п'ятниця, 29 березня 2024 г.
Як громадянин може отримати допомогу з депутатського фонду

Як громадянин може отримати допомогу з депутатського фонду

Станіслав Куценко

Експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

Громадяни мають право звертатися за фінансовою допомогою до депутатів усіх рівнів. Це передбачено законодавством у Конституції України та похідних законах - Про місцеве самоврядування, Статус народного депутата. Згідно з цими законами може бути створений депутатський фонд. Він формується з коштів державного або місцевого бюджетів. Місцеві та Верховна ради здійснюють контроль за тим, як ці кошти витрачаються. Коштами з депутатського фонду може скористатися кожен громадянин. Заявки на виплати у депутатських приймальнях формують відповідно до звернень громадян.

У 2017 році кожен депутат у столиці має близько 800 тис. грн. для того, щоб допомагати своїм виборцям. Зі столичного бюджету на це виділено близько 4 млн. грн. У менших містах суми набагато скромніші. У містах на Західній Україні на депутата в рік виділяють близько 50 тис. грн.  

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Які документи необхідно приносити до депутата

Громадяни до депутатів звертаються у побутових ситуаціях. Наприклад, щоб придбати ліки. Допомога може складати від 200 грн., але може бути і 8 тис. грн. Щоб отримати гроші, слід подати заяву на ім’я депутата. Прив’язки до округу немає. Людина може звернутися будь-де по Україні. Крім цього, подається копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, довідка про доходи, формулюється суть звернення, на що саме потрібна допомога. До цього надається документ, який підтверджує необхідність в грошах – на лікування, оздоровлення, усунення соціально-побутових проблем.

Звернення у випадку стихійного лиха

Якщо сталося стихійне лихо або невідворотна ситуація, людина передає схожий пакет документів. Але при цьому складається акт, що в певній місцевості відбулося стихійне лихо. Це ситуації з затопленнями, пожежами, заваленням будинків, коли цілий депутатський корпус може реагувати на цю ситуацію. До акту про те, що сталося лихо, додається інший акт обстеження приміщення, території.

Депутат формує певний перелік звернень від громадян, подає їх до відповідної комісії місцевої ради, яка розглядає питання, чи можна цій людині надавати допомогу. На засіданні комісії відбувається дуже важливе фільтрування – щоб депутати якихось своїх родичів або близьких людей не внесли у список для виплат.

Звернення у медичних потребах

Оскільки близько 80% громадян звертаються до депутатів за допомогою на ліки, переважно у складі комісій є кілька медиків. Лікарі визначають, чи гроші ліки будуть використані за призначенням. Чи  насправді це препарати, які потрібні людині. Коли приймають рішення, виносять його на розгляд відповідної ради. Рада вирішує, виділяти ці кошти чи ні. На щастя, корупція у цій сфері мінімальна. Бо комісії під контролем громадськості. Громадські організації, ЗМІ слідкують за розподілом грошей, часом контролюють сусіди, які мешкають неподалік з депутатом. Бо вчора депутат ходив вулицями, їздив у тому ж транспорті, а тепер розпоряджається коштами.

Звернення у сфері послуг ЖКГ

Важливе місце у розподілі коштів займають об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та органам самоорганізації населення (ОСН), які, групуючись, створюють демократичні спільноти всередині районів та мікрорайонів. Вони можуть контролювати, куди витрачаються кошти, такі як на ремонт даху, під’їзду, прибудинкової території. За законодавством депутат не має прямого права будувати дитячий майданчик чи велосипедну парковку. Він повинен у більшій мірі  слідкувати за благоустроєм – залатати дірки в подвір’ї, відновити фасад будинку, утеплення, подбати про прибудинкову територію.  

Скільки чекати на відповідь від депутата?

Існує норма – депутату надається 30 днів на те, щоб відреагував на звернення громадян. Цей термін може бути продовжено до 45-ти днів - для того, щоб з’ясувати додаткові обставини. Термін, встановлений законодавством України, не повинен порушуватися. Але не варто забувати, що людина може отримати і негативну відповідь. Також у відповіді може міститися інформація, що питання винесене на розгляд такої-то сесії або буде розглянуто у такий-то період.

Від себе додам, що я б на місці депутатів взамін прямої матеріальної допомоги, заохочував би людей, щоб вони приносили цікаві ідеї для громади. Сьогодні відвідувачами приймалень депутатів переважно є пенсіонери. Проте ці люди менш ініціативні. Але депутат повинен у місцевій раді відстоювати зміни та ініціативи у районі, мікрорайоні. Тому я б стимулював громадян не тільки звертатися за матеріальною допомогою, тимчасовим вирішенням проблем, але давати ідеї, як покращити життя у цьому районі. Бо в депутата місцевої ради є мандат довіри на 4 роки, депутата Верховної Ради – на 5 років. І за цей час вони можуть зробити багато корисних справ. Якщо громадяни будуть приносити йому ініціативи та контролювати, щоб він ефективно витрачав кошти, в такому окрузі можуть бути досить великі успіхи.

Читайте:

Рейдери не зможуть забрати квартиру, занесену до реєстру

Чому українці мають не менше право на спокійний сон, ніж жителі інших країн Європи

Станіслав Куценко, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

КиевVласть

Теги: новости киева, деньги, станислав куценко, советы, депутатский фонд, гражданин, юстиция, как получить

п'ятниця, 29 березня 2024 г.
13:24
За добу втрати ворога зросли на 820 осіб, 56 БПЛА та 5 крилатих ракет, - Генштаб ЗСУ
13:03
На Північному мосту обмежать рух транспорту до 15 червня (схема)
12:42
У столиці судитимуть росіянина, який скоїв розбійний напад на аптеку
12:24
В Україну повернули тіла 121 полеглого оборонця
12:02
У Польщі переговори щодо українського зерна не мали успіху, але Сольський налаштован оптимистично, - ЗМІ
11:44
Руслан Кравченко: Німеччина продовжить допомагати Київщині у процесі відбудови
11:25
Комунальні підприємства Вишневого подарують військовим два авто вартістю 110 тисяч доларів
11:01
29 комунальних медзакладів столиці підключено до Реєстру територіальної громади, - КМДА
10:47
Голосіївська окружна прокуратура через суд вимагає повернути державі приміщення вартістю понад 6,7 млн гривень
10:28
Унаслідок нічної атаки рф пошкоджено енергетичну інфраструктуру в шести областях, - Шмигаль
10:04
На Київщині внаслідок падіння уламків пошкоджені два приватні будинки, - Руслан Кравченко
09:42
Київ збільшив вартість транспортної карти до 75 гривень з 1 квітня
09:23
Масована атака рф: українські захисники знищили 58 БПЛА та 26 ракет
09:06
На Новопавлівському напрямку в районах пунктів Новомихайлівка, Георгіївка, Урожайне противник атакував 22 рази, - Генштаб ЗСУ
четвер, 28 березня 2024 г.
20:44
У Гостомелі працюватиме перевізний цифровий флюорограф
20:22
Протягом доби зафіксовано 48 бойових зіткнень, - Генштаб ЗСУ
Календар подій