мого досвіду – Банкова дивиться, як піде. Якщо наберуть нормально на ОТГ, тоді райони не потрібні. У поганій ситуації вони нададуть багато повноважень районам. Ми будемо брати участь у виборах до райрад, тому що ми маємо бути готові до поганого варіанту. Наразі, незважаючи на реформу децентралізації, у нас діє фінансова централізація. Все більше податків іде у державний бюджет. Держава потім таким чином через субвенції маніпулює і керує місцевими громадами.

Коли райони ставали ОТГ, сталося так, що ніби боролися за зменшення адмінапарату, а вийшло навпаки. Є голова ОТГ, через якого проходять кошти, але паралельно є голова райради і голова райдержадміністрації, і всі хочуть керувати. А хто відповідальний – не зрозуміло.

У нас в області поки що є 12 міст обласного підпорядкування. Зараз усі такі міста переходять у підпорядкування районами. Призначений Банковою голова райадміністрації буде фактично керувати обраними людьми – міським головою і міськрадою.

У нас взагалі, коли хочуть щось реформувати, не продумують проєкт повністю. Плани пишуть за принципом Наполеона: "головне ув’язатися в бійку, а там побачимо". Але страждають люди, нищиться система державного управління.

Читайте: Проєкт “Децентралізація”: Урядовий проєкт укрупнення районів обурив Київщину (опитування)

KV: З чим “Свобода” йде на вибори? Які основні програмні пункти?

І.С.: Програма незмінна: захист українців. Але ми розуміємо, що на рівнях облради і місцевих є різні повноваження і тому різні засади. Ми не підемо на місцеві вибори з тезами про впровадження у армії швейцарської моделі. Серед наших програмних засад: ефективне використання бюджетів, фінансування програми розвитку малого та середнього фермерства, яка взагалі не фінансувалася протягом останніх п’яти років, створення транспортного комунального підприємства, тощо. Ми розуміємо, що сполучення між Києвом та районами є важливим, а якість перевезень приватниками неефективна, тут має бути комплексний підхід.

Коли делегація депутатів місцевих рад Київщини перебувала на стажуванні в Івано-Франківську, ми наочно подивилися, що це ефективно. Там розуміють, що КП — це не бізнес, а надання послуг. Закуповують нові тролейбуси та автобуси, збільшили зарплати водіям. Домоглися того, що врешті-решт водії з приватних маршрутів ідуть працювати в комунальне підприємство, хоча раніше було навпаки.

Читайте: “Свобода” йде на вибори зі здобутками, досвідом та ідеологією, – член фракції ВО “Свобода” Хмельницький 

Сміття. Переробка, сортування. Також має бути Комплексний підхід: визначення територій, залучення інвестицій. Сміття стає все більше, місця для нього все менше. Не обов'язково створювати КП, але має бути комплексна обласна програма. Щоб ми спрогнозували нові полігони, привели до ладу старі, розчистили стихійні. Існуюча програма декларативна. 

Дороги. Ми були ініціаторами долучення області до митного експерименту, коли надходження від Київської митниці ішли на ремонт наших доріг. У ремонті доріг головне питання – контроль якості. Має бути створено КП або інспекцію, контролюючий орган, який слідкуватиме за станом виконання та взагалі складання договорів. Договори мають складати так, щоб підрядник не викрутився через суд. 

Також плануємо розвивати такі напрямки, як освіта, культура, розвиток української мови, всього українського. Ми хочемо знайомити молодь з історичними місцями та подіями. Київщина є прикладом того, що держава існувала тисячі років. У школі того не вчать, в підручниках МОНу того немає. Потрібно прийняти обласну програму задля забезпечення циклічності екскурсій для молоді історичними місцями.

KV: Назвіть ваші головні здобутки за ці 5 років.

І.С.: “Свобода” не мала повноти влади в жодній з громад. Ми могли до добрих речей долучатися, ініціювати їх, перепони ставити поганим речам. Але, наразі, обласну раду хочуть звести до рівня господарського відділу, щоб займатися розподілом коштів. Та ради є політичними органами. Те, що ухвалювалювала облрада з нашої подачі, розходилося по Україні. Візьмемо за приклад питання фінансування профтехосвіти, яке поклали на місцеві громади у 2016 році. Це величезний тягар, з яким ми увійшли до нового року. 12 січня 2016 року ми почали “бити у дзвони”, ініціювали звернення. Моментально ради всіх областей почали ухвалювати такі ж рішення. Уряд Яценюка був вимушений профінансувати профтехосвіту.

Ми також були ініціаторами інших звернень – стосовно символіки, використання прапорів, запровадження ринку землі. Якщо протягнуть закон №3131 про податок на кожен пай, люди банально відмовляться від землі. Якщо вони вимушені будуть платити 1,5 тисячі з га в рік, будуть відмовлятися або віддавати за безцінь. Звісно, цей податок можна перекласти на орендаря, але орендар включатиме це до витрат, що спричинить подорожчання продукції.

KV: Чи є у вас ідея створення контролера для ринку землі з числа депутатів обласної ради?

І.С.: Потрібно не стільки контролера, скільки фахової правової консультації для власників землі. Я вважаю, що треба створювати мережу консультативних центрів для надання юридично-правової допомоги. Органи місцевого самоврядування мають надавати таку безкоштовну послугу людям. Бо тут може бути та ж історія, що й з приватизацією великої промисловості, коли нас просто надурили.

KV: Свобода брала участь у різних судових процесах, розкажіть про успіхи на цих теренах.

І.С.: Найкращий приклад – позов до Київської ОДА стосовно виділення коштів на будівництво ЦХОЯТ. Позивачем в інтересах громади у цій справі був голова Іванківської райорганізації ВО “Свобода” Олег Береговий. 85 млн гривень пішли на будівництво мостів в Зоні Відчуження, а не на інфраструктуру міста Славутича та Іванківського і Поліського районів. Мости не стосуються інфраструктурних витрат, це витрати виробництва. Отже, у людей вкрали гроші! Людям розповіли, що після будівництва сховища вони купатимуться у грошах, а насправді нічого не дали. Гроші мали бути на ці мости передбачені проєктом будівництва сховища. Де ці гроші? Ми виграли цей суд. Але грошей не надійшло, бо почалося – прийшов новий голова КОДА, нові розпорядження, громади досі нічого не отримали, а мости вже побудовано.

Треба розуміти, що завжди влада боїться двох речей – преси і людей на вулицях. 

KV: Чому Київщина має голосувати за націоналістів?

І.С.: Людям пора перестати голосувати за передвиборчі проєкти. “Нові списки – старі писки”, як кажуть. Свободівці не бігають з партії в партію перед черговими виборами. Я, наприклад, член ВО “Свобода” із 1996 року. “Свобода” є ідеологічною партією – ми не змінюємо поглядів і є прогнозованими. Ми не зраджуємо своїх виборців. Український націоналізм – це “свобода на своїй, Богом даній землі”, це соціальна, національна та історична справедливість!

Читайте: Чому Київщина має голосувати за націоналістів

Фото: KV

КиевVласть

Спілкувався Ігор Дармостук

Теги: новости киевской области, новости киевщины, верховная рада, выборы, киевская область, парламент, местные выборы 2020, коммунальное предприятие, во свобода, игорь сабий, избирательный кодекс

п'ятниця, 29 березня 2024 г.
17:44
Столична прокуратура вимагає прибрати несанкціоноване сміттєзвалище в Дарницькому районі
17:27
У Києві відкрили скульптуру “Герої” на честь українських військових
17:04
Профільний комітет ВР розглянув усі правки до законопроєкту про мобілізацію, але документ ще не готовий до розгляду, – нардеп
16:46
Держуправління справами закупило нагород та футлярів до них на понад 150 млн гривень
16:26
Вихідними 30-31 березня через ярмарки змінять маршрути деякі столичні автобуси й тролейбуси - “Київпастранс”
16:23
У Києві провели навчання для протидії наслідкам повені
15:45
Вбиральні Київського гуртожитку НУБіП хочуть відремонтувати за 3,9 млн гривень
15:26
Сирський про мобілізацію: 500 тисяч новобранців ЗСУ не потребують
15:05
Поліцейського-хабарника на Київщині судили вісім років, щоб засудити до семи у справі про приховання наркоторгівлі
14:47
СБУ витратить 7,3 млн гривень на обладнання для відеоспостереження
14:36
Зеленський: РНБО при новому керівництві має в першу чергу забезпечити державу якісним прогнозуванням ситуацій
14:04
У столиці планують створити безбар’єрне туристичне середовище
13:44
100 Волинська бригада ТрО запрошує на службу в підрозділах бригади
13:24
За добу втрати ворога зросли на 820 осіб, 56 БПЛА та 5 крилатих ракет, - Генштаб ЗСУ
13:03
На Північному мосту обмежать рух транспорту до 15 червня (схема)
12:42
У столиці судитимуть росіянина, який скоїв розбійний напад на аптеку
Календар подій
Відновлення багатоповерхівок Ірпеня йде повільно: розбираємо причини
29 березня 2024 г. 15:00
Відновлення багатоповерхівок Ірпеня йде повільно: розбираємо причини
Упродовж лютого Департамент містобудування та архітектури Київщини замовив проєктні роботи для капремонтів десяти пошкоджених московитами багатоквартирних будинків Ірпеня. Обійдуться ці проєкти майже у 14 млн гривень, а триватиме їх розробка до кінця 2024 року. Серед підрядників є цікаві особистості. Однак наявність “цікавих” підрядників – не єдина проблема даних закупівель. Досвід замовлення проєктно-кошторисної документації через цей департамент минулого року не дуже позитивний. Тоді такі документи замовили для капремонтів шести багатоповерхівок, але у жодній з них роботи досі не розпочаті. Крім цього експерти вказують, що аномально низька кошторисна прибутковість, яка закладена в минулорічні проєкти капремонтів, ставить під сумнів можливість обрання спроможного підрядника для подальших робіт. Але у профільному департаменті обладміністрації це заперечують та запевняють: розроблена документація пройшла експертизу сертифікованими фахівцями, тобто одержала позитивний висновок.
На Київщині триває скандал щодо будівництва кінологічного центру
28 березня 2024 г. 13:00
На Київщині триває скандал щодо будівництва кінологічного центру
У столичному регіоні розробка Детальних планів території (ДПТ) все частіше використовується місцевими владами для легалізації самочинних будівництв через зміну цільового призначення земельних ділянок. Приклад – будівництво кінологічного центру біля села Рославичі на території Феодосіївської громади, яке явно без жодних дозвільних документів триває вже більше двох років і наразі активно підтримується керівництвом громади всупереч позиції місцевих мешканців. Громадські активісти наголошують на тому, що такий об'єкт матиме серйозний негативний вплив на екологію: створить ризик зараження людей різними хворобами через відсутність місця для утилізації собачих фекалій та загрозу для розташованого поруч ландшафтного заповідника “Васильківські карпати”. В Київській облраді, схоже, з цим згодні, але нічого зробити не можуть. Що стосується обурених громадян, то, якщо у Феодосіївській сільраді їх “не почують”, вони збираються звертатись до правоохоронців і суду.