п'ятниця, 29 березня 2024 г.
Діти народжують дітей

Діти народжують дітей

Анна Куценко

директор Киевского молодежного центра

Чим небезпечна підліткова вагітність? За останній рік у Києві народили немовлят понад 160 неповнолітніх дівчат. Одній з них лише 13 рочків.

Для підлітків усе просто, легко, приємно, а головне - природно, тому ця вікова категорія вважається найбільш незахищеною групою сексуально активного населення. Погодьтеся, важко опиратися бажанню вести активне сексуальне життя, якщо звідусіль атакують заклики це робити - кіно, музика, Інтернет, преса, реклама тощо. Обсяги інформації та легкий доступ до неї мають неабиякий вплив на свідомість.

На думку психологів, підвищена захопленість сексуально насиченим контентом у ЗМІ та кінофільмах у два рази підвищує залученість підлітків в активне сексуальне життя, і як наслідок - може привести до ранньої вагітності. Внаслідок цього, понад 50% підлітків розпочинають статеве життя у віці 14-16 років.

Якщо вірити статистиці, то незапланована вагітність дівчинки-підлітка найчастіше закінчується абортом. Так, на 100 підліткових вагітностей в Україні - 70 абортів, 15 самовільних викиднів і тільки 15 пологів. В Україні за рік офіційно фіксується в середньому 80 випадків переривання вагітності дівчатками віком до 14 років. У 15-17-річних - майже 3000 щорічно.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

І хоча про кращий вік для першої вагітності йде багато суперечок. Хтось вважає - від 22 до 25 років. Деякі фізіологи розширюють ці межі - від 18 до 25 років. Психологи ж, навпаки, переконані, що психологічне дозрівання до материнства відбувається до 30-ти років.

Про зниження межі ранньої вагітності у підлітків, а це від 13 до 18 років, говорять кілька тривожних фактів:

- 40% дівчат вагітніє до 20 років;

- з них близько 40 % юних матерів не досягли навіть 18-тирічного віку;

- лише 4 з 10-ти матерів, яким ще немає 18-ти років, закінчують середню школу;

- близько 80 % хлопців не одружуються з юними матерями своїх дітей.

Серед причин підліткової вагітності, у першу чергу, називають проблеми в сім’ї: відсутність близьких емоційних стосунків між батьками і дітьми, відчуття порожнечі через відсутність батька тощо. Тож дівчатка шукають любов у сторонніх людей.

Ще одна серйозна причина підліткової вагітності - зґвалтування. Такі дівчатка потерпають ще й від емоційного болю від насильства.

Не на останньому місті стоїть елементарна цікавість. Це розповсюджена причина для початку статевого життя. Однак, за словами соціологів, деякі підлітки ще навіть не розуміють зв’язку між статевими зносинами і вагітністю.

Чим небезпечна підліткова вагітність

1. Психологічні проблеми. Найчастіше підлітки дізнаються про свою вагітність із запізненням. Природна реакція - шок, сором, страх, паніка. Дівчатка не можуть самотужки впоратися з ранньою вагітністю.

2. Фізіологічні проблеми. Чим молодша майбутня мама, тим більший ризик ускладнень і вірогідність патології як у неї самої, так і в дитинки. Діти матерів-підлітків мають меншу вагу при народженні, більше хворіють, частіше помирають ще немовлятами. Вони повільніше розвиваються, частіше страждають від голоду, недоїдання і насильства. До того ж, існує велика ймовірність, що доньки матерів-підлітків теж завагітніють у юному віці.

3. Соціальні проблеми. Через ранню вагітність дівчатка змушені кидати навчання, позбавляючи себе можливості подальшої освіти, самореалізації і кар’єри. Часто єдиною альтернативою для такої дівчинки-мами є державна допомога, розміри якої мізерні. Про створення повноцінної сім’ї мова практично не йдеться. А в дітей часто спостерігається запізнілий психосоціальний розвиток та інші порушення. Бо юна мама не розуміє, що необхідно її дитині, і не усвідомлює важливість посмішки, ласки і вербальної комунікації зі своєю дитиною. Злість на суспільство вона часто переносить на дитину.

Що в зоні АТО

Говорячи про цю проблему в Україні, нам варто мати на увазі ще одну категорію дівчаток – тих, хто проживає у зоні бойових дій на сході країни. У ЗМІ та соцмережі все частіше просочується інформація про випадки вагітності підлітків. Однак, ретельно цією проблемою поки що ніхто не займається.

Фахівці стверджують, якщо у дівчинки дитинство закінчується передчасно, якщо сім'я асоціальна, то ризик настання ранньої вагітності тільки підвищується. А яке повноцінне дитинство і комфортні відносини у сім'ї можуть створити батьки в сучасних умовах повноцінної війни у Донецькому регіоні?

До групи ризику ранньої вагітності психологи також відносять дівчаток, які ще з 4-6 років схильні до гіперактивності, агресії, войовничості. У більш старшому віці їм властива конфліктність, труднощі з соціальної адаптації, залежність від шкідливих звичок.

Своєчасне виявлення цих ознак, допомога дитині, яка включає професійну, допоможе збалансувати психіку дитини, знизивши ризик ненавмисної ранньої вагітності. Та чи звертають на це увагу в Україні? Питання риторичне.

І наостанок - про батьків. Для них рання вагітність доньки - це удар та серйозне випробування. Але вони все-таки повинні залишатися надійними захисниками для своєї дитини, особливо – у такій доленосній ситуації.

Читайте: Третина київської молоді не уявляє, як досягти щастя

Анна Куценко, директор Київського молодіжного центру

КиевVласть

Теги: новости киева, новости украины, ато, насилие, ранняя беременность

п'ятниця, 29 березня 2024 г.
17:04
Профільний комітет ВР розглянув усі правки до законопроєкту про мобілізацію, але документ ще не готовий до розгляду, – нардеп
16:46
Держуправління справами закупило нагород та футлярів до них на понад 150 млн гривень
16:26
Вихідними 30-31 березня через ярмарки змінять маршрути деякі столичні автобуси й тролейбуси - “Київпастранс”
16:23
У Києві провели навчання для протидії наслідкам повені
15:45
Вбиральні Київського гуртожитку НУБіП хочуть відремонтувати за 3,9 млн гривень
15:26
Сирський про мобілізацію: 500 тисяч новобранців ЗСУ не потребують
15:05
Поліцейського-хабарника на Київщині судили вісім років, щоб засудити до семи у справі про приховання наркоторгівлі
14:47
СБУ витратить 7,3 млн гривень на обладнання для відеоспостереження
14:36
Зеленський: РНБО при новому керівництві має в першу чергу забезпечити державу якісним прогнозуванням ситуацій
14:04
У столиці планують створити безбар’єрне туристичне середовище
13:44
100 Волинська бригада ТрО запрошує на службу в підрозділах бригади
13:24
За добу втрати ворога зросли на 820 осіб, 56 БПЛА та 5 крилатих ракет, - Генштаб ЗСУ
13:03
На Північному мосту обмежать рух транспорту до 15 червня (схема)
12:42
У столиці судитимуть росіянина, який скоїв розбійний напад на аптеку
12:24
В Україну повернули тіла 121 полеглого оборонця
12:02
У Польщі переговори щодо українського зерна не мали успіху, але Сольський налаштован оптимистично, - ЗМІ
Календар подій
Відновлення багатоповерхівок Ірпеня йде повільно: розбираємо причини
29 березня 2024 г. 15:00
Відновлення багатоповерхівок Ірпеня йде повільно: розбираємо причини
Упродовж лютого Департамент містобудування та архітектури Київщини замовив проєктні роботи для капремонтів десяти пошкоджених московитами багатоквартирних будинків Ірпеня. Обійдуться ці проєкти майже у 14 млн гривень, а триватиме їх розробка до кінця 2024 року. Серед підрядників є цікаві особистості. Однак наявність “цікавих” підрядників – не єдина проблема даних закупівель. Досвід замовлення проєктно-кошторисної документації через цей департамент минулого року не дуже позитивний. Тоді такі документи замовили для капремонтів шести багатоповерхівок, але у жодній з них роботи досі не розпочаті. Крім цього експерти вказують, що аномально низька кошторисна прибутковість, яка закладена в минулорічні проєкти капремонтів, ставить під сумнів можливість обрання спроможного підрядника для подальших робіт. Але у профільному департаменті обладміністрації це заперечують та запевняють: розроблена документація пройшла експертизу сертифікованими фахівцями, тобто одержала позитивний висновок.
На Київщині триває скандал щодо будівництва кінологічного центру
28 березня 2024 г. 13:00
На Київщині триває скандал щодо будівництва кінологічного центру
У столичному регіоні розробка Детальних планів території (ДПТ) все частіше використовується місцевими владами для легалізації самочинних будівництв через зміну цільового призначення земельних ділянок. Приклад – будівництво кінологічного центру біля села Рославичі на території Феодосіївської громади, яке явно без жодних дозвільних документів триває вже більше двох років і наразі активно підтримується керівництвом громади всупереч позиції місцевих мешканців. Громадські активісти наголошують на тому, що такий об'єкт матиме серйозний негативний вплив на екологію: створить ризик зараження людей різними хворобами через відсутність місця для утилізації собачих фекалій та загрозу для розташованого поруч ландшафтного заповідника “Васильківські карпати”. В Київській облраді, схоже, з цим згодні, але нічого зробити не можуть. Що стосується обурених громадян, то, якщо у Феодосіївській сільраді їх “не почують”, вони збираються звертатись до правоохоронців і суду.